Nadal l-a invins pe Federer si castiga Roland Garros

Duminica, 05 Iunie 2011, ora 20:00
5711 citiri

Jucatorul spaniol Rafael Nadal a castigat turneul de la Roland Garros dupa ce l-a invins in finala pe Roger Federer, scor 7-5, 7-6 (3), 5-7, 6-1.

Elvetianul a avut un start perfect de meci. A facut un break, a castigat primele trei game-uri si totul parea ca merge struna pentru el. Numai ca, la 5-2 a ratat o minge de set si de aici s-a rupt topul. Rafael Nadal a revenit incredibil si a castigat urmatoarele cinci game-uri, adjudecandu-si setul cu 7-5.

Nadal a inceput cu un break setul secund si a aratat un tenis solid, fara multe greseli. O ploaie de scurta durata, la scorul 5-4, 40-40, pe serviciul lui Nadal, a dat toate planurile facute de spanil peste cap. Federer a facut break, dar Nadal nu a cedat. Setul a ajuns in tie-break, unde Nadal s-a impus fara probleme cu 7-3.

Spaniolul si-a continuat evolutia buna, ajungand la 4-2, insa aici totul s-a rupt. Federer a facut break si apoi a defilat, castigand setul cu 7-5.

In ultimul set, pe teren a fost un singur jucator: Rafael Nadal. Acesta a facut un break rapid si apoi a marsaluit spre obtinerea trofeului, impunandu-se in ultimul set cu 6-1.

Aceasta a fost cea de-a 25-a intalnire dintre Nadal si Federer, spaniolul ajungand la 17 victorii in fata marelui sau rival.

De asemenea, aceasta a fost a patra finala de la Roland Garros pe care a castigat-o in fata lui Federer si a 14-a victorie pe zgura.

Per total, Nadal a ajuns la sase titluri la Roland Garros, in 2005, 2006, 2007, 2008, 2010 si 2011.

Pe langa performantele reusite la Roland Garros, Nadal mai are in palmares un titlu la Australian Open (2009), doua la Wimbledon (2008, 2010) si unul la US Open (2010).

Lovitură pentru Rafael Nadal, pe terenul care-i poartă numele, la turneul pe care l-a câștigat de 12 ori VIDEO
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal a fost învins miercuri în turul al doilea al turneului ATP 500 de la Barcelona, pe care l-a câștigat de 12 ori. Australianul Alex de Minaur (25 de...
”Regele” Nadal a jucat primul meci pe zgură după 2 ani. Cum s-a descurcat la ATP Barcelona, pe terenul care-i poartă numele VIDEO
Tenismenul spaniol Rafael Nadal s-a calificat marți în turul secund al turneului ATP 500 de la Barcelona, jucând primul său meci pe zgură după aproape 2 ani, de la Roland-Garros 2022....