Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

Joi, 11 August 2016, ora 01:05
30033 citiri

Romania ramane fara medalie la Jocurile Olimpice si dupa ziua a cincea. Exista insa si o parte buna, intrucat echipa de handbal feminin a dat semne de revenire.

La scrima, unde aveam mari sperante prin Tiberiu Dolniceanu in proba de sabie, nu am ajuns mai departe de sferturile de finala si am mai ratat o sansa importanta.

La inot si haltere nu ne-am apropiat de asemenea de finale, dupa prestatii slabe din partea sportivilor nostri.

In schimb, meciurile de tenis au fost amanate din cauza furtunii. La fel s-a intamplat si la canotaj.

Desfasurarea evenimentelor:

01:06 - S-a amanat si partida Monicai Niculescu si a lui Florin Mergea. Seara se incheie pentru sportivii romani, va asteptam din nou de la ora 15:00 alaturi de Ziare.com.

00:43 - Partida Irinei Begu si a lui Horia Tecau fost amanata. Pastram sperante pentru Monica si Florin.

00:15 - Meciurile de dublu-mixt nu au inceput deocamdata, dar sunt sanse sa se joace.

22:45 - Semifinala lui Horia Tecau si Florin Mergea a fost amanata pentru joi, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata.

Miercuri, dupa ora 23:30 (ora Romaniei), Tecau va face pereche cu Irina Begu la dublu mixt in meciul cu Aga Radwanska si Lukasz Kubot. De la aceeasi ora, Mergea va evolua alaturi de Monica Niculescu in meciul cu Carla Suarez Navarro si David Ferrer.

22:38 - Florina Hulpan este eliminata in semifinale la haltere (69 kg).

22:10 - Dolniceanu a piedut cu 10-15 si a fost eliminat in sferturile de finala!

21:36 - Tiberiu Dolniceanu va lua startul in cateva minute in sferturile de finala la sabie individual impotriva ungurului Aron Szilagyi.

20:52 - Tiberiu Dolniceanu se califica in sferturile de finala la sabie individual dupa ce l-a invins pe Seppe Van Holsbeke, scor 15-13, dupa o revenire superba pe final. Meciul e programat dupa ora 21:40.

19:43 - Robert Glinta rateaza de putin calificarea in semifinale la 200 de metri spate (inot), cu timpul 1:57.91.

19:10 - Ana Iulia Dascal este eliminata in calificarile la 100 de metri liber (inot) cu timpul 58.72.

19:02 - Tiberiu Dolniceanu il invinge pe Sun Wei cu 15-7 si se califica in optimi la sabie individual. De la 20:30 va evolua in optimi, cu un adversar ce nu a fost stabilit deocamdata.

18:54 - Nationala de handbal feminin invinge Muntenegru cu 25-21 si pastreaza sanse de calificare.

18:50 - A inceput partida dintre Tiberiu Dolniceanu si Sun Wei, din calificarile la sabie individual.

18:17 - A inceput repriza a doua in meciul de handbal al Romaniei.

18:02 - Romania conduce cu 11-9 la pauza! Meci foarte bun facut de handbalistele noastre, in frunte cu Cristina Neagu si Paula Ungureanu!

17:30 - A inceput partida de handbal dintre Romania si Muntenegru.

17:20 - Peste 10 minute va incepe intalnirea dintre nationalele de handbal ale Romaniei si Muntenegrului. Puteti urmari partida in direct pe Ziare.com.

17:15 - Esec pentru Dumitru Captari, la haltere, categoria 77 de kilograme. Nu a reusit sa termine concursul.

17:03 - Spania invinge surprinzator Brazilia cu 29-24, astfel ca Romania are foarte mare nevoie de victorie cu Muntenegru, pentru a spera la calificarea in sferturi.

16:49 - Organizatorii au anuntat ca probele de canotaj se amana pentru ziua de joi, din cauaza conditiilor meteo.

16:07 - La pauza, Spania conduce Brazilia cu 15-12. Romania are mare nevoie ca Spania sa nu castige, altfel ar aduna 4 puncte asemenea Braziliei si Angolei, cele doua nationale care au invins handbalistele noastre.

15:30 - A inceput partida de handbal dintre Brazilia si Spania, din grupa Romaniei. Pentru nationala noastra o victorie a Braziliei ar fi ideala, pentru ca Neagu si compania sa aiba sanse cat mai bune pentru calificarea in sferturi. Romancele vor evolua la ora 17:30, impotriva muntenegrencelor.

14:52 - Incepem ziua cu o infrangere, Malina Calugareanu fiind invinsa de localnica Ana Beatriz Bulcao cu scorul de 15-12. Romanca a fost in avantaj in prima jumatate a partidei, insa a cedat pe final.

14:40 - Din cauza vantului care sufla din nou cu putere in zona Lagao, cursele de la canotaj sunt amanate.

14:33 - Incepe partida Malinei Calugareanu, in calificari la floreta.

14:30 - Ne pregatim de primele evolutii ale romanilor.

INFO: Pentru noi, ziua de concurs va incepe de la ora 14:30

Iata programul romanilor din a cincea zi:

Canotaj, de la ora 14:30 - Madalina Beres si Laura Oprea - semifinala doua rame

Scrima, de la ora 14:30 - Malina Calugareanu - calificari floreta individual

Canotaj, de la ora 14:50 - Lehaci si Geanina Beleaga - semifinala doua vasle, categorie usoara

Canotaj, de la ora 15:50 - Roxana Cogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrila, Iuliana Popa, Madalina Beres, Laura Oprea, Adelina Bogus, Andreea Boghian si Daniela Druncea - recalificari 8+

Tenis, de la ora 23:00 - Irina Begu/ Horia Tecau - dublu mixt

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
#romani rezultate Jocurile Olimpice, #Jocurile Olimpice rezultate live, #sportivi romani Jocurile Olimpice, #romani Olimpiada 2016 , #Jocurile Olimpice 2016