Liga 1: Rapid se impiedica la Medias si iese din lupta pentru titlu

Joi, 10 Mai 2012, ora 23:25
4537 citiri

Rapid Bucuresti a ratat in ultimele minute victoria la Medias, cu Gaz Metan, scor 2-2, si a iesit din lupta pentru titlu in Liga 1.

Obligati sa castige pentru a ramane in lupta pentru titlu, giulestenii au inceput in forta, iar in minutul 16 au deschis scorul prin Herea, care a transformat o lovitura de la 11 metri.

Grigorie a punctat pentru 2-0 cu sapte minute inainte de pauza, iar soarta celor trei puncte parea decisa dupa prima repriza.

Profitand de avantajul de pe tabela, echipa lui Razvan Lucescu a sunat retragerea inca de la reluare, lansand posesia in seama celor de la Gaz Metan Medias.

Gazdele au profitat si au redus din handicap in minutul 77, cand Bawab a inscris cu sut senzational de la marginea careului, intr-o faza care nu anunta nimic.

Cu sase minute inainte de final, mediesenii au ramas in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Issa Ba, si suporterii visau la o noua victorie.

Jocul a luat insa o turnura neasteptata in minutul 90, cand Grigore marcat in proprie poarta si si-a scos echipa din lupta pentru titlu.

Dupa acest rezultat, Rapid a cazut pe locul 4 in clasamentul Ligii 1, la patru puncte de lider, dar diferenta poate creste la sapte daca CFR castiga disputa de la LPF cu Universitatea Cluj sau se impune intr-o eventuala rejucare pe teren. De cealalta parte, Gaz Metan Medias a ramas pe pozitia a 13-a, cu 38 puncte, la sase lungimi de locurile care duc in esalonul secund.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Gaz Metan Medias - Rapid Bucuresti, din cadrul etapei cu numarul 31 a Ligii 1.

LIVE Text:

Final de meci! Gaz Metan - Rapid 2-2!

Min.90 GOL GAZ METAN! Grigore inscrie in proprie poarta!

Min.88 Galben si pentru rapidistul Burca.

Min.87 Marcos Antonio primeste galben.

Min.84 Issa Ba primeste direct cartonasul rosu pentru un fault din spate asupra lui Alexa!

Min.80 Cartonas galben pentru Grigorie.

Min.77 GOL GAZ METAN! Bawab inscrie cu un sut senzational de la marginea careului!

Min.73 Schimbare si la Gaz Metan: Petre este inlocuit cu Gheorghe.

Min.70 Schimbare la Rapid: Pancu intra in locul lui Herea.

Min.64 Issa Ba suteaza peste poarta la o lovitura de colt a mediesenilor.

Min.61 Cartonas galben pentru Alexa.

Min.57 Schimbare la Rapid: Teixeira intra in locul lui Surdu.

Min.55 Coman retine fara probleme sutul lui Frasinescu.

Min.51 Momente mai bune ale gazdelor, pe fondul retragerii rapidiste in defensiva.

Incepe repriza secunda!

-----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 Frasinescu primeste cartonas galben al partidei pentru proteste.

Min.45 Rapidul rateaza o noua ocazie de gol prin Surdu, care suteaza pe langa poarta din careu.

Min.41 Breeveld suteaza mult peste poarta lui Coman.

Min.38 GOL RAPID! Sutul lui Grigorie este deviat de Roman si scorul devine 2-0!

Min.34 Schimbare la Gaz Metan: Breeveld intra in locul lui Todea.

Min.32 Grigore trimite spre Herea pe contraatac, dar ultimul rateaza preluare si Plesca retine.

Min.30 Rapidistii resping fara probleme la o lovitura libera a gazdelor.

Min.21 Momente de liniste la Medias dupa iscrierea golului.

Min.19 Vede si Bozovici cartonasul galben.

Min.17 Galben pentru Muth si Todea.

Min.16 GOL RAPID! Herea transforma si deschide scorul!

Min.14 Cartonas galben pentru Plesca.

Min.14 Plesca apara penaltiul, dar Kovaci decide repetarea loviturii. Mediesenii se aduna in jurul arbitrului. Reluarile arata ca decizia centralului e corecta, mai multi jucatori ai echipei gazda patrunzand in careu inainte ca rapidistul sa suteze.

Min.13 Penalti pentru Rapid!

Min.8 Bozovici patrunde pe flancul stang si suteaza in bratele lui Plesca.

Min.4 Rapidistii rateaza prima mare ocazie prin Herea, al caruit sut spre poarta goala a fost respins in corner de Markovici.

A inceput partida!

INFO: Inaintea acestui meci, Rapid ocupa locul 3 in clasamentul Ligii 1, cu 56 de puncte, in timp ce Gaz Metan se afla pe pozitia a 13-a, cu 37 de puncte.

INFO: In tur, la Bucuresti, Rapid s-a impus cu 5-3.

Gaz Metan Medias: Plesca - Frasinescu, Muth, Markovici, Vukadinovici - Todea, Issa Ba - Avram, Bawab, Petre - Vitinho;

Rezerve: Buchta, Zaharia, Ciuca, Nicandro, Tahar, Gheorghe, Roman;

Rapid Bucuresti: Coman - Rui Duarte, Marcos Antonio, Burca, Bozovici - Grigore, Alexa, Grigorie - Roman, Herea, Surdu

Rezerve: Vatca, Ezequias, Pancu, Sburlea, Pavlovici, Glauber, Teixeira.

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#Rapid titlu Liga 1, #meciuri Liga 1, #rezultate Liga 1, #Liga 1 etapa 31 , #Liga I