Rezultatele 871 - 900 din 1000 (0.856 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

Educatie rutiera si istoria automobilelor, la Auto

Vineri, 25 Noiembrie 2016, ora 13:26

Educatie rutiera si istoria automobilelor, la AutoCercul Consilierilor Educativi de la institutia de invatamant amintita va desfasura astazi, incepand cu ora 09.00, o activitatate de informare si Educatie rutiera, coordonata de prof. Cristian Matei, la care vor participa toti dirigintii si se va structura in doua parti. Astfel, in cadrul liceului se vor face prezentari Power Point avand ca tema educatia rutiera, precum si o lectie de istorie a autoturismului. Dupa aceea, la Scoala Gimnaziala "Sf. Andrei", aflata in subordinea liceului, elevii din clasa a VI-a, indrumati de prof. diriginte Lucia Panturescu, vor asista la o lectie de Educatie rutiera. Totodata, prof. Madalina Cojocaru va oferi tuturor cadrelor didactice implicate cocarde realizate manual, din piele.

Ti-a placut articolul? Atunci distribuie-l si catre prietenii si partenerii tai! Iti multumim!

Actualitate / stiri Actualitate65 vizite[ Arges Expres ]

Daruri pentru persoanele defavorizate din evidentele SPAS

Vineri, 25 Noiembrie 2016, ora 13:26

Daruri pentru persoanele defavorizate din evidentele SPASZilele trecute, Serviciul Public de Asistenta Sociala si 22 cadre didactice de la Gradinita cu Program Prelungit "O Lume Minunata" au desfasurat campania "Saptamana fructelor si legumelor donate", la care au luat parte si 100 de prescolari din cadrul institutiei. Actiunea a avut ca scop donarea de alimente neperisabile pentru persoanele defavorizate care se afla in evidenta Serviciului Public de Asistenta Sociala. Astfel, din 33 de sticle de ulei, 33 kg de zahar, 23 kg de faina, 12 kg de malai, 18 kg de orez, 16 pachete de paste si 44 de conserve s-au constituit 22 de pachete care le-au fost distribuite acestora. "Multumim doamnei director Tatiana Mihai pentru implicare si, de asemenea, adresam multumiri si celorlalte cadre didactice implicate in aceasta actiune, respectiv doamnelor educatoare Maria Nistor, Virginia Tudose, Nicoleta Mitu, Filofteia Ionescu, Elena Miu, Magdalena Baciu, Corina Boboc, Gabriela Ciublea, Maria Gheorghe, Irina Puiu, Carmen Holdarasu, Denisa Nastase, Raluca Chitu, Maria Deaconu, Gabriela Surdu, Maria Herisanu, Alina Doaga, Mihaela Patru, Irina Nisip, Elena Florescu si Maria Popa", au spus reprezentantii SPAS.

Ti-a placut articolul? Atunci distribuie-l si catre prietenii si partenerii tai! Iti multumim!

Actualitate / stiri Actualitate62 vizite[ Arges Expres ]

Eforturi pentru salvarea si conservarea biodiversitatii din Romania

Vineri, 25 Noiembrie 2016, ora 13:26

Eforturi pentru salvarea si conservarea biodiversitatii din RomaniaDupa ce Coalitia Natura 2000 a salvat in instanta Raul Alb din Muntii Retezat, fiind cel de-al doilea proces castigat impotriva constructiilor ilegale de microhidrocentrale de pe raurile de munte din Romania, aceasta va solicita ministrului Mediului, Apelor si Padurilor, Cristiana Pasca-Palmer, interzicerea constructiilor de acest tip in arii naturale protejate. In acest moment, Comisia Europeana a deschis procedura de infringement asupra Romaniei pentru avizarea ilegala a microhidrocentralelor din Muntii Fagaras - Capra, Buda si Otic. Ca si in cazul Raului Alb, se doreste oprirea derularii proiectului de constructie autorizat abuziv de institutiile de stat, pentru a se pastra intacte aceste medii de viata salbatice, de o frumusete aparte, cu o valoare deosebita pentru animale si plante. De altfel, valea acestui rau amintit a fost desemnata sit protejat la nivel european (Natura 2000 Strei-Hateg), mai ales ca acolo se remarca si prezenta vidrei. Astfel, dincolo de problema unui precedent primejdios cauzat de ilegalitatile comise pana acum, Raul Alb este un caz reprezentativ pentru situatia intregii biodiversitati pe care Romania inca o mai are si care constituie o baza pentru viitor, caci valea adiacenta constituie o "perla ascunsa" din patrimoniul natural al tarii, fiind o zona conservata pana acum aproape perfect din punct de vedere geomorfologic si hidromorfologic. "De la izvoarele situate la peste 2.000 m pana la aprox. 780 m altitudine nu exista vreun drum de acces, iar ...

Actualitate / stiri Actualitate64 vizite[ Arges Expres ]

Auto are Bal!

Vineri, 25 Noiembrie 2016, ora 13:26

Auto are Bal!Astazi, incepand cu ora 16.00, la Liceul Tehnologic Auto va avea loc Balul Bobocilor, organizat in cantina institutiei, cu sprijinul profesorilor Madalina Cojocaru si Cristian Matei. Acestia au anuntat un program deosebit, la care, desi sponsorizarile au fost mai subtirele, elevii au muncit mult si spera sa-i impresioneze placut pe cei care vor fi prezenti. De la spectacol nu vor lipsi Florin Bontea - Floppy, dar nici flautistul Gabriel Stefanescu, care a fost elev aici. In plus, se vor desfasura pe scena momente de muzica si dans popular, muzica usoara, cantec rusesc, dans tiganesc si multe alte surprize artistice. Cele cinci perechi de "boboci" participante la "Miss" & "Mister" sunt urmatoarele: Mihaela Caldararu si Robert Anghel (1), Loridana Marinescu si Adelin Banicioiu (2), Maria Ursache si Saul Dita (3), Cosmina Bacioiu si Marian Tanasoiu (4), precum si Larisa Popescu si Robert Ionut Olteanu (5). Acestia vor avea de trecut probe de cultura generala, aptitudini si talente, intrebari-surpriza si altele.

