Rezultatele 211 - 240 din 1000 (0.401 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

Au cistigat in deplasare

Luni, 06 Octombrie 2014, ora 04:12

Au cistigat in deplasareAu cistigat in deplasare
CSS Dinicu Golescu Cimpulung a obtinut, vineri dupa-amiaza, prima victorie din deplasare din acest sezon al Ligii a III-a. Muscelenii s-au impus cu 2-1 in deplasarea de la Ploiesti cu Astra si Giurgiu si au acumulat 9 puncte in clasament, urcind pina pe locul 6, pozitie care scapa de retrogradare.

Elevii antrenati de Alecsandru Popovici raminind doar cu o singura infringere in acest sezon, cea din prima etapa de acasa, apoi echipa revenindu-si si obtinind remize in

Sport / stiri Sport43 vizite[ Curierul Zilei ]

SCM a intors rezultatul dupa pauza

Luni, 06 Octombrie 2014, ora 04:12

SCM a intors rezultatul dupa pauzaFotbalistii de la SCM Argesul Pitesti au obtinut, vineri dupa-amiaza, a doua victorie consecutiva din acest tur de campionat si au facut un salt important in clasament. Echipa pregatita de Adrian Dulcea a invins cu 2-1 pe CS Podari, la capatul unui meci cu reprize diametral opuse si rasturnari dramatice de situatie.

Pitestenii au inceput bine partida si au ratat citeva ocazii de gol, prin Albu si Dima, insa, contrar cursului partidei, cei care au deschis scorul au fost doljenii. Dupa 25 de

Sport / stiri Sport72 vizite[ Curierul Zilei ]

Victorie pe toate fronturile!

Luni, 06 Octombrie 2014, ora 04:12

Victorie pe toate fronturile!Victorie pe toate fronturile!

CS Mioveni a cistigat la Slatina l Academica a invins la Pitesti # SCM a intors rezultatul dupa pauza # CSS Dinicu Golescu s-a impus la Astra II # Singura echipa care nu a cistigat, Atletic Bradu, a remizat, acasa, cu CS Afumati

Au urcat pe podium!
CS Mioveni a ajuns pe locul 3 al clasamentului Seriei a II-a a ligii secunde, dupa victoria cu 2-0 de la FC Olt Saltina. Galben-verzii au trei victorii consecutive in campionat, sint neinvinsi de 5 etape si tot

Sport / stiri Sport45 vizite[ Curierul Zilei ]

Majoritatea angajatilor sint in industrie!

Luni, 06 Octombrie 2014, ora 04:11

Majoritatea angajatilor sint in industrie!Majoritatea angajatilor sint in industrie!
In luna iulie a acestui an, cistigul salarial mediu brut realizat in Arges a fost de 2.506 lei, in crestere cu 217 lei (+9,5%), fata de nivelul realizarilor salariale din iunie 2014, au anuntat cei de la Statistica Arges. De asemenea, potrivit informatiilor primite de la acestia, cei mai multi dintre angajatii cu acte in regula din judetul nostru activeaza in industrie si constructii (n.r. - de exemplu, industria constructoare de masini - Dacia).

Business / stiri Business73 vizite[ Curierul Zilei ]

Paduchi in scoli!

Luni, 06 Octombrie 2014, ora 04:11

Paduchi in scoli!Paduchi in scoli!
Ca de fiecare data, la inceput de an scolar, in unitatile de invatamint din judetul nostru, s-a facut triajul epidemiologic al elevilor. Acestia au fost examinati de doctorii din cabinetele de medicina scolara, in cazul scolilor din orase, sau de medicii de familie din mediul rural, pentru a se preveni raspindirea bolilor transmisibile.

