Otelul, invinsa cu doua penaltiuri de Manchester United in Liga Campionilor

Marti, 18 Octombrie 2011, ora 23:37
10126 citiri

Otelul Galati a suferit cea de-a treia infrangere consecutiva in Liga Campionilor, fiind invinsa, scor 0-2, pe Arena Nationala, de gruparea engleza Manchester United.

Echipa lui Dorinel Munteanu a avut o prima repriza buna, reusind primul sut pe spatiul portii si organizandu-se excelent in defensiva in fata unei echipe care a practicat un joc rapid pe flancuri.

Englezii s-au instalat la conducerea jocului dupa primele minute, insa dominarea oaspetilor s-a rezumat doar la posesie, atacurile fiind respinse fara prea mari batai de cap de fundasii galateni.

Punosevac a fost cel mai activ jucator din atacul campioanei, dar suturile slabe de la marginea careului nu l-au deranjat prea mult pe goalkeeperul Lindegaard.

Carrick putea deschide scorul in finalul primei parti, dar sutul sau, din numai 13 metri, a trecut peste poarta lui Grahovac.

Primul gol al partidei de pe Arena Nationala a venit la 20 de minute de la reluare din lovitura de la 11 metri. Costin a facut hent in careu, centralul a aratat penalti, iar Wayne Rooney a transformat fara emotii.

Oaspetii au ramas in inferioritate numerica dupa numai doua minute, odata cu eliminarea lui Vidici, pentru un fault la Giurgiu, si parea ca Otelul are o sansa in fata campioanei Angliei.

Munteanu a mutat ofensiv, trimitandu-l pe Pena in teren, insa campioana n-a reusit sa restabileasca egalitatea, ratand o singura ocazie, in minutul 82, prin Punosevac, care a trimis alaturi din careu. Mai mult, cei de la United au fost aproape de 2-0, lovind bara prin Nani.

Echilibrul numeric s-a restabilit cu doua minute inainte de final, dupa eliminarea lui Perendija, iar englezii au obtinut o noua lovitura de la 11 metri in ultimul minut de joc. A punctat acelasi Rooney, iar scorul final a fost 0-2.

In urma acestei infrangeri, Otelul Galati ramane ultima pozitie in grupa C, cu zero puncte in trei meciuri.

Desfasurarea meciului:

Final de meci! Otelul pierde cu 0-2 in fata finalistei Champions League din 2011!

Min.90 Gol! Rooney il invinge pe Grahovac pentru a doua oara!

Min.90 Inca un penalti pentru Manchester! Antal il faulteaza pe Rooney in careu si arbitrul indica punctul cu var.

Min.89 Nani suteaza in bara de la marginea careului!

Min.88 Se reface echilibrul numeric, Perendija fiind eliminat dupa ce a incasat al doilea cartonas galben.

Min.87 Dorinel Munteanu face ultima schimbare: Viglianti intra in locul lui Punosevac.

Min.83 O noua modificare pentru galateni: Iese Frunza, intra Silviu Ilie.

Min.82 Punosevac trimite surprinzator spre poarta din interiorul careului, insa mingea trece milimetric pe langa.

Min.81 Nani executa bine lovitura libera, dar balonul poposeste in bratele lui Grahovac.

Min.80 Giurgiu il faulteaza pe Hernandez la 25 de metri si primeste cartonasul galben.

Min.77 Galatenii centreaza periculos de pe stanga, dar Lindegaard se inalta si retine.

Min.75 Inca o modificare la oaspeti: Jones intra in locul lui Fabio.

Min.74 Pena reia peste poarta la o lovitura de colt.

Min.72 Dorinel Munteanu muta ofensiv: Iese Neagu, intra Pena.

Min.71 Ferguson intareste defensiva: Evans intra in locul lui Valencia.

Min.66 Cartonas rosu in tabara englezilor! Nemanja Vidici intra cu piciorul sus la Giurgiu si este eliminat!

Min.64 Gol Manchester! Rooney transforma penaltiul fara emotii!

Min.64 Costin face hent in careu si arbitrul dicteaza lovitura de la 11 metri pentru Manchester United. Fundasul galatean primeste galben.

Min.63 Ocazie imensa pentru englezi! Rooney primeste la 7 metri de poarta, dar suteaza alaturi.

INFO - In tribunele stadionului Arena Nationala sunt 28.000 de spectatori.

