Liga 2: Rapid castiga dramatic derbiul seriei, dupa ce a ratat doua penaltiuri

Vineri, 04 Martie 2016, ora 20:05
2927 citiri

Rapid Bucuresti a castigat derbiul Seriei 1 din Liga 2, contra Dunarii Calarasi, scor 1-0. Meciul a avut loc vineri seara pe sadionul Giulesti, in etapa a 20-a.

Cele doua echipe erau pe primele doua locuri ale clasamentului inaintea etapei, cu cate 39 de puncte.

Gazdele au reusit sa-si scoata din sarite suporterii, dupa ce jucatorii antrenati de Dan Alexa au ratat doua penaltiuri in doar 10 minute, in prima repriza, prin Popa si Martin. In plus, Trandu, Tudoran si acelasi Popa au ratat si ei ocazii uriase, tot in prima parte a meciului.

In repriza a doua, giulestenii au reusit sa inscrie prin Tudoran, in minutul 66, dupa ce acesta mai ratase o mare ocazie.

Elevii lui Adrian Mihalcea au terminat meciul in 10 jucatori, dupa ce fundasul Panait a fost eliminat pentru doua cartonase galbene, la primul penalti.

Dupa acest meci, Rapidul trece pe primul loc, cu 42 de puncte, si devine principala favorita la promovare. Etapa viitoare, giulestenii se vor deplasa la Braila, pentru un alt derbi, cu Dacia Unirea, ocupanta locului 3 inaintea acestei etape.

F.N.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Rapid Dunarea Calarasi, #Rapid meci Dunarea Calarasi, #Rapid derbi Dunarea, #Rapid lider Liga 2 , #meciuri