Triajul elevilor s-a finalizat, iar datele au fost raportate la Directia de Sanatate Publica Arges.
Riie la gradinita!
Potrivit

Actualitate / stiri Actualitate124 vizite[ Curierul Zilei ]

Mioveniul, pregatit de prezidentiale

Luni, 06 Octombrie 2014, ora 04:11

Mioveniul, pregatit de prezidentiale
Pregatirile pentru alegerile prezidentiale din 2 noiembrie 2014 au intrat in linie dreapta, in orasul Mioveni. In prezent, potrivit informatiilor oferite de conducerea Primariei, au fost inscris un numar de 77 de persoane cu o reputatie buna, din rindul carora, prin tragere la sorti, vor fi desemnati presedintii si loctiitorii birourilor electorale ale sectiilor de votare.

Din cele 77 de persoane inscrise, cinci au studii juridice superioare, 65 au

Actualitate / stiri Actualitate89 vizite[ Curierul Zilei ]

3 masini avariate si 2 raniti!

Luni, 06 Octombrie 2014, ora 04:11

3 masini avariate si 2 raniti!3 masini avariate si 2 raniti!Carambol, in Gavana

Bilantul unui accident rutier petrecut simbata, pe varianta dinspre benzinaria Agip catre cartierul pitestean Gavana III, ii da fiori unui sofer neatent! Pe linga faptul ca va trebui sa plateasca reparatiile a trei masini avariate, acesta va fi nevoit sa suporte si rigorile legii, fiind tras la raspundere penal, sub acuzatia de vatamare corporala din culpa.

Simbata dupa-amiaza, Petre Giurca, in virsta de 47 de ani, din Pitesti, urcase

Actualitate / stiri Actualitate189 vizite[ Curierul Zilei ]

Fashion show si concert Antonia!

Sambata, 04 Octombrie 2014, ora 07:10

Fashion show si concert Antonia!Simbata, la Pitesti Mall, magazinele din incinta centrului comercial va vor oferi discounturi si megadistractie! Seria evenimentelor organizate aici continua cu un spectaculos fashion show, in cadrul caruia vor fi prezentate noutatile de sezon in materie de vestimentatie, incaltaminte si accesorii.

Dupa prezentarea de moda, cei prezenti vor avea parte de un recital incendiar al uneia dintre cele mai apreciate artiste din Romania, frumoasa Antonia. Concertul ei va incepe la ora 19, cind

Life Show / stiri Life Show186 vizite[ Curierul Zilei ]

S-a inchis Oncologia!

Sambata, 04 Octombrie 2014, ora 04:12

S-a inchis Oncologia!Sectia Oncologie a Spitalului Municipal Cimpulung a fost golita, iar pe usa s-a pus lacatul, pacientii fiind trimisi spre alte unitati medicale. Motivul: lipsa medicilor de specialitate care sa asigure continuitatea actului medical.

Spitalul Municipal Cimpulung are un singur medic oncolog, aflat in prezent in concediu de odihna. La fel se intimpla si cu asistentele, asa ca mai bine sectia a fost inchisa! Criza de medici oncologi nu este numai la Cimpulung, ci in intreg judetul, in conditiile

Actualitate / stiri Actualitate170 vizite[ Curierul Zilei ]

Azi se intra liber la ZOO!

Sambata, 04 Octombrie 2014, ora 04:12

Azi se intra liber la ZOO!Cu ocazia Zilei Mondiale a Animalelor, la Gradina Zoologica din Pitesti azi va fi intrarea libera pentru toti vizitatorii. Edilul Pitestiului, Tudor Pendiuc, i-a invitat pe cetateni inca de la conferinta de saptamina aceasta a municipalitatii sa mearga la ZOO.

