Unirea Alba Iulia revine spectaculos si invinge Poli Iasi

Vineri, 14 August 2009, ora 19:45
1203 citiri

Unirea Alba Iulia a obtinut vineri prima victorie din actuala stagiune, in fata gruparii Poli Iasi, scor 2-1.

Desi au inceput destul de slab partida, trecand cu greu peste o mare ocazie a gazdelor, iesenii au deschis scorul inca din minutul 12, cand Bujor a marcat dupa un contraatac rapid si o scarita spectaculoasa peste Cernea.

Oaspetii au incheiat prima repriza in avantaj, desi Velijovici a amenintat in permanenta poarta aparata de Branet.

Asa cum era de asteptat, elevii lui Grigoras s-au grupat in aparare in repriza secunda, atacurile gazdelor fiind zadarnicite de ploaia care a inceput sa cada in minutul 62.

Dupa 20 de minute de joc fragmentat de modificari de efectiv si cartonase galbene, gazdele au izbutit egalarea la o lovitura libera de pe partea stanga. Dan recentreaza dupa o executie modesta, iar Verdes trimite cu stangul in plasa de la 5 metri.

Dupa doar 4 minute, Costea este agatat in careul iesean, iar centralul acorda lovitura de la 11 metri si il avertizeaza pe Munteanu. Florin Dan suteaza in forta si isi aduce echipa in avantaj.

Debusolati de rasturnarea de situatie, iesenii nu au mai contat, ultimele 5 minute curgand in favoarea gazdelor.

In urma victoriei, Unirea acumuleaza 4 puncte, in timp ce Poli Iasi ramane pe ultima pozitie a clasamentului, cu un singur punct.

C.F.

Cum se simte fotbalistul de la Poli Iași cu multiple fracturi craniene: ”Confuz și stare de somnolență”
Clubul de fotbal Politehnica Iaşi anunţă că starea jucătorului Luca Mihai, accidentat grav duminică, în meciul cu Dinamo, este una stabilă, dar că acesta încă este confuz şi prezintă...
Ovidiu Hațegan, urecheat de șeful arbitrilor după ce a avantajat-o pe Dinamo: Trebuia roșu!
Preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Kyros Vassaras, a făcut precizări ca urmare a fazei din minutul 29 al partidei Dinamo 1948 – ACSM Politehnica Iaşi, disputată duminică, pe...