Meci interzis cardiacilor in Supercupa Frantei (Video)

Joi, 28 Iulie 2011, ora 09:45
2160 citiri

Olympique Marseille a castigat Supercupa Frantei dupa o partida de infarct cu OSC Lille, incheiata cu scorul de 5-4.

Marseille, detinatoarea Cupei Ligii, a inceput in forta meciul, dar Lille a deschis scorul in minutul 9 prin Balmont. Campioana Frantei a revenit puternic e la cabine si a marcat din nou, prin Hazard (57'), ducand scorul la 2-0.

Ayew a redus din handicap (71'), dar Sow (72') a punctat dupa numai cateva secunde, restabilind diferenta de doua goluri.

Desi soarta trofeului parea decisa, ultimele minute ale intalnirii au declansat nebunia pe Stade de Tanger. Marseille a egalat in minutele 85 (Morel) si 87 (Remy), iar dupa alte trei au trecut la conducere cu o lovitura de la 11 metri batuta de Ayew (90').

Basa a egalat pentru Lille in cel de-al doilea minut al prelungirilor si parea ca meciul se va incheia la loviturile de la 11 metri. Olympique a beneficiat insa de o noua lovitura de pedeapsa in ultimele secunde (90'+5), iar Ayew a transformat din nou pentru a duce trofeul in vitrina echipei din Marseille.

Suparati dupa esec, in special din cauza penaltiului usor acordat la 4-4, cei de la Lille au refuzat sa vina sa isi ia medaliile pe podium.

Urmariti mai jos rezumatul partidei fabuloase din Franta:

C.F.

Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
#Supercupa Frantei, #Marseille Lille Supercupa Frantei, #rezumat Supercupa Frantei , #stiri Olympique Marseille