Oltchim pierde incredibil cu Itxako, in Liga Campionilor

Sambata, 12 Februarie 2011, ora 21:15
6339 citiri

Oltchim Ramnicu Valcea a pierdut dramatic partida disputata in deplasare cu echipa spaniola Itxako, in grupele Ligii Campionilor la handbal feminin, scor 25-26.

Campioana Romaniei a condus la un moment dat chiar si cu 6 goluri diferenta pe tabela de marcaj.

Valcencele au inceput in forta meciul si au inscris trei goluri fara a primi niciunul, insa gazdele s-au regrupat si au echilibrat fortele, reusind sa se mentina in coasta campioanei Romaniei pana la jumatatea primei reprize.

Elevele lui Anja Andersen au fost superioare in ultima parte a primului mitan si au intrat la cabine cu un avantaj de patru puncte, scor 14-10.

In partea a doua, romancele s-au distantat rapid la sase puncte si parea ca vor obtine cea de-a doua victorie consecutiva in grupele Ligii Campionilor.

Finalistele din editia trecuta au cazut insa pe final si ibericele au revenit la numai un gol diferenta cu cinci minute inainte de sfarsitul intalnirii.

Ultimele minute ale disputei din Spania au fost de-a dreptul dramatice, cele doua formatii luptand cu indarjire pentru fiecare minge. Gazdele au reusit sa egaleze in urma unei greseli defensive a echipei noastre, iar Turey a devenit eroul meciului, inscriind golul victoriei cu cateva secunde inainte de final.

Dupa doua partide disputate in Grupa 1 a Ligii Campionilor, Oltchim Ramnicu Valcea ramane cu cele doua puncte acumultate in prima etapa.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Itxako - Oltchim Ramnicu Valcea, din cadrul etapei a doua a grupelor Ligii Campionilor la handbal feminin.

LIVE Text:

Min.60 Final de meci! Oltchim pierde partida in ultimele secunde.

Min.59 Turey duce gazdele in avantaj.

Min.58 Barbosa inscrie si scorul devine egal.

Min.57 Ambele formatii gresesc in ofensiva. Oltchim rateaza o sansa mare de a se desprinde.

Min.57 Ratari la ambele porti.

Min.56 Turey inscrie iar de la 7 metri si tensiunea se mentine.

Min.55 Elisei inscrie de la 7 metri si scorul devine 23-25.

Min.54 Barbosa este eliminata.

Min.53 Itxako se apropie la un singur gol diferenta.

Min.52 Turey o invinge pe Tolnai de la 7 metri.

Min.51 Neagu inscrie pentru 20-23.

Min.50 Turey inscrie de doua ori si gazdele se apropie periculos pe tabela de marcaj.

Min.49 Nechita inscrie pentru Oltchim, dar gazdele puncteaza la atacul urmator.

Min.48 Itxako se apropie la 4 puncte.

Min.47 Gazdele inscriu de la 7 metri, Neagu este eliminata.

Min.46 Itxako inscrie, dar romancele refac rapid diferenta.

Min.45 Gazdele solicita time-out. Scorul este 14-20.

Min.43 Ozel inscrie.

Min.43 Martin este si ea eliminata si Oltchim primeste 7 metri.

Min.41 Ozel inscrie spectaculos de la 10 metri.

Min.40 Fernandes este eliminata.

Min.39 Oltchim conduce cu 18-13.

Min.38 Elisei rateaza o aruncare de la 7 metri.

Min.38 Itxako reduce din handicap.

Min.37 Bese faulteaza dur si este eliminata doua minute.

Min.36 Nechita marcheaza pentru 11-17.

Min.35 Tervel este eliminata.

Min.34 Puncteaza si ibericele.

Min.34 Elisei majoreaza diferenta la 6 puncte.

Min.33 Oltchim inscrie primul gol al reprizei secunde.

Min.31 Tolnai apara la prima actiune de atac a gazdelor.

Min.31 Incepe repriza secunda.

-------------------------------------

Min.30 Se incheie prima repriza!

Min.29 Ada Nechita marcheaza din nou.

Min.28 Anja Andersen cere time-out.

Min.27 Martin inscrie pentru 10-13.

Min.26 Este eliminata si Cristina Neagu.

Min.25 Ozel faulteaza si este eliminata pentru doua minute.

Min.24 Bese inscrie primul gol in acest meci.

Min.23 Gazdele inscriu de doua ori, dar Oltchim puncteaza pentru 9-12.

Min.21 Itxako solicita time-out.

Min.21 A patra reusita pentru Nechita.

Min.20 Nechita inscrie din nou pentru 7-10.

Min.18 Conducem din nou cu doua goluri dupa reusita Adei Nechita.

Min.17 Ozel inscrie pentru 6-8.

Min.16 Goluri la ambele porti. Romancele se mentin la un punct distanta.

Min.14 Manea puncteaza pentru Oltchim.

Min.13 Gazdele egaleaza prin Pinedo.

Min.12 Itxako egaleaza, dar Ozel inscrie din nou: 4-5.

Min.10 Ozel readuce Oltchimul la conducere.

Min.9 Martin inscrie de doua ori si restabileste egalitatea.

Min.7 Martin inscrie primul gol pentru Itxako.

Min.6 Ada Nechita inscrie pe contra-atac.

Min.4 Elisei inscrie pentru 0-2.

Min.3 Romancele pun stapanire pe jumatatea adversa si obtin o lovitura de la 9 metri.

Min.2 Oltchim deschide scorul.

Min.1 Incepe partida! Romania are primul atac.

INFO: Cele doua echipe patrund pe suprafata de joc.

In prima etapa, Oltchim a invins formatia Buducnost Podgorita cu scorul de 21-20.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#Oltchim Ramnicu Valcea, #LIVE Oltchim Itxako, #LIVE Text Oltchim Itxako, #Oltchim Liga Campionilor , #Liga Campionilor