Ti-a placut articolul? Atunci distribuie-l si catre prietenii si partenerii tai! Iti multumim!

Actualitate / stiri Actualitate62 vizite[ Arges Expres ]

Programul penultimei etape de Liga a IV-a a turului de campionat 2016-2017

Vineri, 25 Noiembrie 2016, ora 10:28

Programul penultimei etape de Liga a IV-a a turului de campionat 2016-2017Basarabi Curtea de Arges va evolua in cadrul rundei a XIV-a a Ligii a IV-a in deplasare cu Gloria Berevoesti. Daca in sezonul precedent, gazdele erau o echipa de top a seriei si au reusit sa prinda fara probleme play-off-ul campionatului, acum nu stralucesc: sunt pe locul 7, insa raman periculosi pe teren propriu. Dupa infrangerea cu liderul la zi pe teren propriu, de etapa trecuta, oficialii echipei locale din Curtea de Arges sunt optimisti ca vor reusi sa scoata macar un puct la Berevoesti, deoarece jocul incepe sa se cristalizeze. "Am pierdut cu Bascovul, dar nu ne-am facut de ras. Ba chiar in repriza secunda le-am pus ceva probleme... Este foarte clar ca Unirea Bascov este cea mai buna echipa a campionatului si, in mod normal, nu are cum sa piarda sefia pana la final. Sunt profesionisti 100%, incepand de la lot si pana la staff-ul alcatuit din conducatori, antrenori si echipa medicala. Cat despre meciul de la Berevoesti, noi mergem sa ne jucam sansa. O sa avem multe meciuri la sfarsitul lunii, mai ales ca suntem angrenati si in Cupa Romaniei, in optimile de finala ale competitiei. Vom juca miercuri la Micesti, de la ora 11.00, urmand ca sambata viitoare sa intalnim din nou echipa primarului Voicu, de aceasta data in campionat. Ne dorim sa nu avem parte de accidentari si sa jucam fotbal, asa cum am facut-o de la inceputul acestui campionat", ne-au declarat oficialii echipei noastre.

Etapa a XIV-a a Ligii a IV-a se va juca maine, de la ora 11.00, dupa urmatorul program:
AS ..

Sport / stiri Sport18 vizite[ Arges Expres ]

Publicitate in ARGES EXPRES - 25 noiembrie 2016

Vineri, 25 Noiembrie 2016, ora 10:26

Publicitate in ARGES EXPRES - 25 noiembrie 2016MAREA PUBLICITATE

# SC TRUSTUL de CONSTRUCTII CIVILE SI INDUSTRIALE ARGES SRL ANGAJEAZA muncitori calificati in constructii, personal calificat in productia de mobila si instalatori. Relatii la tel. nr. 0724635724.

# SC GENUINE ARTMEDIA SRL Curtea de Arges angajeaza operator pe masini de confectionat furtune metalice. Este necesara experienta profesionala anterioara ca prelucrator prin aschiere, operator masini injectie mase plastice, lacatus montator sau posturi aemanatoare. Se ofera salariu atractiv! Contact: 0740087615 sau 0721210405. (ch. 0007924/21.11.2016).

# CREDITE NEVOI PERSONALE! Vrei sa-ti renovezi sau sa-ti utilezi casa? Vrei sa calatoresti prin toata lumea? Iti doresti o masina noua? Ti-ar placea sa ai o casa de vacanta? Daca DA, atunci solicita acum solicita acum Creditul pentru nevoi personale fara ipoteca sau giranti! Suna la numarul de telefon 0746877459 si vei afla cum poti obtine suma de bani dorita! (b.f. - 181120160002)

# SC MOTOCAR SA angajeaza conducatori auto posesori de permise categoria D, pentru transport de persoane. Relatii la tel. nr. 0755480004.

# Hotel Piscu Negru angajeaza camerista, ospatar si ajutor de bucatar. Relatii la tel. 0744650461.

# Salon Ana Creata din Curtea de Arges angajeaza coafeza din municipiu sau din imprejurimi.

Cerinte: abilitati de comunicare, capacitate de planificare si organizare, spirit de echipa, vechimea in domeniu constituie un avantaj.

Studii: cei 7 ani de acasa si buna dispozitie sunt obligatorii!

Se ...

Actualitate / stiri Actualitate78 vizite[ Arges Expres ]

Primarul Baciu se ridica impotriva proiectului care poate distruge Argesul si nu numai: Parcul National Fagaras!

Joi, 24 Noiembrie 2016, ora 23:31

Primarul Baciu se ridica impotriva proiectului care poate distruge Argesul si nu numai: Parcul National Fagaras!O vorba inteleapta din batrani spune ca nu se face ceva fara un scop precis. Deja controversatul proiect are evident drept obiectiv distrugerea vietii economice in Arges si nu numai. Este inutil sa ne intrebam cui foloseste, cat timp ne-ar putea transforma pe toti in slugile altora. La ora actuala se impune o solidarizare a tuturor fortelor pentru blocarea proiectului si cercetarea cu mare atentie nu numai a imprejurarilor in care s-a nascut, dar si a celor care-l imping spre aprobare.

Primarul Virgil Baciu, din Corbii Argesului, a aflat cu stupoare, din mass-media, despre memorandumul intocmit de ministrul Mediului, Apelor si Padurilor, Cristina Pasca-Palmer, avand ca subiect crearea Parcului National Muntii Fagaras pe o suprafata de aproximativ 2.000 kmp (circa 200.000 ha). Acest parc este proiectat sa se intinda pe teritoriul a patru judete: Arges, Brasov, Sibiu si Valcea.

