Liga 1: Un nou pas gresit pentru campioana

Vineri, 14 Octombrie 2011, ora 23:25
1550 citiri

Otelul Galati a bifat, vineri, cel de-al treilea meci consecutiv fara victorie in Liga 1, dupa ce a terminat la egalitate pe teren propriu cu Astra Ploiesti, scor 1-1.

Echipa antrenata de Dorinel Munteanu n-a aratat prea bine inaintea meciului cu Manchester United din Liga Campionilor, avand o evolutie stearsa in fata Astrei Ploiesti, la finalul careia campioana Romaniei a aratat din nou ca nu poate reveni la forma din sezonul trecut.

Cele doua goluri ale partidei de la Galati au fost inscrise inainte de pauza, dupa o prima repriza slaba, lipsita de faze importante pana spre final.

Gazdele au deschis scorul in minutul 40 prin Punosevac, care a punctat dupa ce scapat singur cu Silviu Lung, iar Fatai a egalat dupa cinci minute, profitand de o minge balbaita in propriul careu de portarul Grahovac.

Galatenii au parut mai hotarati in partea a doua, dar, Punosevac nu a reusit sa-l invinga si a doua oara pe Silviu Lung, care s-a remarcat la doua faze importante.

In urma acestui rezultat, Otelul a obtinut cel de-al 12 punct din actuala stagiune, ocupand pozitia a 10 in Liga 1. Astra a urcat pe 6, cu 16 puncte.

Otelul Galati: Grahovac - Rapa, Perendija, Sg.Costin, Salageanu - Filip, Giurgiu, Neagu - Iorga, Punosevac, Frunza;

Rezerve: Branet, Ilie, Pena, Paraschiv, Antal, Skubic, Sarghi;

Astra Ploiesti: Silviu Lung jr - Mihalache, Goian, Gaman, Morais - Stratila, Takayuki, Ndoye, Bajenaru - Fatai, Udoji;

Rezerve: Gavrilas, Bruno Miguel, Amorim, Miranda, Tiganasu, Rusu, Al.Stan.

Anunțul făcut de primarul din Galați, alături de Dorinel Munteanu: ”Se va ridica la suma de 100 de milioane de euro”
Primarul oraşului Galaţi, Ionuţ Pecheanu, a anunţat, luni, într-o conferinţă de presă, începerea studiului de fezabilitatea în vederea construirii unui stadion de 25-30.000 de locuri, pe...
Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...