Olimpiada Londra 2012: Sandra Izbasa, medalie de aur la sarituri!

Duminica, 05 August 2012, ora 17:22
15808 citiri

Sandra Izbasa a cucerit medalia de aur la gimnastica feminina, proba de sarituri, in cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra!

Favorita la medalia de aur alaturi de reprezentantele Rusiei si SUA, Izbasa n-a dezamagit si a reusit cea mai buna saritura din concurs, castigand titlul olimpic la sarituri.

Cu o medie de 15.191, Sandra Izbasa a ocupat prima pozitie in clasamentul final, profitand de o saritura ratata a americancei McKayla Maroney, care a incheiat proba cu o medie de 15.083.

Pe pozitia a treia, cu medalie de bronz, s-a clasat Maria Paseka, media rusoaicei fiind 15.050.

8.Elsabeth Black (Canada) - 0.000

Sandra Izbasa a adus Romaniei cea de-a doua medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Londra si cea de-a opta in clasamentul general.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, evolutia romancei Sandra Izbasa in finala de la sol.

Desfasurarea concursului:

ora 17:22 - Nota 15.000 la a doua saritura si luam aurul la sarituri cu media 15.191!

ora 17:21 - Izbasa primeste 15.383 la prima saritura!

ora 17:20 - Urmeaza Sandra Izbasa!

ora 17:19 - McKayla Maroney (SUA) are o prima saritura excelenta, dar o rateaza pe a doua si primeste doar 15.083, insa preia conducerea.

ora 17:14 - Rusoaica Maria Paseka primeste 15.050, cea mai mare nota din concurs pana acum.

ora 17:11 - Nota 14.783 pentru Oksana Chusovitina (Germania), o sportiva in varsta de 37 de ani.

ora 17:09 Yamilet Pena Abreu (Republica Dominicana) a incercat o saritura dificila, dar a ratat aterizarea. A doua saritura a fost mai reusita, nota finala fiind 14.566.

ora 17:02 - Canadianca Elsabeth Black a ratat prima saritura, primind zero puncte, si a renuntat la cea de-a doua, acuzand o accidentare.

ora 16:58 - Nota 15.016 pentru Janine Berger (Germania).

ora 16:55 - Brittany Rogers (Canada) efectueaza cele doua sarituri si primeste nota 14.483.

INFO - Sandra Izbasa intra ultima in concurs.

ora 16:50 - Incepe finala la sarituri, feminin!

Pana acum, delegatia Romaniei a mai obtinut o singura medalie la gimnastica, bronzul in concursul feminin pe echipe.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Sandra Izbasa, #Sandra Izbasa Jocuri Olimpice, #Izbasa sarituri Jocuri Olimpice, #Izbasa medalie gimnastica Olimpiada, #Romania medalii Jocurile Olimpice, #ne mandrim cu ei , #medalii Romania