"Comuna Corbi detine in proprietate publica si privata suprafata de circa 2.500 ha (pasuni si paduri). Suprafetele de pasunat sunt concesionate crescatorilor de ovine din localitate, fiindu-le de mare ajutor in cresterea animalelor - ocupatie traditionala pentru localnici. De retinut ar fi faptul ca aceste suprafete oricum nu fac fata numarului total de oi detinute, care depaseste 25.000 capete. In urma discutiilor cu unii reprezentanti ai crescatorilor de ovine si cu alti cetateni ai comunei Corbi, am constatat o mare ingrijorare din partea acestora in ceea ce priveste viitorul comunitatii noastre. ...

Actualitate / stiri Actualitate77 vizite[ Arges Expres ]

ELECTORAL: Indrazneste sa crezi in Romania! Ce isi propune PSD pentru guvernare la nivel judetean

Joi, 24 Noiembrie 2016, ora 23:29

ELECTORAL: Indrazneste sa crezi in Romania! Ce isi propune PSD pentru guvernare la nivel judeteanComandat de: PSD Arges, publicat de SC ARGES EXPRES PRESS SRL, MCF: 11160007, tiraj: 550 ex.

Ti-a placut articolul? Atunci distribuie-l si catre prietenii si partenerii tai! Iti multumim!

Actualitate / stiri Actualitate51 vizite[ Arges Expres ]

ELECTORAL: INDRAZNESTE SA CREZI IN ROMANIA! VOTEAZA PSD - POZIEsIA 3 PE BULETINUL DE VOT!

Joi, 24 Noiembrie 2016, ora 23:28

ELECTORAL: INDRAZNESTE SA CREZI IN ROMANIA! VOTEAZA PSD - POZIEsIA 3 PE BULETINUL DE VOT!Comandat de: PSD Arges, publicat de SC ARGES EXPRES PRESS SRL, MCF: 11160007, tiraj: 550 ex.

Ti-a placut articolul? Atunci distribuie-l si catre prietenii si partenerii tai! Iti multumim!

Actualitate / stiri Actualitate47 vizite[ Arges Expres ]

ELECTORAL: ROMANIA INAINTE - VOTAEsI CANDIDAEsII PNL ARGES!

Joi, 24 Noiembrie 2016, ora 23:28

ELECTORAL: ROMANIA INAINTE - VOTAEsI CANDIDAEsII PNL ARGES!Comandat de: PNL Arges, publicat de SC ARGES EXPRES PRESS SRL, MCF: 11160004, tiraj: 550 ex.

Ti-a placut articolul? Atunci distribuie-l si catre prietenii si partenerii tai! Iti multumim!

Actualitate / stiri Actualitate48 vizite[ Arges Expres ]

Oferta imobiliara ARGES EXPRES - 25 noiembrie 2016

Joi, 24 Noiembrie 2016, ora 23:28

Oferta imobiliara ARGES EXPRES - 25 noiembrie 2016OFERTA AGENTIEI IMOBILIARE ARGES EXPRES

- B-dul Basarabilor, nr. 35A, Curtea de Arges, www.argesexpres.ro,

e-mail: imobiliareargesexpres@gmail.com, tel. 0751299770 -

VINDE:

APARTAMENTE

- Vand apartament 4 camere, situat la etajul 2 al unui bloc cu 4 etaje din cartierul Ivancea, dotat cu balcoane inchise, termopane si izolat termic. Pret 42.000 euro, negociabil.

- Apartament 3 camere, str. Episcop Nichita, et. 4/4, bloc acoperit, 2 bai, 2 balcoane, multiple imbunatatiri, mobilat modern, bonus uscatoria.

- Apartament 2 camere, decomandat, zona Progresu, etaj III/III, multiple imbunatatiri, pret 30.000 euro.

- Apartament cu 3 camere semidecomandat, cu multiple imbunatatiri (incalzire prin pardoseala, jacuzzi, centrala termica, tamplarie PVC, stucco venezziano, semimobilat), situat la etajul I al unui bloc de pe strada Elena Cuza.

- Apartament 2 camere, in spatele Bisericii Sf. Gheorghe, parter cu balcon, pret 21.500 euro, negociabil, sau schimb cu apartament sau garsoniera in Bucuresti, plus diferenta.

- Garsoniera in Curtea de Arges, parter, multiple imbunatatiri, pret 14.000 euro, negociabil.

- Apartament 3 camere, decomandat, str. Episcop Nichita, parter, pret 29.000 euro.

- Vand/schimb apartament 2 camere, semidecomandat, dar cu superimbunatatiri - mobila, balcon, parter bloc din 3 etaje - cu garsoniera la etaj intermediar din bloc in Bucuresti, sector 2.

TERENURI

- Vand teren in suprafata de 1.260 mp la strada principala cu toate utilitatile in satul Valcele, ...

Actualitate / stiri Actualitate46 vizite[ Arges Expres ]

Vasile Voiculescu: poet, prozator, dramaturg - 132 ani de la nastere

Joi, 24 Noiembrie 2016, ora 23:27

Vasile Voiculescu: poet, prozator, dramaturg - 132 ani de la nastereS-a nascut la 27 noiembrie 1884, in satul Parscov, din jud. Buzau. A fost fiul lui Costache Voiculescu, taran instarit si al Sultanei - fiica de negustor. Si-a petrecut copilaria intr-o atmosfera "autentic rurala", cu datini si obiceiuri stravechi. Scoala primara a frecventat-o in Buzau, dupa care a urmat si a absolvit Liceul "Gheorghe Lazar" din Bucuresti. Raspunzand unei chemari interioare, s-a inscris la Facultatea de Litere si Filozofie din Bucuresti, dar, dupa numai doi ani (1903), s-a inscris la Facultatea de Medicina din Bucuresti, pe care a absolvit-o in anul 1910, cand si-a sustinut si doctoratul in medicina. Si-a exercitat cu pasiune si devotament profesia de medic in mai multe localitati rurale din sudul tarii. In timpul Primului Razboi Mondial a fost inrolat ca medic militar la Barlad, unde l-a cunoscut pe poetul Al. Vlahuta. Ca medic militar s-a distins prin abnegatie si spirit de sacrificiu.

Ca poet, Vasile Voiculescu a publicat opt volume de versuri, iar ca prozator a scris doua volume de povestiri, "Capul de zimbru" si "Ultimul Berevoi". Ambele volume i s-au publicat postum. Tot postum i s-a publicat si romanul "Zahei orbul". Majoritatea povestirilor din cele doua volume au fost scrise in perioada 1946-1957 si abordeaza teme si motive de natura fantastica: animalul totemic, omul fantastic, magia, vanatoarea, vrajile, iluziile, miturile, eresurile, precum in povestirile "Lostrita", "Pescarul Amin", "In mijlocul lupilor", "Ultimul Berevoi" s.a.

Imaginand o ...

Life Show / stiri Life Show18 vizite[ Arges Expres ]

Suici: "Desi electoral, 2016 a fost un an de munca!"

Joi, 24 Noiembrie 2016, ora 07:28

Suici: "Desi electoral, 2016 a fost un an de munca!"Caracterizarea ii apartine primarului Constantin Iatagan, care a trecut in revista rapid problemele care il preocupa cel mai mult acum, la final de an: "Personal m-am axat mai mult pe continuarea lucrarilor pe care le aveam in program pentru acest an. Acum avem satisfactia de a fi incheiat lucrarile de reabilitare la Scoala , unde am schimbat acoperisul cu unul din tabla si am executat tencuieli exterioare, dand cladirii o noua tinerete. De asemenea, am invelit si magazia exterioara de lemne, combustibil folosit de catre centrala termica a unitatii, astfel incat consideram ca am asigurat conditii civilizate de desfasurare a procesului instructiv-educativ. S-a lucrat cu spor si la investitia de la canalizarea menajera din satele Suici si Rudeni, retea principala pe DJ 703H, aflata intr-un program cu termen de executie de trei ani, din care am realizat cam 7-8 km din totalul de 17. Vom avea si vreo 13 mini-statii de pompare pentru locurile mai inalte de pe ulitele adiacente. Investitia este finantata pe O.G. nr. 28 si s-au platit, dupa verificarea situatiilor de lucru prezentate, aproape toate facturile emise de constructor. Asteptam ca dupa rectificarea de buget anuntata sa primim banii necesari pentru a achita facturile restante, ca sa nu intram cu datorii in anul viitor. In alta ordine de idei, am ajuns in faza finala cu lucrarile la noul sediu al primariei, unde mai sunt de facut unele finisaje interioare, pe care speram sa le realizam pana la sfarsitul acestui an. Oricum, ...

Actualitate / stiri Actualitate55 vizite[ Arges Expres ]

La Valea Iasului, alesii locali dau bani de la buget pentru alimentatia "gradinarilor"

Joi, 24 Noiembrie 2016, ora 07:27

La Valea Iasului, alesii locali dau bani de la buget pentru alimentatia "gradinarilor"In sedinta de indata convocata de catre primarul Nicolae Barbu in data de 21 noiembrie, cei 9 consilieri locali prezenti, din totalul de 11, au aprobat in unanimitate un proiect de hotarare prin care se va asigura buna functionare a celor doua gradinite cu program prelungit. Acestea au fost construite la Mustatesti-Cerbureni, respectiv la Ungureni-Valea Iasului, pe baza unui program bine structurat, prin care administratia si-a propus sa stabilizeze elevii proprii in comuna, limitand exodul lor catre unitatile de invatamant preuniversitar din municipiul Curtea de Arges. Proiectul de hotarare prezentat de catre primarul Barbu viza acoperirea costurilor meselor zilnice ale copiilor, stabilind ca parintii sa contribuie cu cate 10 lei pentru fiecare minor, respectiv cate 8 lei - in cazul in care aveau doi inscrisi la cursuri. Diferenta de cost rezultata din negocierile cu firma de catering care avea sa castige licitatia organizata pentru incredintarea acestui serviciu urmeaza sa fie acoperita fie de la bugetul local, din veniturile proprii colectate, fie din eventuale sponsorizari, anuntate deja sau care se pot ivi pe parcurs. Insa - de retinut! - s-a stabilit ca nu se poate depasi costul zilnic de 15 lei pentru masa unui copil. "Am luat in calcul si posibilitatea unor cresteri de preturi fie la alimente, fie la carburantul necesar transportului", a declarat primarul.

Tot in unanimitate s-a aprobat si abilitarea sefului administratiei publice locale pentru negocierea si ...

Actualitate / stiri Actualitate65 vizite[ Arges Expres ]

Eduard Linta: "Banii adunati in cadrul actiunii vor merge la Razvan!"

Joi, 24 Noiembrie 2016, ora 07:26

Eduard Linta: "Banii adunati in cadrul actiunii vor merge la Razvan!"Dezamagiti dupa episodul "Romina", dar impresionati de cazul lui Razvan Mustata, Eduard si Gabriela Linta, proprietarii spalatoriei "Happy Wash", care au facut in urma cu ceva vreme o colecta pentru femeia amintita, au decis, impreuna cu donatorii, ca suma stransa pentru aceasta sa fie redirectionata catre elevul de la Scoala "Basarab I", care se afla deocamdata la Bucuresti, pentru tratament cu citostatice. "E foarte dureros ca la varsta asta sa ti se incheie copilaria. O copilarie care n-a prea fost copilarie!... Eu l-am cunoscut pe Razvan acum sase ani. Era un copil chinuit, care trebuia sa mearga peste 2 km cu o punga de plastic plina cu mancare, tatal fiind incarcat cu alte plase pe umeri, luand o pauza la 1 km de casa, pentru a-si incarca bateria la telefon. M-am intalnit cu tatal lui si acum doua luni si mi-a spus ca e posibil sa aiba cancer, dar parca refuza sa creada asa ceva... Sau, cel putin asa spera. Azi a trecut o saptamana de duminica trecuta. Sunt sub nasul nostru atat de multe lucruri importante si noi nu le vedem. Dar am zis ca BANII s-au strans pentru un caz umanitar si acolo vor merge toti, ROTUNJITI, nu asa cum s-a sugerat, sa ne oprim noi cheltuielile!", a spus Eduard Ion Linta. Astfel, suma de 1.775 lei va fi rotunjita si va ajunge la Razvan de indata ce acesta si bunica se vor intoarce de la citostatice, caci tratamentul sau este unul de durata si costisitor. Pana atunci, si alti oameni cu suflet ne-au sunat si ne-au spus ca vor sa-l ajute pe copil sa ...