In fiecare an, pe data de 4 octombrie, in intreaga lume se sarbatoreste Ziua Mondiala a Animalelor. Cu aceasta ocazie, toate persoanele care doresc sa viziteze Gradina Zooologica din Trivale vor avea intrarea gratuita.
Peste 1.000 de

Life Show / cultura109 vizite[ Curierul Zilei ]

Testari gratuite pentru pensionari

Sambata, 04 Octombrie 2014, ora 04:12

Testari gratuite pentru pensionariNumeroase manifestari prilejuite de Ziua Internationala a Persoanelor Virstnice au avut loc in aceasta saptamina la Mioveni. Pe linga competitiile de sah si table, disputate de reprezentantii celor doua asociatii - Asociatia Pensionarilor "Viata lunga", respectiv Asociatia persoanelor cu handicap "Speranta vietii", acestia au beneficiat de testarea gratuita a glicemiei si a tensiunii arteriale, peste 100

Actualitate / stiri Actualitate141 vizite[ Curierul Zilei ]

La Mioveni, s-au deschis cursurile de master

Sambata, 04 Octombrie 2014, ora 04:12

La Mioveni, s-au deschis cursurile de masterJoi, in sala de spectacole a Centrului Cultural Educativ a avut loc deschiderea oficiala a cursurilor de master, in prezenta prefectului Mihai Oprescu, a senatorului Serban Valeca, a primarului Ion Georgescu, a viceprimarului Aurel Costache, a consilierului judetean Elena Sandu, a coordonatorilor celor doua programe de master - prof. dr univ. Miron Zapciu, prof. dr ing. Lacramioara Diana Robescu, a mai multor profesori de la Politehnica Bucuresti, a consilierilor locali, a absolventilor din

Actualitate / stiri Actualitate140 vizite[ Curierul Zilei ]

Se inchide Metro Punct din Auchan

Sambata, 04 Octombrie 2014, ora 04:11

Se inchide Metro Punct din AuchanIn luna decembrie, Metro Romania va inchide primul magazin din Romania, respectiv Metro Punct din Pitesti, situat in incinta Auchan din Gavana.

Tuturor celor 17 angajati ai magazinului din Gavana li s-au oferit solutii alternative de relocare in alte unitati ale companiei. Hotarirea de a inchide magazinul a fost luata pentru ca mai exista un magazin Metro in Pitesti. "Am ajuns la aceasta decizie, deoarece am observat doleantele si comportamentul de consum ale clientilor profesionisti din

Business / afaceri77 vizite[ Curierul Zilei ]

"Mergem la victorie!"

Sambata, 04 Octombrie 2014, ora 04:11

"Mergem la victorie!"CS Mioveni va juca, in aceasta dimineata, in deplasare, la FC Olt Slatina, intr-un meci care va conta pentru etapa a 7-a a Ligii secunde la fotbal. Galben-verzii, antrenati de Claudiu Niculescu, trec printr-o perioada foarte buna, obtinind in ultimele trei partide oficiale trei victorii, in timp ce gazdele nu au pina acum nici o victorie in campionat.

Sezonul trecut, FC Olt Slatina a avut cistig de cauza din meciurile directe cu CS Mioveni, oltenii impunindu-se, la Pitesti, cu 1-0, in etapa

Sport / stiri Sport61 vizite[ Curierul Zilei ]

Gainarul a lasat cotetele goale!

Sambata, 04 Octombrie 2014, ora 04:11

Gainarul a lasat cotetele goale!Oamenii legii de la Postul de Politie Negrasi au primit, joi dimineata, doua plingeri mai putin obisnuite. Proprietarii a doua gospodarii din localitate reclamau faptul ca, in timpul noptii, cotetele le-au fost golite de pasari!

Dimineata, cind au mers sa le dea de mincare gainilor, au gasit doar fulgii inaripatelor! La audieri, politistii au intrebat daca pagubasii banuiesc pe cineva. In functie de suspiciuni, dar si de antecedentele pe care le avea, autorul a fost prins.

