colegiul national vlaicu voda

vezi toate articolele pe aceeasi tema

"Vlaicu" a luat tot la Romana!

Rezultatele obtinute de elevii de la "Vlaicu Voda" in acest an la olimpiada de limba si literatura romana sunt mult peste asteptari. Pentru prima data dupa multi ani, elevii de la colegiul nostru au luat locul I la toate clasele de liceu (a IX-a, a X-a, a XI-a si a XII-a), astfel ca 4 eleve s-au mai mult


Miercuri, 25 Februarie 2015, ora 10:28

Calificate la etapele judeteana si nationala!

Calificate la etapele judeteana si nationala!

Arges Expres are olimpici la matematica si la concursul Public Speaking! Duminica a avut loc etapa locala a concursului de matematica aplicata, "Adolf Haimovici", desfasurat la Colegiul National Vlaicu Voda. Printre participantii la acest concurs s-a aflat si colega noastra, Andra Sirbu, care a mai mult


Miercuri, 18 Februarie 2015, ora 13:29

Steinel - ajutor pentru comunitate

Steinel - ajutor pentru comunitate

Firma germana care-si desfasoara activitatea in orasul nostru se implica din nou in viata comunitatii din Curtea de Arges. Conducerea fabricii a decis ca in acest an sa sponsorizeze realizarea a doua locuri de joaca pentru copii, unul in cartierul Progresul, celalalt in cartierul 1 Decembrie 1918. mai mult


Miercuri, 11 Februarie 2015, ora 10:29

ALEXANDRU DAVILA - dramaturg si om de teatru (153 ani de la nastere)

ALEXANDRU DAVILA - dramaturg si om de teatru (153 ani de la nastere)

S-a nascut la 12 februarie 1862, in localitatea Golesti, de langa Pitesti, in judetul Arges. Este fiul doctorului Carol Davila - intemeietorul invatamantului medical din Tara Romaneasca si al Anei Racovita (nascuta Golescu). Voi prezenta in mod succint cateva date din viata si activitatea lui Carol mai mult


Miercuri, 11 Februarie 2015, ora 10:26

Turneu de handbal la CNVV

Turneu de handbal la CNVV

Colegiul National "Vlaicu Voda" organizeaza in aceasta sambata etapa judeteana a concursului de handbal feminin. La competitia sportiva anuala vor participa L.P.S Pitesti, Liceul "Ion Barbu", Liceul "Iulia Zamfirescu", Liceul "Ion Mihalache" si bineinteles, echipa C.N.V.V., gazda turneului. mai mult


Vineri, 30 Ianuarie 2015, ora 10:28

Caltunul are o noua conducere

Asociatia de Turism si Ecologie Caltun Club UNESCO are un nou comitet de conducere. Vineri a avul loc adunarea generala, desfasurat la Colegiului National "Vlaicu Voda". Reuniunea a fost deschisa de fondatorul asociatiei, prof. Nicolae Lazar, care a prezentat un scurt istoric al asociatiei mai mult


Joi, 29 Ianuarie 2015, ora 13:30

Se alege presedintele la Caltun

Astazi, de la ora 18.00, la Colegiul National Vlaicu Voda are loc sedinta generala a ONG-ului de tineret A.T.E. Caltun - Club Unesco. Intalnirea va cuprinde o recapitulare a activitatilor desfasurate in anul 2014, atat cele pe plan local, cat si schimburile internationale de elevi, precum si un mai mult


Vineri, 23 Ianuarie 2015, ora 13:28

Se plombeaza strazile!

Se plombeaza strazile!

Daca potrivit traditiei populare vestitorii primaverii sunt randunicile, in muncipiul nostru, argesenii isi dau seama ca a trecut vremea sezonului rece atunci cand sunt zdruncinati de prima groapa din carosabil. Insa anul acesta, directorul SPGC, Ioan Ghita, a stabilit inca de la primele zile cu mai mult


Joi, 15 Ianuarie 2015, ora 16:31

Distributia sumelor pentru invatamantul preuniversitar

Distributia sumelor pentru invatamantul preuniversitar

Cum s-au impartit 8.499.000 lei

V-am informat zilele trecute ca legislativul municipal a aprobat o rectificare de buget extrem de importanta pentru personalul din invatamant. Si asta deoarece privea nu numai sumele care sa acopere necesarul pentru salarii, dar si pentru achitarea sumelor aferente mai mult


Joi, 15 Ianuarie 2015, ora 16:26

Cele mai citite stiri
Accident mortal la Poiana Lacului
O clipa de neatentie a fost platita cu viata, ieri, de o femeie din comuna Poiana Lacului. Denisa ...
Pendiuc, la Fundeni cu cancer la colon
Pendiuc, la Fundeni cu cancer la colon De trei zile, primarul suspendat al Pitestiului este ...
CEZ, PRIMA REACTIE LA PERCHEZITIILE DE AZI DIN PITESTI
In urma cu putin timp CEZ a transmis pe adresa redactiei noastre un comunicat de presa. Este vorba ...

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook