Petrolul pierde la Zagreb si este eliminata din Europa League

Joi, 28 August 2014, ora 23:55
11873 citiri

Petrolul Ploiesti si-a luat adio de la visul european in acest sezon cu o dubla infrangere in play-off-ul disputat contra celor de la Dinamo Zagreb.

Dupa infrangerea suferita pe teren propriu, scor 1-3, "lupii" au parasit terenul invinsi si la Zagreb, pierzand cu 2-1.

Ploiestenii au abordat intalnirea din Croatia constienti ca doar daca inscriu de trei ori au sanse de a merge in grupele Europa League, dat fiind scorul din meciul tur.

Totusi, elevii lui Razvan Lucescu au avut o atitudine mai degraba prudenta, evitand sa isi asume mari riscuri si asteptand parca greseala adversarului.

Israelianul Toto Tamuz a ratat cea mai mare ocazie a Petrolului din prima repriza in chiar primele minute, atunci cand sutul sau a lovit stalpul drept al portii lui Eduardo.

Un sfert de ora mai tarziu, gazdele de la Dinamo Zagreb deschideau scorul prin "cosmarul" Cop, dupa o mare gafa a defensivei "lupilor".

Defensiva care a continuat sa gafeze grav pana la finalul partidei, croatii intrecandu-se in ratari care mai de care mai mari.

Petrolul a reusit sa restabileasca egalitatea la capatul primei ore de joc, atunci cand Albin a receptionat o pasa buna a lui Mutu si marcat cu un sut din marginea careului.

A fost insa prea putin pentru o echipa care avea nevoie de trei goluri pentru a spera macar la prelungiri.

Ba chiar croatii s-au distrat pe final, pe fondul unei caderi cvasi-totale a romanilor, ratand din toate pozitiile. La ultima faza a meciului, Antolic a driblat ca un brazilian, ridiculizandu-i pe "lupi" si a adus victoria pentru Dinamo cu un sut superb, care l-a lasat spectator pe excelentul Cobrea.

Petrolul pierde asadar ambele meciuri cu Dinamo Zagreb si isi ia adio de la Europa League cel putin pana in sezonul urmator.

Meciul din Croatia a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+5 Final de meci! Dinamo Zagreb se califica in grupele Europa League

Min.90+5 GOL DINAMO! Antoric inscrie un gol superb, la ultima faza a meciului!

Min.90+1 Ocazii ale croatilor pe final de meci.

Min.88 Cobrea are o interventie extraordinara si pastreaza scorul egal.

Min.84 Cobrea reuseste sa respinga sutul lui Brozovici.

Min.79 Schimbare Petrolul: Marinescu intra in locul lui Mustivar.

Min.76 Cartonas galben pentru Simunovic.

Min.74 Schimbare Petrolul: Nkoyi ii ia locul lui De Lucas.

Min.74 Inca o ocazie mare pentru croati, insa Soudani trimite pe langa poarta.

Min.72 Ocazie mare pentru Dinamo! Soudani trece de Cobrea, dar centrarea lui este respinsa excelent de Alcenat.

Min.67 Schimbare Petrolul: Nepomuceno intra in locul lui Mutu!

Min.66 Ce ocazie! Eduardo centreaza bine in fata portii, dar Cop lufteaza din 5 metri.

Min.65 Incearca un joc de posesie croatii pentru a taia din elanul romanilor.

Min.59 GOOOOOL PETROLUL! Juan Albin reuseste sa egaleze cu un sut din cadere, din pasa lui Mutu!

Min.55 Inca o sansa pentru gazde, insa sutul lui Eduardo se duce pe langa poarta.

Min.51 Faza periculoasa a croatilor, insa Cop isi face balonul prea lung, iar Cobrea reuseste sa respinga.

Min.50 Debut slab de repriza pentru ploiesteni, care par resemnati cu gandul eliminarii.

Min.46 Incepe repriza secunda.

______________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.43 Machado suteaza de la distanta, Cobrea retine in doi timpi.

Min.40 Croatii blocheaza fara probleme incercarile romanilor de a ataca.

Min.36 Cartonas galben pentru De Lucas.

Min.33 Gresesc din nou fundasii Petrolului si Cop este aproape de golul doi.

Min.29 De Lucas paseaza foarte bine pentru Tamuz, insa Eduardo iese bine din poarta si retine.

INFO: Pentru Petrolul nu se schimba prea multe, avand nevoie tot de trei goluri pentru a duce meciul in prelungiri.

Min.22 GOL DINAMO! Machado paseaza excelent pentru Cop, care ramane singur cu portarul Cobrea si inscrie fara probleme!

Min.20 Lipsesc ocaziile la cele doua porti.

INFO: Petrolul trebuie sa inscrie cel putin trei goluri in aceasta seara pentru a spera la calificare.

Min.12 S-a mai stins putin avantul ofensiv al ploiestenilor.

Min.7 BARA PETROLUL! Tamuz profita de o neintelegere a defensivei gazdelor, suteaza din interiorul careului, dar trimite doar in bara!

Min.5 Ocazie uriasa pentru gazde, Mustivar reusind sa respinga cu mari emotii din careul mic.

Min.4 Debut curajos al ploiestenilor, care au posesia si initiativa.

Min.1 Incepe meciul!!!

ECHIPELE DE START

Dinamo: Eduardo - Simunic, Simunovic, Ivo Pinto, Antolic, Machado, Ademi, Pivaric, Brozovic, Wilson Eduardo, Cop

Rezerve: Jezina, Ibanez, Sigali, Coric, Vukojevic, Soudani, Pjaca

Antrenor: Zoran Mamic

Petrolul: Cobrea - Alcenat, Satli, Gerson, Mustivar, Albin, Hoban, Teixeira, De Lucas, Mutu, Tamuz

Rezerve: Bolboasa, Beta, Nepomuceno, Priso, Astafei, Marinescu, Nkoyi

Antrenor: Razvan Lucescu

INFO: In tur, croatii s-au impus la Ploiesti cu scorul de 3-1.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Petrolul Dinamo Zagreb in direct, #Petrolul eliminata Europa League , #stiri Petrolul Ploiesti