In noaptea de

Actualitate / stiri Actualitate91 vizite[ Curierul Zilei ]

Batut de vecin din cauza unei salcii

Sambata, 04 Octombrie 2014, ora 04:11

Batut de vecin din cauza unei salciiZilele trecute, un barbat din Cimpulung a ajuns la spital pentru a primi ingrijiri medicale, dupa ce a fost batut de un vecin. Necazul lui Alexandru Sain (76 ani) a venit tocmai de la o salcie de pe drum, aflata intre casa lui si a vecinului, salcie pe care cel din urma a decis s-o taie pentru a valorifica lemnul in interes propriu.

In ziua cu pricina, victima se afla cu vaca in gradina de linga casa cind, la un moment dat, a auzit zgomotul facut de o drujba. Din curiozitate, barbatul a

Actualitate / stiri Actualitate111 vizite[ Curierul Zilei ]

"America, venim!", la Mioveni

Vineri, 03 Octombrie 2014, ora 07:10

"America, venim!", la MioveniPrimaria Mioveni, Centrul Cultural, in parteneriat cu Libra Film, si Transilvania Film vor prezenta, in orasul Mioveni, o noua productie romaneasca, filmul "America, venim!", in regia lui Razvan Savescu.

Filmul ii are in rolurile principale pe Mihai Calin, Adrian Vancica, Gheorghe Ifrim, cunoscuti publicului pentru rolurile din serialul de televiziune "Las Fierbinti", Ion Sapdaru, Tania Popa, Ioana Blaj, Alexandru Bindea si Oana Ioachim. Comedia este savuroasa, plina de situatii amuzante,

Life Show / stiri Life Show74 vizite[ Curierul Zilei ]

Luna Amara, la Pitesti

Vineri, 03 Octombrie 2014, ora 07:10

Luna Amara, la PitestiAstazi, membrii trupei Luna Amara vor cinta la Pitesti, la Casa Studentului. Concertul lor va incepe la ora 20.30.

Trupa prezinta si clipul "Albastru", in varianta live, la Conti, un concert electric si o proiectie video. Versurile piesei, inspirate dintr-o experienta personala, sint un proces-verbal in care faptuitorul e fiecare bataus deghizat intr-o uniforma si investit cu autoritate intru abuz de institutiile statului. Luna Amara a filmat, la sfirsitul lunii

Life Show / stiri Life Show71 vizite[ Curierul Zilei ]

Sofer consumator de stupefiante?

Vineri, 03 Octombrie 2014, ora 04:12

Sofer consumator de stupefiante?Comportamentul bizar al uni sofer le-a atras atentia agentilor din cadrul Politiei orasului Stefanesti, care si-au dat seama ca omul are probleme. Antoniu Stefan E., 26 de ani, din Pitesti, se afla la volanul unui autoturism si fusese oprit de politisti pe strada Cavalerului, pentru un control de rutina.

Politisti se aflau in timpul unei actiuni in orasul Stefanesti. Au observat autoturismul condus de Antoniu Stefan E. si li s-a parut suspect ca cel de la volan nu reusea sa mentina directia

Actualitate / stiri Actualitate117 vizite[ Curierul Zilei ]

Ambulanta implicata in accident

Vineri, 03 Octombrie 2014, ora 04:12

Ambulanta implicata in accidentDoua masini au fost serios avariate, ieri, in jurul orei 14, in urma unui accident rutier care a avut loc pe strada Traian, din Cimpulung. Din fericire, nu au fost victime, iar politistii Biroului Rutier fac cercetari pentru a stabili cu certitudine cauzele si imprejurarile care au stat la baza producerii accidentului, precum si gradul de vinovatie a persoanelor implicate.

Din primele verificari ale oamenilor legii, se pare ca vinovat de cele intimplate este Marin Enache, 65 de ani, din

Actualitate / stiri Actualitate108 vizite[ Curierul Zilei ]

Izaura are voie sa mearga cu copilul la medic

Vineri, 03 Octombrie 2014, ora 04:12

Izaura are voie sa mearga cu copilul la medicFiica lui Bercea Mondial a inaintat magistratilor Tribunalului Arges o cerere de inlocuire a arestului la domiciliu. Solicitarea s-a judecat ieri. Izaura Anghel cerea instantei o zi de invoire, in care sa-si duca bebelusul de 8 saptamini la medic. Completul i-a aprobat cererea.

