Liga 1: Poli Iasi da lovitura pe terenul Astrei

Sambata, 10 Noiembrie 2018, ora 16:56

Poli Iasi a dat lovitura in etapa cu numarul 15 din Liga 1, impunandu-se la limita in deplasarea de pe terenul Astrei Giurgiu.

In inferioritate numerica, moldovenii au castigat cu scorul de 2-1, reusind sa revina dupa ce gazdele au deschis scorul.

Dupa o prima repriza destul de echilibrata, lucrurile au explodat inainte de pauza. In minutul 41 Andrei Sin, de la Iasi, a fost eliminat dupa ce a primit al doilea cartonas galben, iar doua minute mai tarziu Valentin Gheorghe a pus latul in sase metri pentru 1-0.

In avantaj pe tabela, dar si numeric, gazdele de la Astra au "reusit" cumva sa piarda meciul.

Alibec, revenit in primul "11", a lovit bara portii iesenilor in minutul 49, iar dupa numai doua minute Platini a restabilit egalitatea cu un sut din interiorul careului.

Andrei Cristea a adus victoria Iasului in minutul 59, transformand fara emotii un penalti.

Victoria de la Giurgiu este o gura de oxigen pentru Poli, care reuseste sa se departeze usor de zona periculoasa a clasamentului.

ECHIPELE DE START

Astra: Lazar - Belu Iordache, Bejan, Cestor, Radunovic - Mrzljak - Begue, N. Rosu, I. Biceanu, V. Gheorghe - Alibec
Rezerve: Silva Santos - Butean, R. Moise, R. Crisan, Bahamboula, L. Bus, Daogari
Antrenor: Gheorghe Multescu

Iasi: D. Rusu - Gallego, Ov. Mihalache, Frasinescu, Sin - Qaka - Sanoh,Soares, D. Flores, P. Petre - A. Cristea
Rezerve: Cobrea - Badic, Chelaru, Zaharia, Pantiru, Enoh, Bekui
Antrenor: Flavius Stoican

Stadion: Marin Anastasovici, Giurgiu
Arbitru: George Radulescu