Victorie mare pentru nationala de tineret a Romaniei

Vineri, 06 Octombrie 2017, ora 21:53

Echipa nationala de tineret a Romaniei a obtinut o victorie uriasa vineri seara in preliminariile pentru Campionatul European din 2019.

Micii tricolori s-au impus cu 2-0 in deplasarea sustinuta la Lugano, cu reprezentativa similara a Elvetiei.

Mihai Dobre, de la Burry (liga a 3-a din Anglia), a deschis scorul in minutul 24, cu un sut din intoarcere din interiorul careului mare.

Golul doi i-a apartinut lui Alexandru Cicaldau (Viitorul), in minutul 87, cu un sut frumos de la marginea careului.

Selectionerul Daniel Isaila a inceput meciul cu urmatorul "11": I.Radu - Manea, Nedelcearu, Pascanu, A.Radu - Dulca, Cicaldau - Dobre, Hagi, Burlacu - Puscas.

Cu aceasta victorie, nationala under 21 a Romaniei si-a consolidat pozitia de lidera in clasamentul Grupei a 8-a, cu 10 puncte obtinute din patru meciuri.

Pe langa victoria din Elvetia, tineretul nostru a invins Lichtensteinul cu 2-0, Bosnia cu 3-1 si a remizat, pe teren propriu, cu Elvetia.