Actualitate / stiri Actualitate67 vizite[ Arges Expres ]

Lectie de Istorie la Centrul Pensionarilor

Joi, 24 Noiembrie 2016, ora 07:26

Lectie de Istorie la Centrul PensionarilorPe 29 noiembrie, Centrul de Zi pentru Recreere Pensionari va gazdui un moment special dedicat Zilei Nationale a Romaniei, Imnului National si praznuirii sarbatorii deosebit de importante pentru compatriotii ortodocsi, Sf. Apostol Andrei, creditat de traditie drept cel care i-a crestinat pe strabuni. Incepand cu ora 11.00, invitatii vor afla povestea celui care - potrivit traditiei, teologilor si istoricilor - a fost primul propovaduitor al Evangheliei pe taramul geto-dacilor, depanata de catre preotul Ioan Cionca. Prof. Cezar Badescu si managerul Muzeului Municipal, Stefan Dumitrache, vor vorbi despre semnificatia datei de 1 Decembrie, cand se marcheaza Ziua Nationala a tarii, care coincide si cu aniversarea a 98 ani de la Marea Unire a Transilvaniei, Banatului, Crisanei si Maramuresului cu Regatul Romaniei (1918), iar prof. Constantin Voiculescu ne va oferi informatii importante despre Imnul National, publicat initial de Andrei Muresanu ca poem cu titlul "Un rasunet", in timpul Revolutiei de la 1848, pus pe note de Anton Pann si stabilit ca imn de stat in anul 1990.

Ti-a placut articolul? Atunci distribuie-l si catre prietenii si partenerii tai! Iti multumim!

Actualitate / stiri Actualitate66 vizite[ Arges Expres ]

"Mircea cel Batran" are campioni la sport!

Miercuri, 23 Noiembrie 2016, ora 23:59

"Mircea cel Batran" are campioni la sport!Elevii pasionati de sport de la institutia de invatamant amintita au reusit rezultate remarcabile, clasandu-se printre fruntasi la Olimpiada Gimnaziilor, editia 2016-2017 - etapa locala. Pregatiti de profesorii Marius Chivasiu si Ana Maria Duicu, acestia au ocupat locul I la fotbal-baieti, la handbal - baieti si fete - si tenis de masa, iar pe locul II la fotbal-fete si la sah. In competitie cu ei au fost colegi de la Scolile Gimnaziale "Carol I", "Basarab I", "Armand Calinescu", dar si din zonele rurale.

Echipa de fotbal baieti este formata din Bogdan Florescu (VII A), Mihai Piuaru (VIII D), Vlad Statescu (VIII A), Eduard Racoare (VIII C), Matei Vitan (VIII A), Ionut Secarin (VIII A), Nichita Herciu (VII C), Alexandru Iorga (VII A), Enrico Nedelcu (VII A) si Andrei Surpenteanu (VIII A). Echipa de fotbal fete are o componenta frumoasa cu: Ana Constantinescu (VIII D), Bianca Popescu (VIII D), Andreea Stancu (VII B), Melissa Vilcescu (VIII D), Alina Florescu (VII C), Bianca Marin (VII C), Ana Sterioiu (VI D), Iarina Moromete (VI D). La handbal baieti s-au remarcat Ionut Secarin (VIII A), Andrei Surpeteanu (VIII A), Bogdan Florescu (VII A), Mihai Piuaru (VIII D), Vlad Statescu (VIII A), Eduard Racoare (VIII C), Daniel Uta (VII B), Alexandru Dumitrescu (VIII B) si Andrei Popa (VII C). Performerele de la handbal-fete au fost: Teodora Toader, Ana Constantinescu, Bianca Popescu, Stefania Barbulescu, Izabela Ducu, Melissa Vilcescu - toate de la VIII D, Ana Chistol (VIII A), Alina ...

Actualitate / stiri Actualitate12 vizite[ Arges Expres ]

Oferta imobiliara ARGES EXPRES - 24 noiembrie 2016

Miercuri, 23 Noiembrie 2016, ora 23:59

Oferta imobiliara ARGES EXPRES - 24 noiembrie 2016OFERTA AGENTIEI IMOBILIARE ARGES EXPRES

- B-dul Basarabilor, nr. 35A, Curtea de Arges, www.argesexpres.ro,

e-mail: imobiliareargesexpres@gmail.com, tel. 0751299770 -

VINDE:

APARTAMENTE

- Vand apartament 4 camere, situat la etajul 2 al unui bloc cu 4 etaje din cartierul Ivancea, dotat cu balcoane inchise, termopane si izolat termic. Pret 42.000 euro, negociabil.

- Apartament 3 camere, str. Episcop Nichita, et. 4/4, bloc acoperit, 2 bai, 2 balcoane, multiple imbunatatiri, mobilat modern, bonus uscatoria.

- Apartament 2 camere, decomandat, zona Progresu, etaj III/III, multiple imbunatatiri, pret 30.000 euro.

- Apartament cu 3 camere semidecomandat, cu multiple imbunatatiri (incalzire prin pardoseala, jacuzzi, centrala termica, tamplarie PVC, stucco venezziano, semimobilat), situat la etajul I al unui bloc de pe strada Elena Cuza.

- Apartament 2 camere, in spatele Bisericii Sf. Gheorghe, parter cu balcon, pret 21.500 euro, negociabil, sau schimb cu apartament sau garsoniera in Bucuresti, plus diferenta.

- Garsoniera in Curtea de Arges, parter, multiple imbunatatiri, pret 14.000 euro, negociabil.

- Apartament 3 camere, decomandat, str. Episcop Nichita, parter, pret 29.000 euro.