Instanta a programat judecarea cererii pentru ora 11. Izaura Sandu a venit la Tribunalul Arges cu o ora mai devreme si a stat in sala de asteptare, sa fie strigat dosarul. A venit cu bebelusul de 8 saptamini, pe care

Actualitate / stiri Actualitate67 vizite[ Curierul Zilei ]

Aminare, in procesul lui Nicolescu

Vineri, 03 Octombrie 2014, ora 04:12

Aminare, in procesul lui NicolescuProcesul reabilitarii scolilor, in care fostul presedinte al Consiliului Judetean Arges, Constantin Nicolescu, este acuzat de obtinerea ilegala de fonduri, a avut, miercuri, un nou termen de judecata, la Curtea de Apel Bucuresti.

Unul dintre inculpati a contestat anumite pasaje din interceptari, cerind un nou termen. Judecatorii au admis cererea, urmind ca, pina la termenul viitor, sa fie depuse la instanta pasajele contestate.

Constantin Nicolescu a fost trimis in judecata de procurorii

Personalitati / Constantin Nicolescu212 vizite[ Curierul Zilei ]

Ford cuprins de foc

Vineri, 03 Octombrie 2014, ora 04:12

Ford cuprins de focIn timp ce se afla in trafic, la volanul masinii sale, un Ford Mondeo, un barbat a observat ca iese fum de la motor. A tras pe drepta si a sunat imediat la 112, cerind ajutorul pompierilor. Interventia rapida a militarilor a salvat autoturismul de la distrugere.

I.M., din Bucuresti, venea, miercuri, dinspre Slatina, la volanul masinii lui. La intrarea in cartierul pitestean Craiovei, conducatorul auto a observat ca iese fum de la motor. De teama ca masina va fi cuprinsa de

Actualitate / stiri Actualitate112 vizite[ Curierul Zilei ]

Maestrul Dumitrica a fost inmormintat!

Vineri, 03 Octombrie 2014, ora 04:12

Maestrul Dumitrica a fost inmormintat!Maestrul violonist Dumitrica, un as al viorii, s-a stins din viata, marti dimineata, la doar 54 de ani, urmind ca, de acum inainte, sa le cinte doar ingerilor din cer. Din pacate, timpul n-a mai avut rabdare cu Dumitru Tinica si l-a luat de pe pamint, in urma unui infarct.

Cit timp violonistul a fost depus la capela bisericii Mavrodolu, o multime de oameni, atit din judet, cit si din tara, care l-au cunoscut si l-au respectat de-a lungul timpului, au venit sa-si ia ramas-bun.
Multora le-a

Actualitate / stiri Actualitate155 vizite[ Curierul Zilei ]

"L-am jucat in picioare si nu mai murea!"

Vineri, 03 Octombrie 2014, ora 04:12

"L-am jucat in picioare si nu mai murea!""L-am jucat in picioare si nu mai murea!"Cazul: Si-a snopit tatal in bataie

Marturie socanta a tinarului care si-a jucat tatal in picioare, apoi l-a lasat lat intr-o balta de singe si a snopit-o in bataie si pe o batrina care i-a iesit in cale! Daniel Stoica le-a spus anchetatorilor ca, in momentul cind si-a iesit din minti, a vazut in tatal lui un demon care trebuia stirpit, iar in batrina a vazut o persoana din trecutul sau care i-a facut vraji.

Cumplitele scene de violenta au avut loc,

Actualitate / stiri Actualitate253 vizite[ Curierul Zilei ]

Aro se fabrica in Cehia!

