Novak Djokovici, imbatabil! Sarbul castiga Australian Open dupa o finala cu Andy Murray

Duminica, 31 Ianuarie 2016, ora 13:36
9802 citiri

Novak Djokovici a castigat pentru a 6-a oara turneul de Mare Slem de la Australian Open, dupa o finala disputata duminica in fata locului 2 mondial, Andy Murray, terminata cu scorul de 3-0 la seturi, 6-1, 7-5, 7-6.

Jocul a durat doua ore si 56 de minute.

Primul set a fost ca un fel de antrenament pentru sarb, acesta durand doar 30 de minute, dupa multiple greseli ale scotianului, dar si multe puncte splendide reusite de liderul mondial.

Murray si-a ridicat nivelul incepand cu setul 2, si asta s-a vazut si pe tabela, scorurile fiind mult mai stranse.

In mansa secunda, momentul decisiv a fost la 5-5, cand Djokovici a reusit breakul care avea sa il duca spre castigarea mansei si spre 2-0 la seturi.

Setul 3 a fost si mai echilibrat decat precedentul, Murray reusind sa il impinga spre tiebreak. Un tiebreak unde insa scotianul a fost clar depasit, scorul fiind de 7-3!

Asadar, Novak castiga al 6-lea titlu de la Melbourne si al 11-lea trofeu de Mare Slem din cariera, egaland in acest moment doi imensi jucatori, pe Rod Laver si pe suedezul Bjorn Borg.

Murray intra in istorie ca omul cu cele mai multe finale pierdute la un singur turneu de Mare Slem in era Open, si anume 5.

Desfasurarea intalnirii:

13.36: Final! 7-3 si 3-0 la seturi pentru Nole!!

13.33: 5-1 pentru sarb, la 2 puncte de o uriasa victorie Djokovici!

13.29: Avem tiebreak, este 6-6!

13.24: 6-5 Murray, din nou va servi sarbul, pentru ca setul sa intre in tiebreak.

13.17: 5-4 pentru Murray, dar va servi Djokovici.

13.08: 3-3, rebreak facut de Murray!

12.53: 3-1 pentru sarb, care a salvat la 2-1 o minge de break.

12.44: 2-0 Djokovici in debut de set 3.

12.33: 2-0 la seturi Novak Djokovici! 7-5 in acest set, sarbul este la doar un set de a castigat al 6-lea titlu la Melbourne.

12.26: Nole mai face un break, intr-un moment atat de important, la 5-5. El are 6-5 si va servi imediat pentru 2-0 la seturi!

12.14: Dupa inca un game care a durat circa 10 minute, cu multiple egalitati, Murray isi face serviciul, 5-4, iar Nole va servi pentru a ramane in set.

12.03: Rebreak, 4-4, Murray iese la rampa si face primul sau break in partida, se joaca la un nivel fantastic acum, din partea ambilor combatanti.

11.57: Primul break facut de Djokovici, in setul 2. 4-3 pentru sarb!

11.43: 3-2 Murray, e clar ca britanicul si-a ridicat nivelul de joc, e mult mai stapan pe sine si are mai multa incredere.

11.36: 2-1 Murray, dupa un ultim game incredibil, care a durat peste 12 minute, in care scotianul a salvat 4 mingi de break!!

11.20: Pentru prima data in acest meci, Murray conduce pe tabela, 1-0 in setul 2.

11.14: 6-1 dupa primul set Djokovici, 30 de minute a durat aceasta prima mansa, dominata extrem de clar de sarbul lider mondial.

11.00: 4-0, dublu break facut de sarb, care domina clar partida.

10.52: 2-0, Djokovici incepe foarte solid jocul, cu un break in game-ul 2.

10.42: Incepe jocul, cu Djokovici la serviciu!

10.39: Djokovici are 5 titluri la AO, fiind in cautarea celui de-al 6-lea.

10.34: Cei doi jucatori au intrat in arena, in ovatiile fanilor.

Este pentru a 5-a oara cand Murray incearca sa bifeze acest mare trofeu, dupa 4 finale pierdute, ultima chiar anul trecut, chiar in fata marelui Djokovici.

Sarbul a jucat ca un metronom in acest an, si mai ales la Australian Open, unde a aratat un tenis de mare clasa.

Va fi a 31-a intalnire intrei cei 2, sarbul lider mondial conducand lejer la acest capitol, 21-9!

Ultima data cand Murray castiga in fata locului 1 era in 2015 in finala de la Toronto, scor 6-4, 4-6, 6-3.

Partida va fi televizata pe EuroSport.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#live Djokovici versus Murray, #live ziare com finala Australian Open, #live finala Mare Slem Djokovici Murray , #stiri Novak Djokovici