- Vand/schimb apartament 2 camere, semidecomandat, dar cu superimbunatatiri - mobila, balcon, parter bloc din 3 etaje - cu garsoniera la etaj intermediar din bloc in Bucuresti, sector 2.

TERENURI

- Vand teren in suprafata de 1.260 mp la strada principala cu toate utilitatile in satul Valcele, ...

Actualitate / stiri Actualitate15 vizite[ Arges Expres ]

Publicitate in ARGES EXPRES - 24 noiembrie 2016

Miercuri, 23 Noiembrie 2016, ora 23:59

Publicitate in ARGES EXPRES - 24 noiembrie 2016MAREA PUBLICITATE

# SC TRUSTUL de CONSTRUCTII CIVILE SI INDUSTRIALE ARGES SRL ANGAJEAZA muncitori calificati in constructii, personal calificat in productia de mobila si instalatori. Relatii la tel. nr. 0724635724.

# SC GENUINE ARTMEDIA SRL Curtea de Arges angajeaza operator pe masini de confectionat furtune metalice. Este necesara experienta profesionala anterioara ca prelucrator prin aschiere, operator masini injectie mase plastice, lacatus montator sau posturi aemanatoare. Se ofera salariu atractiv! Contact: 0740087615 sau 0721210405. (ch. 0007924/21.11.2016).

# CREDITE NEVOI PERSONALE! Vrei sa-ti renovezi sau sa-ti utilezi casa? Vrei sa calatoresti prin toata lumea? Iti doresti o masina noua? Ti-ar placea sa ai o casa de vacanta? Daca DA, atunci solicita acum solicita acum Creditul pentru nevoi personale fara ipoteca sau giranti! Suna la numarul de telefon 0746877459 si vei afla cum poti obtine suma de bani dorita! (b.f. - 181120160002)

# SC MOTOCAR SA angajeaza conducatori auto posesori de permise categoria D, pentru transport de persoane. Relatii la tel. nr. 0755480004.

# Hotel Piscu Negru angajeaza camerista, ospatar si ajutor de bucatar. Relatii la tel. 0744650461.

# Salon Ana Creata din Curtea de Arges angajeaza coafeza din municipiu sau din imprejurimi.

Cerinte: abilitati de comunicare, capacitate de planificare si organizare, spirit de echipa, vechimea in domeniu constituie un avantaj.

Studii: cei 7 ani de acasa si buna dispozitie sunt obligatorii!

Se ...

Actualitate / stiri Actualitate16 vizite[ Arges Expres ]

Prime pentru somerii care se angajeaza

Miercuri, 23 Noiembrie 2016, ora 23:59

Prime pentru somerii care se angajeazaDin data de 3 decembrie, somerii vor beneficia de prime mai consistente la angajare. Conform O.U.G. 60/2016, acestia vor putea beneficia de o prima de activare, neimpozabila, in valoare de 500 de lei, atunci cand se angajeaza cu norma intreaga, prin intermediul unui contract de munca cu o valabilitate de cel putin trei luni, cu conditia sa fie inregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de munca. In conditiile in care in intervalul precizat acestora le va inceta raportul de munca, vor fi obligati sa restituie suma integrala. O alta conditie este aceea de a nu fi avut un raport de angajare cu respectiva firma in utlimul an. Pentru a beneficia de aceasta prima, la dosar vor avea nevoie de: cererea-tip; copia actului in baza caruia au fost incadrati in munca; angajamentul pentru respectarea obligatiei de a restitui integral sumele primite in situatia in care raporturile de munca inceteaza mai devreme de trei luni de la data angajarii; declaratia pe propria raspundere a angajatorului din care sa rezulte ca in ultimele 12 luni nu au lucrat la acea firma.

Ti-a placut articolul? Atunci distribuie-l si catre prietenii si partenerii tai! Iti multumim!

Actualitate / stiri Actualitate8 vizite[ Arges Expres ]

Curtea de Arges va avea parte de "Craciun Vienez"!

Miercuri, 23 Noiembrie 2016, ora 23:59

Curtea de Arges va avea parte de "Craciun Vienez"!Eleganta, rafinament si distinctie! Centrul de Cultura si Arte "George Topirceanu" va gazdui in data de 5 decembrie o gala de poveste, sub genericul "Craciun Vienez", care va fi oferit de Vienna Opera Company. Incepand cu ora 18.00, artistii internationali Marco Ascani din Italia, Catarina Lal si Theodore Coresi din Austria, precum si Lucia Kim, din Coreea, vor pune in scena un spectacol de colinde in care veti regasi muzica vieneza din creatia lui Johann Strauss, romante si slagare nemuritoare. Cat despre concert, va putem spune doar ca acesta va fi o mostra de exceptie din ceea ce se petrece in cadrul Concertului de Anul Nou al Filarmonicii din Viena, la care stim ca viseaza toti melomanii sa ajunga macar o data in viata. De aceea, noi va sugeram sa nu ratati ocazia de a lua parte la un concert de calitate, la indemana tuturor, caci la Viena este dificil de ajuns, data fiind modalitatea prin care se vand biletele, adica prin tragere la sorti. Turneul este organizat de catre Gheorghe Patrascu, iar biletele deja s-au pus in vanzare la C.C.A. Informatii si rezervari la tel. 0747948205 sau 0722413635.

Ti-a placut articolul? Atunci distribuie-l si catre prietenii si partenerii tai! Iti multumim!

Actualitate / stiri Actualitate20 vizite[ Arges Expres ]

"Dacian Ciolos este cel mai potrivit pentru functia de premier!"

Miercuri, 23 Noiembrie 2016, ora 23:59

"Dacian Ciolos este cel mai potrivit pentru functia de premier!"Convingerea aceasta a fost exprimata de catre liderul senatorilor liberali, presedintele organizatiei argesene, Ion Popa, la conferinta de lansare a candidatilor partidului pentru alegerile parlamentare. Atunci a dezmintit categoric ideea ca PNL ar fi in criza de valori, desi a trebuit sa caute in afara un candidat viabil la postul de sef al viitorului guvern. Si a motivat decizia prin pragmatismul care impunea o personalitate credibila pentru U.E., care nu numai sa se bucure de incredere in fata populatiei, dar si sa fie capabila sa aplice programul de guvernare propus de partid.

