Oltchim s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor

Sambata, 06 Martie 2010, ora 14:30
1967 citiri

Campioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim Ramnicu Valcea, s-a calificat, sambata, in semifinalele Ligii Campionilor dupa ce a remizat in deplasare cu Dinamo Volgograd, scor 32-32.

Lidere autoritare in Grupa a II-a Pricipala din Champions League, cu 3 victorii din trei meciuri, valcenele aveau nevoie de un singur in deplasarea din Rusia pentru a obtine calificarea dupa primele patru intalniri.

Elevele lui Radu Voina nu au fost surprinse de inceputul bun al gazdelor si au tinut pasul cu dinamovistele pe tot parcursul primei reprize, care s-a incheiat la egalitate, scor 15-15.

In partea secunda, campioanele Romaniei au turat motoarele si s-au desprins la doua goluri avantaj (24-22 in minutul 44), insa rusoaicele au revenit fantastic si s-au desprins la randul lor la doua goluri, cu doar 5 minute inainte de final (31-29).

Fetele noastre nu s-au lasat si au reusit sa egaleze situatia in ultimul minut, partida terminandu-se la egalitate, scor 32-32, rezultat ce califica inca de acum Oltchimul in semifinalele Ligii Campionilor.

Iata cum arata clasamentul Grupei II Principale:

1. Oltchim Rm. Valcea 4 3 1 0 120-108 7 punte

2. Viborg 3 2 0 1 91-82 4 puncte

3. Dinamo Volgograd 4 1 1 2 112-113 3 puncte

4. Hypo Viena 3 0 0 3 73-93 0 punte

Intalnirea dintre Hypo Viena si Viborg si va disputa de la ora 21:20.

Cât de mult își dorește Ciolacu victoria Gabrielei Firea la Capitală: ”La nivel vizibil, vor fi declarate susțineri”
Odată cu retragerea medicului Cătălin Cîrstoiu și renunțarea la candidatura comună PSD-PNL pentru Primăria Capitalei, liderul social-democraților, Marcel Ciolacu, se găsea în situația...
Liderul PSD îi răspunde lui Clotilde Armand: ”Să-și ia un avocat bun”
Premierul Marcel Ciolacu a reacţionat joi, 25 aprilie, la declaraţiile primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, transmiţându-i acesteia să îşi ia un avocat bun pentru că ”a încălcat...
#Oltchim Ramnicu Valcea, #Oltchim calificare semifinale Liga Campionilor, #Oltchim semifinale Liga Campionilor , #finala Liga Campionilor