Lupta pentru titlu ramane deschisa: Timisoara invinge Poli Iasi

Miercuri, 22 Aprilie 2009, ora 18:48
992 citiri

FC Timisoara a invins, miercuri, formatia Poli Iasi, scor 3-0, intr-o partida contand pentru etapa a XXVI-a a Ligii I.

Banatenii pierdusera in etapa precedenta la Vaslui, scor 3-4, dupa ce au condus cu 2-0, respectiv 3-2 si intalneau o formatie ieseana foarte motiva, mai ales ca elevii lui Bergodi invinsesera in etapa precedenta chiar liderul Ligii I, Dinamo Bucuresti.

Timisorenii au inceput partida in atac si au reusit sa deschida scorul destul de repede, Arman Karamyan inscriind in minutul 12 al intalnirii. Restul primei reprize a curs in favoarea elevilor lui Balint care oricum nu s-au omorat cu firea. Prima ocazie de poarta a iesenilor a venit abia in minutul 44, cand Jovanovici a sutat din afara careului.

Repriza secunda i-a gasit tot pe banateni in atac, Karamyan si Bucur punand presiune constanta asupra portii lui Plesca. Inevitabilul s-a produs in minutul 55, cand Gigel Bucur a reusit sa marcheze dupa doua ratari din debutul reprizei. Elevii lui Bergodi se trezesc in jumatatea a doua a reprizei, dar Balba si Cristea rateaza mai multe ocazii la poarta timisoreana, forma buna a lui Pantilimon spunandu-si cuvantul. Finalul de meci a adus si ultimul gol al partidei, Artiom Karamyan marcand dupa o faza de contraatac.

FC Timisoara ramane pe ultima treapta a podiumului, cu 49 de puncte acumulate in 26 de etape, cu 3 mai putin decat liderul Dinamo Bucuresti.

Iesenii lupta in continuare pentru evitarea retrogradarii, aflandu-se pe ultima pozitie ce asigura ramanerea in Liga I, cu 4 puncte peste Gaz Metan Medias.

Cum se simte fotbalistul de la Poli Iași cu multiple fracturi craniene: ”Confuz și stare de somnolență”
Clubul de fotbal Politehnica Iaşi anunţă că starea jucătorului Luca Mihai, accidentat grav duminică, în meciul cu Dinamo, este una stabilă, dar că acesta încă este confuz şi prezintă...
Ovidiu Hațegan, urecheat de șeful arbitrilor după ce a avantajat-o pe Dinamo: Trebuia roșu!
Preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Kyros Vassaras, a făcut precizări ca urmare a fazei din minutul 29 al partidei Dinamo 1948 – ACSM Politehnica Iaşi, disputată duminică, pe...