PRU a optat, de asemenea, pentru o personalitate a scenei politice, care candideaza insa pe listele PSD - Victor Ponta. Asta in eventualitatea in care "urmasii lui Vlad Tepes" nu se vor trezi in postura celor ce "iau teapa"... PSD pastreaza discretia cu privire la numele premierului pe care l-ar propune, insa Liviu Dragnea a tinut sa precizeze ca acesta va fi indubitabil unul dintre membrii partidului. Deci, nici poveste sa-l impinga in fata pe Calin Popescu Tariceanu de la ALDE, cu care sustine ca si-ar dori sa colaboreze la viitoarea guvernare! Cum Vasile Dancu este neangajat politic, fiind vicepremier in guvernul tehnocrat, judecand dupa traditia pesedista, liderul, deci Dragnea, ar trebui sa fie nominalizat pentru acest post. Problema este ca nu-l vrea presedintele Romaniei in locul lui Ciolos, dupa ce s-a chinuit din greu sa scape de Ponta. "Nu voi nominaliza pe cineva care are probleme penale ..

Actualitate / stiri Actualitate14 vizite[ Arges Expres ]

ELECTORAL: Voteaza PSD - pozitia 3 pe buletinul de vot! Programul electoral al candidatilor PSD Arges

Miercuri, 23 Noiembrie 2016, ora 23:28

ELECTORAL: Voteaza PSD - pozitia 3 pe buletinul de vot! Programul electoral al candidatilor PSD ArgesComandat de: PSD Arges, publicat de SC ARGES EXPRES PRESS SRL, MCF: 11160007, tiraj: 550 ex.

Ti-a placut articolul? Atunci distribuie-l si catre prietenii si partenerii tai! Iti multumim!

Actualitate / stiri Actualitate42 vizite[ Arges Expres ]

ELECTORAL: Voteaza candidatii PNL Arges - pozitia 2 pe buletinul de vot!

Miercuri, 23 Noiembrie 2016, ora 23:28

ELECTORAL: Voteaza candidatii PNL Arges - pozitia 2 pe buletinul de vot!Comandat de: PNL Arges, publicat de SC ARGES EXPRES PRESS SRL, MCF: 11160004, tiraj: 550 ex.

Ti-a placut articolul? Atunci distribuie-l si catre prietenii si partenerii tai! Iti multumim!

Actualitate / stiri Actualitate33 vizite[ Arges Expres ]

ELECTORAL: Voteaza PSD, o echipa puternica pentru argeseni - pozitia 3 pe buletinul de vot! Ce a realizat pentru romani Guvernarea PSD in perioada 2012-2015

Miercuri, 23 Noiembrie 2016, ora 23:28

ELECTORAL: Voteaza PSD, o echipa puternica pentru argeseni - pozitia 3 pe buletinul de vot! Ce a realizat pentru romani Guvernarea PSD in perioada 2012-2015Comandat de: PSD Arges, publicat de SC ARGES EXPRES PRESS SRL, MCF: 11160007, tiraj: 550 ex.

Ti-a placut articolul? Atunci distribuie-l si catre prietenii si partenerii tai! Iti multumim!

Actualitate / stiri Actualitate30 vizite[ Arges Expres ]

Anunt de angajare ERREA

Miercuri, 23 Noiembrie 2016, ora 23:27

Anunt de angajare ERREASC ITS PRODUCTION SRL

angajeaza 2 persoane care dispun
de cunostinte operare in programul ADOBE ILLUSTRATOR.
Relatii la nr. de tel. 0744653742.
CV-urile se transmit pe e-mail: popescu.elena@itsprod.ro.

Ti-a placut articolul? Atunci distribuie-l si catre prietenii si partenerii tai! Iti multumim!

Actualitate / stiri Actualitate30 vizite[ Arges Expres ]

Razvan continua tratamentul cu citostatice

Miercuri, 23 Noiembrie 2016, ora 07:26

Razvan continua tratamentul cu citostaticeDesi ar fi dat orice sa ramana acasa si sa mearga si el la scoala, ca si fratele Gabriel, Razvan a plecat astazi, cu inima zdrobita, din nou la Bucuresti, pentru a indura inca o sedinta de citostatice. Ieri, baiatul s-a rugat, in zorii zilei: "Mamaie, te rog frumos, eu n-as mai vrea sa mergem la spital, ca nu mai pot sa suport! Te rog, mamaie, haide sa nu mai mergem, vreau sa stau acasa sa ma duc si eu la scoala cu colegii mei..." Auzind asa ceva, bietei femei i s-a rupt inima, nu altceva: "Imi venea sa plang de mila lui... I-am spus ca trebuie sa mergem, ca sa ne facem bine, fiindca nu putem intrerupe tratamentul exact acum, cand incepe sa dea rezultate!" Dumitra Mustata ne-a marturisit cu lacrimi in ochi ca, din august incoace, isi tot reproseaza ca nu a staruit mai mult la nepotel sa-i dezvaluie ce suferinta il apasa in anii trecuti, ori de cate ori il vedea trist si abatut: "L-am intrebat inca din 2013, de cand a descoperit ca mama-sa are un alt copil, daca avea ceva pe suflet. I-am zis:>. Din pacate, se inchidea in mutenie, semn ca nu voia sa vorbeasca despre asa ceva..."

Femeii tot nu-i vine sa creada ca energicul si voiosul Razvanel trebuie sa treaca prin aceasta incercare grea si se roaga sa se faca o minune si sa revina la viata lor fericita si linistita de mai inainte. Cum adolescentul era foarte afectat de faptul ca i s-a spus ca-i va cadea parul, a luat imediat masuri si l-a tuns la piele, ca sa nu-l lase sa se mai consume singur. "De multe ori nici nu pot sa ...

