Europa League: Rapid, umilita de Heerenveen

Joi, 02 August 2012, ora 22:22
5271 citiri

Rapid Bucuresti a suferit o infrangere umilitoare, scor 0-4, pe terenul olandezilor de la SC Heerenveen, in prima mansa a turului trei preliminar al Europa League.

Seara de cosmar pentru trupa lui Ioan Ovidiu Sabau in Olanda, giulestenii landu-si practic adio de la Europa League dupa intalnirea de la Heerenveen.

Desi au plecat la drum plini de sperante, rapidistii au fost de nerecunoscut pe "Abel Lenstra Stadion", fiind zdrobiti de echipa de pusti a lui Heerenveen.

Gazdele s-au instalat la conducere inca din minutul 10, dupa un gol marcat de Djuricici cu o scarita superba. Giulestenii n-au contat in primele 45 de minute, ratand o singura ocazie in finalul reprizei, cand Milisavljevici a nimerit bara din lovitura libera.

Trupa lui Ioan Ovidiu Sabau a cazut total in repriza secunda, atat fizic, cat si moral, incasand alte trei goluri.

Djuricici a reusit dubla in minutul 64, dupa o greseala a lui Marius Constantin, iar De Roon a punctat pentru 3-0 cinci minute mai tarziu, dupa ce a dejucat excelent jocul la ofsaid al apararii rapidiste.

Tanarul Ciolacu a trecut pe langa golul de onoare in minutul 86, iar apoi nou-intratul Fazli a marcat al patrulea gol la capatul unui contraatac scoala.

Returul este programat saptamana viitoare, in Romania, dar o calificare a giulestenilor este imposibil de conceput chiar si de cei mai fanatici sustinatori ai formatiei din Grant.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea intalnirii Heerenveen - Rapid, contand pentru prima mansa a turului trei preliminar al Europa League.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! Rapidul pierde fara drept de apel primul meci din Europa League!

Min.89 Gol Heerenveen! Nou-intratul Fazli inscrie la capatul unui contraatac superb!

Min.86 Ciolacu suteaza periculos de la marginea careului si portarul olandezilor respinge cu greu in corner!

Min.85 Schimbare la gazde: Fazli intra in locul lui Djuricici.

Min.82 Pustii lui Heerenveen incearca sa faca spectacol spre deliciul spectatorilor prezenti in tribune.

Min.78 Albut retine sutul lui Djuricici.

Min.75 Sabau face ultima schimbare: Ciolacu intra in locul lui Roman.

Min.71 Schimbare la olandezi: Intra Valpoort, iese Tannane.

Min.69 Gol Heerenveen! De Roon inscrie pentru 3-0 cu un sut din unghi, dupa ce a dejucat jocul la ofsaid al rapidistilor!

Min.67 Rui Duarte cade in careu, dar arbitrul lasa jocul sa continue. Se putea da penalti!

Min.64 Gol Heereveen! Djuricici reuseste dubla, dupa ce Van Anholt a profitat de o greseala a lui Marius Constantin!

Min.62 A doua schimbare la Rapid: Goga intra in locul lui Ilijoski.

Min.60 Cartonas galben pentru Rui Duarte.

Min.58 Schimbare la Rapid: Milisavljevici este inlocuit cu Teixeira.

Min.56 Giulestenii ajung din nou in fata portii olandeze, dar sunt blocati inainte de sut.

Min.53 Schimbare la gazde: Van Anholt intra in locul lui Ziyech.

Min.54 Ocazie si pentru Rapid la o patrundere a lui Milisavljevici, olandezii reusind sa respinga din fata portii.

Min.50 O noua ratare pentru olandezi, rapidistii respingand din fata portii goale dupa o interventie gresita a lui Albut.

Min.48 Albut retine fara probleme centrarea lui Tannane.

Min.46 Nu s-au efectuat modificari la pauza.

Incepe repriza secunda!

-------------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 Ocazie uriasa pentru Rapid! Milisavljevici scutura bara cu un sut puternic din lovitura libera.

Min.41 Olandezii resping centreaza periculoasa a lui Roman.

Min.39 Tannane suteaza din nou pe langa poarta lui Albut.

Min.36 Djuricici profita de neatentia lui Grigorie si ajunge in pozitie buna in careu, dar centrarea este respinsa.

Min.31 Rapidistii par extenuati, desi a trecut doar o jumatate de ora.

Min.30 Ocazie mare pentru olandezi! Ziyech primeste de la Tannane si trage peste poarta din pozitie excelenta!

Min.26 Van la Parra vede primul cartonas galben al partidei.

Min.22 Milisavljevici centreaza slab in careu si olandezii resping.

INFO - In celalalt meci, Spartak Trnava a deschis scorul in fata Stelei.

Min.18 Tannane suteaza de la distanta si rateaza cu putin poarta.

Min.14 Surdu il cauta pe Ilijoski, dar pasa este prea puternica.

MIn.12 Djuricici trage peste poarta lui Albut.

Min.10 Gol Heerenveen! Djuricici trece usor de Milisavljevici, intra in careu si il invinge pe Albut!

Min.4 Surdu suteaza puternic de la distanta, dar balonul este deviat peste poarta.

Incepe partida!

INFO - Partida va fi transmisa pe postul Digi Sport 1.

Echipele probabile:

Heerenveen: Nordfeldt - Zuvrloon, Gouweleew, Kums ,Raitala, Zomer, Djuricic, De Roon, Van la Parra, Tannane, Ziyech;

Rezerve: Schmidt, van Anholt, Vandenbussche, El-Akchaoui, Otigba, Fazli, Valpoort;

Antrenor: Marco Van Basten;

Rapid: Albut - Duarte, Oros, Constantin, Bozovici - Roman, Grigore, Grigorie, Milisavjlevici - Surdu, Ilijoski;

Rezerve: Draghia, Glauber, Voicu, Coman, Teixeira, Ciolacu, Goga;

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau;

Arbitru: Manuel De Sousa (Portugalia).

Mansa secunda este programata saptamana viitoare, in Romania.

Președintele PMP: Declinul PSD-PNL a început cu "decizia ridicolă de a-şi anunţa înfrângerea în Bucureşti” înainte de începerea campaniei
Preşedintele PMP, Eugen Tomac, consideră că decizia coaliţiei PSD-PNL de a avea candidaţi separaţi la Primăria Capitalei reprezintă începutul „marii prăbuşiri a partidului unic”,...
Ludovic Orban: „O veste bună în acest spectacol grotesc al comasaţilor: Nicuşor Dan va câştiga un nou mandat la Primăria Capitalei”
Ludovic Orban, preşedintele Forţa Dreptei, afirmă, după decizia coaliţiei de a-l retrage pe medicul Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei, că se vede totuşi şi o veste...
#Rapid Heerenveen Europa League, #Rapid preliminarii Europa League, #Rapid umilita Heerenveen, #Rapid eliminata Europa League , #Europa League