Victorie fabuloasa pentru nationala de tineret a Romaniei

Joi, 04 Septembrie 2014, ora 21:36
7195 citiri

Echipa nationala de tineret sub 21 de ani a Romaniei a obtinut o victorie fabuloasa in preliminariile pentru calificarea la Campionatul European de fotbal.

"Tricolorii" mici au invins Muntenegru cu 4-3, dupa ce au fost condusi cu 3-1 la pauza.

Fotbalistii lui Viorel Moldovan au deschis scorul in minutul 13, prin lovitura de cap a lui Boldor, insa apoi au avut o prima parte de cosmar.

Luka Djordjevici (Zenit) a profitat de gravele erori din centrul defensivei si a marcat de trei ori pana la pauza si putinele sanse de calificare pe care le mai aveam pareu pierdute.

Viorel Moldovan a facut insa doua schimbari la pauza, trimitandu-i pe teren pe Nedelcu si Tanase in locul lui Manea si Rotariu, iar jocul nostru s-a schimbat.

Nationala de tineret a revenit in joc prin golul lui Puscas (Inter Milano) din minutul 67, pentru ca Bumba sa egaleze in minutul 79 din penalti.

Golul victoriei a fost reusit de Florin Tanase de la Viitorul, in minutul 82.

Acesta a fost al doilea meci pentru Viorel Moldovan pe banca nationalei de tineret, dupa victoria cu Italia din luna august.

In clasamentul grupei a 6-a conduce Germania (14 puncte), urmata de Romania (12p), Muntenegru (11p), Irlanda (8p) si Feroe (1p). Nemtii au insa un meci mai putin disputat, cu Irlanda.

Pentru ca au un numar mic de puncte, tricolorii nu pot spera ca locul doi sa-i mai duca la turneul final, astfel ca trebuie sa castige grupa pentru a merge la EURO 2015.

In ultimul meci din grupa, baietii lui Moldovan vor intalni Germania in deplasare, pe 9 septembrie.

Nationala Romaniei U 21 s-a calificat o singura data la un turneu final, in 1998.