Actualitate / stiri Actualitate56 vizite[ Arges Expres ]

TABLETA DE SCRIITOR - BANCA DE DATE A MEMORIEI

Marti, 22 Noiembrie 2016, ora 23:59

TABLETA DE SCRIITOR - BANCA DE DATE A MEMORIEIDe-a lungul vietii, omul invata imens, traieste evenimente deosebite, afla atatea informatii, folositoare sau mai putin folositoare. S-ar parea ca aceasta acumulare continua ar putea duce la o incarcare a mintii sale, in asa masura incat, la un moment dat, o parte dintre acestea ar deveni nefolositoare sau s-ar pierde - prin uitare.

Dar n-am auzit inca pe nimeni plangandu-se ca-i e capul atat de greu de invatatura. Cel putin, deocamdata - pe de o parte, fiindca exista un sistem natural de protectie prin uitarea periodica a datelor nefolositoare. Nimic din ceea ce nu mai este interesant si util nu ramane prea mult in memoria noastra. Pe de alta parte, ca multe cunostinte, pe masura ce se acumuleaza, se sprijina unele pe celelalte, ajutandu-se reciproc, printr-o permanenta interdependenta. Vom deduce de aici ca mintea omeneasca selecteaza cunostintele in functie de importanta lor.

Si in primul si in al doilea caz, ne gandim la banca de date a memoriei, in sensul ca un om cu o minte bine sistematizata isi alege datele cele mai importante - care ii sunt folositoare pentru intreaga viata sau cel putin pentru o perioada mai indelungata. Apoi, aceste date, pentru a fi retinute in continuare, trebuie ordonate pe domenii de activitate, profesii stiintifice, culturale. Pentru retinerea lor mai usoara se stabilesc anumite corelatii - unele fata de altele, astfel ca o anumita notiune importanta devine un nucleu pentru cele inrudite cu ea. Astfel, banca de date a memoriei devine un ...

Life Show / stiri Life Show2 vizite[ Arges Expres ]

Concertul pentru violoncel al lui Haydn, la Filarmonica Pitesti

Marti, 22 Noiembrie 2016, ora 23:59

Concertul pentru violoncel al lui Haydn, la Filarmonica PitestiFilarmonica Pitesti organizeaza maine, de la ora 19.00, la Centrul Multifunctional, un nou concert simfonic sustinut de orchestra simfonica a institutiei, dirijor, in premiera, George Hariton. Solist, violoncelistul Filip Papa. In program: Felix Mendelssohn-Bartholdy - Simfonia a X-a, Joseph Haydn - Concertul pentru violoncel in Re major si Wolfgang Amadeus Mozart - Simfonia nr. 36 in Do major, Linz.

Filip Papa a studiat pianul, in orasul natal, Timisoara, si violoncelul la Liceul de Muzica din Cluj-Napoca. Si-a finalizat studiile la violoncel la Academia "George Enescu" din Iasi. Din 1988, este membru al Cvartetului Ad libidum, alaturi de care a sustinut numeroase recitaluri si concerte. Este castigator al mai multor premii internationale pentru cvartete de coarde. A fost solist al mai multor filarmonici din tara, sub bagheta unor mari dirijori: Cristian Badea, Misha Katz, Gheorghe Costin, Alexandru Lascae, Ilarion Ionescu-Galati. A inregistrat impreuna cu violonistul Alexandru Tomescu un CD. A mai fost prezent in stagiunile trecute la Filarmonica Pitesti, atat cu Ad libidum, cat si alaturi de orchestra simfonica.

George Hariton a urmat cursurile Liceului de arta "Octav Bancila" si pe cele ale Conservatorului "George Enescu" din Iasi. Sef de promotie, este castigator al multor olimpiade si concursuri studentesti. Este sef de partida fagot in orchestra simfonica a Filarmonicii "Moldova" din Iasi. A sustinut cu cvartetul "Fagotissimo" turnee in Italia, Franta, Germania, ...

Life Show / stiri Life Show14 vizite[ Arges Expres ]

Pian la patru maini - Enescu 135

Marti, 22 Noiembrie 2016, ora 23:59

Pian la patru maini - Enescu 135Vineri, Filarmonica Pitesti organizeaza, de la ora 19.00, la Centrul Multifunctional, concertul cameral "Enescu 135", prilejuit de implinirea a 135 de ani de la nasterea marelui compozitor. "Pian la patru maini" este sustinut de solistii Corina Raducanu si Eugen Dumitrescu. In program: Rapsodia Romana in Re major op. 11 nr. 2 (transcriptie pentru pian la patru maini de Marius Sireteanu), Suita pentru pian la patru maini si Rapsodia Romana in La major op. 11 nr. 1 (transcriptie pentru pian la patru maini).

Corina Raducanu si Eugen Dumitrescu canta impreuna din 2005, sustinand peste 250 concerte si recitaluri la Bucuresti, Bacau, Botosani, Bistrita, Brasov, Braila, Bucuresti, Constanta, Craiova, Cluj-Napoca, Covasna, Galati, Pitesti, Ploiesti, Suceava, Targu-Mures, Tulcea, Vaslui. De asemenea, au fost aplaudati in Belgia, Germania, Republica Moldova si Ucraina. Au participat la 23 festivaluri de gen din tara si din strainatate, efectuand numeroase turnee de promovare a muzicii lui George Enescu. Au fost distinsi cu premii in concursuri nationale si internationale de pian.

Absolventi ai Liceului de Muzica "George Enescu" din Bucuresti, Corina Raducanu si Eugen Dumitrescu si-au definitivat studiile absolvind toate formele de invatamant ale Universitatii Nationale de Muzica Bucuresti. Sunt fondatorii Asociatiei Klavier ART si Ansamblului cameral Remember Enescu (2009-2015). Au numeroase premii nationale si internationale obtinute la concursurile de profil, sunt prezenti in ...

Life Show / stiri Life Show6 vizite[ Arges Expres ]


Prima   <<   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   Ultima