Min.62 Neagu faulteaza la 30 de metri de poarta lui Grahovac si vede cartonasul galben.

Min.56 Primeste galben si Perendija.

Min.54 Este avertizat si Carrick, pentru un fault la Antal.

Min.50 Rapa faulteaza si primeste primul cartonas galben al partidei.

Min.46 Nu s-au efectuat modificari la pauza.

Incepe repriza a doua!

-------------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 Momente bune pentru galateni! Punosevac primeste in marginea careului, insa trage mult peste.

Min.44 Lovitura de cap al lui Antal trece la cativa centimetri de transversala lui Lindegaard.

Min.43 Emotii pentru Grahovac la sutul lui Nani, dar portarul retine in doi timpi.

Min.42 Ocazie mare pentru englezi! Carrick suteaza peste poarta din numai 13 metri.

Min.39 Carrick primeste in careu, dar este deposedat si faulteaza.

Min.35 Portarul galatean retine si sutul lui Evra.

Min.32 Rooney trimite bine din lovitura libera de la 22 de metri, Grahovac retine.

Min.29 Costin blocheaza sutul lui Rooney din marginea careului.

Min.26 Filip patrunde excelent, dribleaza doi adversari, insa suteaza peste poarta.

Min.21 Posesie zdrobitoare pentru Manchester United: 73%.

INFO - In cealalta partida a grupei, Benfica a deschis scorul la Basel.

Min.19 Lindegaard degajeaza in Vidici, dar Punosevac nu reuseste sa profite de greseala portarului advers.

Min.16 Punosevac trage din nou in bratele lui Lindegaard.

Min.15 Englezii forteaza in atac, paseaza rapid si pun probleme in preajma careului galatean.

Min.13 Sutul lui Anderson trece pe langa poarta lui Grahovac.

Min.12 Punosevac suteaza slab din marginea careului, portarul oaspetilor retine fara emotii.

Min.10 Evra incearca o patrundere in careu, dar Antal intervine si indeparteaza pericolul.

Min.7 Galatenii trec in jumatatea adversa, dar pierd imediat balonul.

Min.3 Fabio este semnalizat in ofsaid.

Min.2 Englezii se arunca in atac, galatenii incearca sa tina mingea departe de poarta lui Grahovac.

Incepe partida!

INFO - Se intoneaza imnul Ligii Campionilor.

INFO - Cele doua formatii patrund pe teren.

Otelul Galati: Grahovac - Rapa, Costin, Perendija, Salageanu - Giurgiu, Filip - Antal, Neagu, Frunza - Punosevac;

Rezerve: Branet, Skubici, S.Ilie, Sarghi, Viglianti, Iorga, Pena;

Antrenor: Dorinel Munteanu;

Manchester United: Lindegaard - Fabio, Vidici, Smalling, Evra - Valencia, Carrick, Anderson, Nani - Chicarito, Rooney;

Rezerve: De Geea, Jones, Evans, Fletcher, Owen, Berbatov, Wellbeck;

Antrenor: Sir Alex Ferguson;

Arbitru: Felix Brych (Germania);

Asistenti: T.Schiffner, M.Borsch (Germania);

Asistenti aditionali: C.Dingert, T.Welz (Germania);

Arbitru de rezerva: Peter Gagelmann (Germania).

In clasamentul Grupei C din Liga Campionilor FC Basel si Benfica se afla pe primele doua locuri, cu cate 4 puncte, United este pe pozitia a treia cu doua puncte iar galatenii sunt ultimii, fara puncte.

Inltanirea se joaca pe Arena Nationala din Bucuresti.

Mai mulți miniștri, în frunte cu Marcel Ciolacu, ajung în Qatar, pentru "investiții de 15 miliarde de euro"
Premierul Marcel Ciolacu şi şase miniştri se află, începând de marţi, în vizită de lucru în Qatar, dezvoltarea în România a unor proiecte de investiţii în valoare de 15 miliarde de...
Alegeri 2024. Începe depunerea candidaturilor pentru alegerile locale din 9 iunie
Partidele politice, alianţele, organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale şi candidaţii independenţi vor putea, începând de marţi până pe 30 aprilie, ora 23.59,...
#Otelul Manchester Liga Campionilor, #Otelul grupe Liga Campionilor, #Otelul infrangere Manchester United , #Liga Campionilor