Romania invinge Moldova, in ultimul amical disputat in Turcia

Sambata, 14 Februarie 2015, ora 19:00
6390 citiri

Romania a invins Moldova cu 2-1 in ultimul amical din Turcia al selectionatei divizionare antrenate de Anghel Iordanescu.

Golurile au fost marcate de Adi Popa si Vali Lazar, respectiv Carp.

Prima parte a fost una deosebit de spectaculoasa, ambele echipe avand ocazii de gol, jucand un fotbal ofensiv. Moldovenii au inceput mai bine cu un gol in minutul 9. Carp, jucator legitimat la CFR Cluj, a marcat dupa nici 10 minute, in plin careu, lasat nemarcat de Prepelita.

Romania si-a revenit usor si a inceput sa aiba ocazii mari la poarta lui Calancea, inca un jucator din Liga 1, de la Ceahlaul. Dupa ocazii semnate de Keseru sau Rusescu, Adi Popa avea sa egaleze in minutul 21, dupa o faza in care a scapat singur cu portarul advers.

A fost o faza lucrata de jucatorii stelisti de la nationala, dupa o combinatie intre Keseru, Rusescu si Adi Popa.

Partea secunda a fost parca una mai putin inspirata din punct de vedere ofensiv, din partea ambelor trupe.

Chiar daca Romania a insistat enorm, ajungand chiar la 12 cornere, golul parca nu se lipea de ghetele atacantilor romani. Mai mult, Leuca putea marca decisiv in ultimele 20 de minute, dar lovitura sa de cap a izbit bara, pentru moldoveni.

Pana la urma golul decisiv a venit pentru romani, acesta fiind semnat de Vali Lazar, in minutul 87. Dinamovistul a reusit un sut-centrare de pe partea stanga, balonul nu s-a atins de nimeni si a intrat in coltul lung al portii lui Calancea.

Romania termina victorioasa asadar si acest meci, dupa victoria la limita si cu Sioni Bolnisi, scor 1-0. In primul amical din Antalya, Romania remiza cu Bulgaria, scor 0-0.

Primul meci oficial pentru Romania in 2015 va fi in luna martie, cu Insulele Feroe.

Desfasurarea intalnirii:

FINAL de meci: Romania - Moldova 2-1.

Min.89: Iese Keseru, intra Budescu.

Min.87: GOOOOOOOOL Romania! Vali Lazar puncteaza dupa un sut centrare de pe partea stanga, balonul nu a fost atins de nimeni si a poposit in coltul lung al lui Calancea.

Min.79: Sut inca o data mult alaturi al lui Pintilii, tot de la distanta.

Min.74: Ies Prepelita si Rusescu, intra Anton si Roman.

Min.70: Mare sansa a moldovenilor, Leuca reia cu captul din cativa metri in bara!!

Min.68: Iese Popa, intra Hora.

Min.67: Inca un sut bun Keseru, scoate Calancea.

Min.65: Prima schimbare la romani, iese Bumba, intra Vali Lazar.

Min.58: Romania mai primeste un galben, prin Pintilii.

Min.54 Primul galben pentru Romania il primeste Prepelita.

Min.52: Sut putin alaturi al lui Keseru, de la distanta.

Min.46: A inceput partea secunda.

Min.46: Pauza la Romania - Moldova 1-1.

Min.45: Lovitura de cap foarte buna Keseru, dupa un corner, un fundas moldovean scoate de pe linia portii..

Min.44: Sut Bumba din cativa metri, respinge cu piciorul Calancea.

Min.43: Erhan reia cu capul periculos, prinde greu Lung.

Min.40: Sut de la distanta Pintilii, din nou alaturi de tinta.

Min.33: Rusescu scapa singur cu Calancea, dar nu il poate bate pe portarul care joaca la Ceahlaul.

Min.25: Sut bun Keseru, de la distanta, prinde Calancea. Al 5-lea sut pe spatiul portii pentru noi.

Min.23: Doua ocazii mari la rand pentru romani. Vatajelu a sutat ultimul, cu o bomba din afara careului, Calancea a respins greu.

Min.21: GOOOOOOOOL Romania! 1-1 dupa ce Adi Popa marcheaza singur cu portarul Calancea. Golul a venit pe filiera Stelei, combinatia fiind una intre Keseru, Rusescu si, la final, Popa.

Min.19: Sut dezamagitor de la distanta al lui Pintilii, mult peste poarta...

Min.13: O noua sansa de gol pentru Moldova. Erhan reia si el nestingherit din plin careu, insa balonul merge peste poarta.

Min.9: GOL Moldova! Carp marcheaza nestingherit din cativa metri, scapat din marcaj de Prepelita.

Min.7: Cojocari prinde un sut foarte bun de la distanta, scoate cu greu Silviu Lung.

Min.2: Sut Keseru din lovitura libera, prinde Calancea.

Min.1: Incepe partida!

Este vorba, mai exact, de selectionata divizionara a Romaniei, care a mai jucat in Antalya doua meciuri, 0-0 cu Bulgaria si 1-0 cu Sioni Bolnisi, o echipa de club din Georgia.

Romania: Lung jr. - Manea, Papp, Muth, Vatajelu - Prepelita, Pintilii - A. Popa, Rusescu, Bumba - Keseru.

Rezerve: Balgradean - Anton, Cretu, Budescu, Fl. Tanase, Dumitras, Bejan, Nedelcearu, M. Roman, S. Filip, Lazar, Hora.

Moldova: Calancea- Burghiu, Racu, Jardan, Erhan- Cojocari, Carp, Posmac, Rata- Boghiu, Dedov.

Romania si Moldova s-au mai intalnit in meciuri directe de patru ori pana acum, de fiecare data in jocuri amicale: 3-1 in iunie 1996, 5-1 in iunie 1998, 0-0 in septembrie 1998 si 2-0 in februarie 2007.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#meci amical romania moldova, #romania moldova live text, #live ziare romania moldova , #stiri Nationala Romaniei