Nationala de tineret se califica la Campionatul European dupa o pauza de 20 de ani

Marti, 16 Octombrie 2018, ora 22:49
25789 citiri

Echipa nationala de tineret a Romaniei s-a calificat la Campionatul European sub 21 de ani pentru prima data dupa o pauza de 20 de ani.

In ultimul meci din grupa 8, Romania a invins Liechtenstein cu 4-0, pe stadionul Ilie Oana din Ploiesti, in fata a peste 11 mii de spectatori.

Tricolorii aveau nevoie de doar un egal cu Liechtenstein, insa au dominat categoric partida si au incheiat grupa fara infrangere si cu cea mai buna aparare din Europa.

George Puscas a marcat doua goluri cu capul, in minutele 14 si 39, in timp ce Ianis Hagi a reusit o executie magnifica in minutul 25 din lovitura libera.

In partea secunda, nationala nu a mai fortat si scorul nu a luat proportii, singura reusita apartinandu-i lui Adrian Petre, in minutul 78.

Echipa noastra a castigat astfel o grupa din care au mai facut parte echipe puternice precum Portugalia, Bosnia, Tara Galilor si Elvetia.

Turneul final va avea loc intre 16 si 30 iunie 2019 si va fi gazduit de Italia si San Marino.

Tragerea la sorti in care se vor stabili grupele de la EURO 2019 este programata pe 23 noiembrie, la Bologna.

ROMANIA - LIECHTENSTEIN 4-0

90+3 - Final de meci! Romania se califica la EURO 2019!

90 - 3 minute suplimentare.

89 - Adrian Petre reia periculos cu capul, mingea se duce putin pe langa poarta.

85 - Atacam in continuare, iar in tribune este o atmosfera superba.

78 - GOL ROMANIA!!! Adrian Petre inscrie cu un sut din fata portii dupa o centrare perfecta a lui Cicaldau!

74 - Schimbare Romania: Adrian Petre in locul lui Andrei Ivan.

70 - Actiune prelungita de atac a Romaniei, insa Nedelcu greseste o pasa lunga.

64 - Schimbare Romania: Morutan intra in locul lui Ianis Hagi.

64 - Actiune buna a tricolorilor, insa Ivan paseaza gresit in jumatatea adversa.

60 - Ianis Hagi trage de la 30 de metri in bratele portarului.

56 - Schimbare Romania: Matan intra in locul lui Man.

50 - Andrei Ivan primeste cartonasul galben pentru o simulare.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

45 - Man suteaza frumos din marginea careului, mingea e prinsa cu greu!

42 - Nedelcu suteaza puternic din lovitura libera de la 30 de metri, portarul advers respinge.

40 - GOL ROMANIA!!! George Puscas inscrie din nou cu o lovitura de cap dupa o centrare din partea stanga!!!

32 - Romania e din nou aproape de gol, dar adversarii nostri resping de pe linie!

27 - Ce ocazie!! Nedelcu trage superb de la 35 de metri, dar mingea loveste transversala!

25 - GOL ROMANIA!!! Ianis Hagi inscrie cu un sut magnific din lovitura libera de la 25 de metri!

22 - Tinem in continuare de minge si dupa marcarea golului, Liechtenstein nu trece de centrul terenului.

16 - Puscas e din nou aproape de gol, insa trimite putin pe langa din patru metri.

14 - GOL ROMANIA!!! Puscas nu mai iarta de aceasta data si inscrie tot cu capul din sase metri, dupa o centrare din partea stanga!!!

13 - Ianis Hagi centreaza excelent din lovitura libera, Puscas reia cu capul, insa portarul advers scoate.

12 - Puscas reia din nou cu capul, de aceasta data mingea ajunge in bratele portarului.

9 - Puscas trimite cu capul pe langa poarta din sase metri.

7 - Ianis Hagi preia superb in careu, dar suteaza mult peste poarta.

5 - Inceput in atac pentru echipa noastra, dar nu reusim sa tinem prea mult de minge.

1 - A inceput meciul!

Romania:

1. Radu - 15.Butean, 4.Pascanu, 6. Ghita, 3. Stefan - 16. Nedelcu, 17. Cicaldau - 8. Man 10. Hagi, 19. Ivan - 9. Puscas.

Selectioner: Mirel Radoi

Rezerve: 12. Cabuz - 7. Coman, 11. Petre, 13. Morutan, 18. Rus, 20. Ciobanu, 22. Matan

Liechtenstein: 1. A.Majer - 3.Seemann, 2.Uterrainer, 5. Haas - 16.Graber, 20.Frommelt, 8.N. Frick, 18. Graber - 15. Viret, 10. Y.Frick, 7. Wolfinger.

Selectioner: Heinz Fuchsbichler

Rezerve: 12. C.Majer - 6. Ritter, 9. Koller, 11. Kardesoglu, 13. Hilti, 14. Vogt, 17. Salanovic

Nationala de tineret are nevoie de doar un egal pentru a se califica la Campionatul European U21 pentru prima data dupa 20 de ani.

Liechtenstein este cea mai slaba echipa din grupa, care nu a acumulat niciun punct in aceste preliminarii.

Echipa lui Mirel Radoi are cota 1.01 pentru a obtine o victorie in aceasta partida.

Meciul este televizat de Pro X.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Romania Liechenstein, #Romania Liechtenstein Live, #Romania calificare EURO 2019 , #tineret