Ziare.com

Vezi grupele din preliminariile EURO 2016

   

Vezi grupele din preliminariile EURO 2016
Iata rezultatele tragerii la sorti ale preliminariilor EURO 2016 din Franta, tragere la sorti care a avut loc la Nice, incepand cu ora 13.

Iata toate grupele:

GRUPA A: Olanda, Kazahstan, Islanda, Letonia, Turcia, Cehia

GRUPA B: Bosnia, Andorra, Cipru, Tara Galilor, Israel, Belgia

GRUPA C: Spania, Luxemburg, Macedonia, Belarus, Slovacia, Ucraina

GRUPA D: Germania, Gibraltar, Georgia, Scotia, Polonia, Irlanda

GRUPA E: Anglia, San Marino, Lituania, Estonia, Slovenia, Elvetia

GRUPA F: Grecia, Insulele Feroe, Irlanda de Nord, Finlanda, ROMANIA, Ungaria

Nationala Romaniei, in Grupa F a preliminariilor EURO 2016: Iata care sunt adversarele "tricolorilor"

GRUPA G: Rusia, Liechtenstein, Moldova, Muntenegru, Austria, Suedia

GRUPA H: Italia, Malta, Azerbaidjan, Bulgaria, Norvegia, Croatia

GRUPA I: Portugalia, Albania, Armenia, Serbia, Danemarca

INFO: Tragerea la sorti se va desfasura la Nisa (Franta), iar nationalele participante au fost impartite in sase urne valorice, dupa cum urmeaza:

Urna 1: Spania (detinatoarea trofeului), Germania, Olanda, Italia, Anglia, Portugalia, Grecia, Rusia, Bosnia;

Urna 2: Ucraina, Croatia, Suedia, Danemarca, Elvetia, Belgia, Cehia, Ungaria, Irlanda;

Urna 3: Serbia, Turcia, Slovenia, Israel, Norvegia, Slovacia, Romania, Austria, Polonia;

Urna 4: Muntenegru, Armenia, Scotia, Finlanda, Letonia, Tara Galilor, Bulgaria, Estonia, Belarus;

Urna 5: Islanda, Irlanda de Nord, Albania, Lituania, Moldova, Macedonia, Azerbaidjan, Georgia, Cipru;

Urna 6: Luxemburg, Kazahstan, Liechtenstein, Insulele Feroe, Malta, Andorra, San Marino, Gibraltar.

Va fi primul turneu final european cu 24 de echipe prezente la start, ceea ce inseamna mai multe sanse de calificare si pentru echipe de mijlocul clasamentului, din punct de vedere al coeficientilor europeni.

Primele doua clasate din fiecare grupa obtin calificarea directa la Europeanul gazduit de Franta, plus cea mai buna echipa de pe locul 3. Celelalte echipe clasate pe a 3-a pozitie vor juca un baraj.

Ceremonia va avea loc la Centrul de conferinte Acropolis din Nice, urmand sa fie prezentata de doi mari fotbalisti, Ruud Gullit si Bixente Lizarazu.

La TV, tragerea la sorti poate fi urmarita pe Eurosport, DolceSport, DigiSport sau TVR.



Duminica, 23 Februarie 2014, ora 13:59
Sursa: Ziare.com
Autor:Dan Alexandru

Articol citit de 10676 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
 
2 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Incredibil d-le, ungaria asta ne urmareste ca o piaza rea

nu mai scapam veci de ea.
Tre' sa dam slujbe, sa facem ceva vraji, ca astia sunt mai rau ca strigoii!

 

hahaha...pai e bine ca ungaria cazu cu noi in grupa din nou...

valeu muica ce distractie o sa fie...din nou...iar ii batem cum ii mai baturam si ultimele dati...Oleee...