JO 2008: Aur olimpic pentru Nadal

Duminica, 17 August 2008, ora 16:14
2524 citiri

Rafael Nadal a reusit castigarea celui de-al treilea titlu major in acest an, dupa Roland Garros si Wimbledon. Tenismenul spaniol va deveni incepand de luni numarul 1 in clasamentul ATP.

Nadal l-a infrant pe chileanul Gonzales cu scorul de 6-3, 7-6, 6-3. Este pentru prima oara cand Nadal castiga aurul olimpic. In 2004 a jucat la dublu si a pierdut in primul tur. Este pentru prima oara cand Spania castiga aurul la tenis la Jocurile Olimpice, informeaza EuroSport.

Gonzalez urca pentru a treia oara pe podium dupa cele doua medalii de la Atena, aur la dublu si bronz la simplu. El detine un sfert din toate medaliile castigate de Chile in istoria jocurilor olimpice.

La simplu feminin, rusoaica Elena Dementieva a pierdut primul set cu 6-3, dar a reusit sa castige cu 7-5 in setul 2 si 6-3 in setul 3, infrangand-o pe conationala Dinara Safina.

Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. Polonia, Ungaria, Slovacia și România sunt amenințate
Actuala dezbatere americană privind acordarea de asistență militară suplimentară Ucrainei se bazează în parte pe presupunerea că războiul va rămâne în impas, indiferent de acțiunile...
Lovitură pentru Rafael Nadal, pe terenul care-i poartă numele, la turneul pe care l-a câștigat de 12 ori VIDEO
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal a fost învins miercuri în turul al doilea al turneului ATP 500 de la Barcelona, pe care l-a câștigat de 12 ori. Australianul Alex de Minaur (25 de...