Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Poli Iasi obtine prima victorie din acest sezon

Duminica, 14 Septembrie 2008, ora 20:48
1404 citiri

Politehnica Iasi a obtinut prima victorie din acest sezon, in etapa a 7-a a Ligii I, scor 2-1 cu Otelul Galati, intr-un meci in care au beneficiat de superioritate numerica pentru mai mult de o repriza.

Elevii lui Petre Grigoras au inceput mai bine partida de la Iasi, iar minutul 26 putea consemna deschiderea scorului. Gabriel Paraschiv a sutat violent, dar portarul iesenilor, Plesca, a reusit sa respinga.

Dominarea galatenilor a continuat, dar cei care au inscris au fost iesenii, in minutul 43. Nogo a faultat din postura de ultim aparator si a fost eliminat, insa arbitrul Aurelian Bogaciu a gresit grav si a acordat penalty, desi faultul a fost comis in afara suprafetei de pedeapsa.

Fotbalistul transferat de la Dacia Mioveni in aceasta vara, Cristi Bratu, a transformat cu ceva emotii lovitura de pedeapsa, bulgarul Kolev ghicind partea in care acesta a executat.

Acelasi Paraschiv a fost aproape de gol la un sfert de ora de la reluarea jocului, dar a ratat dintr-o pozitie extrem de favorabila. Ocaziile s-au razbunat din nou la Iasi si Ionut Balba, la doar cateva secunde de la intrarea sa in teren, a speculat o gafa din apararea galatenilor si a dus scorul la 2-0.

Golul de onoare al galatenilor a fost inscris in minutul 84, de Silviu Ilie, din centrarea lui Gabriel Paraschiv.

Chiar daca a invins, echipa lui Ionut Popa ramane pe locul 16 in Liga I, cu patru puncte, la fel ca si Pandurii. In schimb, Otelul Galati stagneaza pe locul 9 si a ratat sansa sa depaseasca echipe mult mai titrate, precum CFR Cluj, Rapid si Poli Timisoara.

Etapa viitoare, Otelul Galati va da piept cu o alta formatie aflata in criza de puncte, Gloria Bistrita, iar Politehnica Iasi va merge pe terenul uneia dintre cele mai in forma echipe din Liga I, Dinamo.

Meciul U Cluj - Poli Iași a aprins și mai mult lupta pentru evitarea retrogradării. Clasamentul cu trei etape înainte de final
Formaţia Universitatea Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şasea a play-out-ului Superligii. Golul a fost marcat de D....
Anunțul făcut de primarul din Galați, alături de Dorinel Munteanu: ”Se va ridica la suma de 100 de milioane de euro”
Primarul oraşului Galaţi, Ionuţ Pecheanu, a anunţat, luni, într-o conferinţă de presă, începerea studiului de fezabilitatea în vederea construirii unui stadion de 25-30.000 de locuri, pe...