Liga 1: Rapid, victorie dramatica cu Gaz Metan

Luni, 19 Noiembrie 2012, ora 23:25
2493 citiri

Rapid Bucuresti s-a impus cu 2-1 in partida disputata pe teren propriu cu Gaz Metan Medias, in epilogul etapei cu numarul 16 din Liga 1.

Giulestenii s-au impus intr-o maniera dramatica, rasturnand situatia pe tabela de marcaj dupa ce au fost condusi cu 0-1 si au evoluat timp de 20 de minute in inferioritate numerica.

Dupa un start de meci echilibrat, cu ocazii de poarta nu foarte importante de ambele parti, oaspetii au deschis scorul in minutul 34, dupa o lovitura de la 11 metri obtinuta si transformata de Eric. In momentul dictarii penaltiului, arbitrul l-a eliminat pe Burca.

Situatia numerica s-a echilibrat abia la cinci minute de la reluare, cand Vali Negru a incasat al doilea cartonas galben si a fost trimis la vestiare.

Meciul din Giulesti a fost decis spre final, in numai doua minute. Ionita a marcat cu un sut violent sub bara de la 10 metri, in minutul 78, dupa care, la faza urmatoare, Herea a punctat pentru 2-1 dintr-un penalti usor acordat de centralul partidei.

Dupa aceasta victorie, Rapid urca pe locul sapte in clasamentul Ligii 1, cu 25 de puncte, in timp ce Gaz Metan Medias ramane pe pozitia a 14-a, cu 16 puncte.

Rapid Bucuresti: Pecanha - Roman, Abrudan, Burca, Milisavljevici - Coman, Pavlovici, Codrea - Ionita I, Ilijoski, Herea;

Rezerve: Albut, Rui Duarte, Oros, Surdu, Ionita II, Figueiredo, Renan;

Gaz Metan Medias: Plesca - Negru, Frasinescu, Muth, Buzean - Todea, Breeveld - Astafei, Eric, Tahar - Llullaku;

Rezerve: Loncaric, Petre, Trtovac, Bawab, Avram, Zaharia, Dan Roman.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...