Vineri, 03 Octombrie 2014, ora 04:12

Aro se fabrica in Cehia!Aro se fabrica in Cehia!Am avut o industrie de care s-a ales praful!

Dupa ce si-a inchis portile, falimentata cu buna stiinta, si s-a ales praful si pulberea de ea, peste Uzina ARO s-au asternut uitarea si nepasarea.

Din partea autoritatilor, care au promis un parc industrial la Cimpulung. Fabrica a ramas doar in constiinta si in inima miilor de muncitori care au lucrat acolo de-a lungul anilor, dar si in memoria jurnalistilor, fosta platforma industriala de sub Magura generind inca

Business / afaceri128 vizite[ Curierul Zilei ]

Incepe Toamna Pitesteana!

Vineri, 03 Octombrie 2014, ora 04:11

Incepe Toamna Pitesteana!Cu pasi repezi, se apropie deschiderea editiei din acest an a Toamnei Pitestene.

Tirgul se va intinde pe durata a noua zile, in perioada 10 - 19 octombrie. Odata cu deschiderea lui, va avea loc si un spectacol ocazionat de inceperea noului an universitar.

Editia din acest an, ajunsa la numarul 9, a Toamnei Pitestene aduce o serie de surprize pentru locuitori. In centrul Pitestiului, se vor reuni producatori agricoli, comercianti din intreg judetul si mesteri populari, fiind prevazut si

Life Show / cultura137 vizite[ Curierul Zilei ]

FC Arges 1953 joaca la Buzoiesti

Vineri, 03 Octombrie 2014, ora 04:11

FC Arges 1953 joaca la BuzoiestiFC Arges 1953 joaca la Buzoiesti
FC Arges 1953 joaca, miine, de la ora 11.45, la Buzoiesti, cu echipa locala AS Victoria. Meciul conteaza pentru etapa a VII-a a Ligii a IV-a Arges. Etapa trecuta, FC Arges 1953 a invins pe teren propriu (meciul s-a jucat la Albota) pe FC Curtea de Arges cu scorul de 7-1. Acum, pentru alb-violeti urmeaza o deplasare foarte grea, astfel ca cei din conducerea clubului asteapta citi mai multi

Sport / stiri Sport76 vizite[ Curierul Zilei ]

"S-au mai vazut surprize!"

Vineri, 03 Octombrie 2014, ora 04:11

"S-au mai vazut surprize!"Pentru antrenorul Mioveniului, Claudiu Niculescu, meciul cu Dinamo este fara doar si poate unul special. Clau-gol va intilni echipa sa de suflet, unde s-a consacrat ca jucator si unde a cunoscut cele mai mari performante din cariera. In anii petrecuti in Stefan cel Mare, Niculescu si-a facut multi prieteni cu care a ramas in relatii bune. De asemenea, antrenorul lui Dinamo, Flavius Stoican, este un bun prieten al lui Niculescu, unde mai punem ca, inainte de a ajunge la Dinamo, acesta a antrenat

Sport / stiri Sport63 vizite[ Curierul Zilei ]

CS Mioveni - Dinamo, in optimi!

Vineri, 03 Octombrie 2014, ora 04:11

CS Mioveni - Dinamo, in optimi!CS Mioveni - Dinamo, in optimi!# Antrenorul Claudiu Niculescu voia o confruntare cu echipa sa de suflet

"Mi-as dori Dinamo sau Steaua in optimi!" declara antrenorul Claudiu Niculescu zilele trecute. Iata ca tehnicianul nu a fost lasat prea mult sa astepte si sortii i-au dat ce au vrut: Dinamo Bucuresti - adversara in optimile Cupei Romaniei. De fapt, galben-verzii nici nu prea aveau de unde alege, pentru ca in urna din care i-a fost extrasa oponenta din acest meci erau doar Steaua, Dinamo,

Sport / stiri Sport80 vizite[ Curierul Zilei ]


Prima   <<   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   >>   Ultima