Debut perfect pentru Rapid in Europa League

Joi, 15 Septembrie 2011, ora 21:50
4596 citiri

Rapid Bucuresti a debutat cu o victorie in actuala editie a grupelor Ligii Europa, impunandu-se cu scorul de 1-0 in partida disputata in deplasare cu formatia israeliana Hapoel Tel Aviv.

Echipa pregatita de Razvan Lucescu a inceput cum nu se poate mai bine in Grupa C a celei de-a doua competitii Europene intercluburi, obtinand un succes important pe terenul unui adversar foarte incomod.

Rapidistii au inceput in forta meciul de pe Bloomberg Stadium, dar prima ocazie importanta a apartinut gazdelor, care au ratat in minutul 14 prin Lala, cu un sut pe langa poarta lui Coman.

Giulestenii i-au dat insa mari emotii lui Edel in minutul 28, cand Cassio a patruns periculos in careu, dar a intarziat sutul si a fost blocat in ultima secunda, balonul parasind suprafata de joc.

Aceasta a fost ultima faza importanta a "visiniilor", care au petrecut ultimul sfert de ora al primei reprize comasati in preajma propriului careu, reusind sa reziste atacurilor insistente ale echipei gazda multumita interventiilor excelente ale lui Dani Coman si Marcos Antonio.

Cea de-a doua parte a inceput perfect pentru echipa lui Lucescu junior, care a dominat copios in primele 20 de minute, inscriind si unicul gol al partidei. In minutul 55, Deac i-a pasat in dreapta lui Rui Duarte, acesta a centrat in careu pentru Herea, care a deschis scorul cu o lovitura de cap bine plasata.

Tabela putea arata 0-2 patru minute mai tarziu, dar lobul veteranului Daniel Pancu, introdus in debutul reprizei secunde, n-a reusit sa-l pacaleasca pe goalkeeperul Edel Apoula.

Gazdele s-au instalat din nou in apropierea careului rapidist incepand cu minutul 70, insa jucatorii lui Razvan Lucescu au facut bine faza defensiva, fiind ajutati si de forma de exceptie a portarului Dani Coman, care a intervenit salvator in mai multe randuri.

Finalul de meci i-a apartinut de fapt goalkeerului giulestean, acesta blocand doua suturi extrem de periculoase in minutele de prelungire. Cele doua formatii au incheiat disputa in 10 jucatori, Surdu si Yadin fiind eliminati dupa ce s-au lovit cu talpa in urma unui duel.

In cealalta partida a grupei, PSV Eindhoven s-a impus cu 1-0 in fata polonezilor de la Legia Varsovia. Urmatoarea partida a giulestenilor este programata pe 29 septembrie, pe teren propriu, cu PSV Eindhoven.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Hapoel Tel Aviv - Rapid Bucuresti din prima etapa a grupelor Europa League.

Desfasurarea partidei:

Min.90+8 - Final de meci! Rapid castiga cu 1-0 la Tel Aviv!

Min.90+6 Israelienii se napustesc spre careul rapidist, dar echipa lui Razvan Lucescu rezista eroic.

Min.90+3 Ultima schimbare la gazde: Cohen intra in locul lui Fransman.

Min.90+2 Coman se resimte si primeste ingrijiri medicale.

Min.90+1 Tamuz patrunde periculos pe dreapta, suteaza din unghi, iar Coman intervine din nou salvator!

Min.90 Meciul se prelungeste cu sapte minute.

Min.89 Ambii jucatori primesc cartonasul rosu!

Min.89 Surdu si Yadin se lovesc cu talpa dupa un duel dur. Atacantul Rapidului ramane cazut la pamant.

Min.87 Dani Coman intervine fantastic si pareaza un sut pe care scria gol! Evolutie fabuloasa a portarului giulestean.

Min.85 Lucescu face ultima schimbare: Teixeira este trimis in teren in locul lui Herea.

Min.82 Toama centreaza pentru Fransman, dar lovitura de cap a acestuia trimite balonul pe langa poarta.

Min.79 A doua schimbare la Rapid: Surdu intra in locul lui Roman.

INFO - Lazio a egalat in partida cu FC Vaslui prin Sculli, in minutul 72.

Min.73 Inca o modificare la Hapoel: Toama intra in locul lui Oremus.

Min.70 Herea faulteaza la mijlocul terenului si vede cartonasul galben.

Min.67 Gazdele s-au instalat din nou in jumatatea rapidista, dar atacurile sunt blocate cu succes pana acum.

INFO - Senzatie la Roma! FC Vaslui a trecut la conducere dupa ce Wesley a marcat pentru 2-1 din lovitura de la 11 metri! Italienii au ramas in inferioritate numerica.

Min.62 Prima schimbare la Hapoel: Yadin il inlocuieste pe Lala

Min.62 Marcos Antonio este avertizat pentru un fault tactic la o actiune periculoasa a gazdelor.

Min.59 Rapidul trece pe langa 2-0! Pancu primeste la marginea careului si incearca un lob cu stangul, insa Edel se intinde si reuseste sa respinga.

INFO - FC Vaslui a egalat in partida de la Roma cu Lazio! Wesley a punctat in minutul 58!

Min.55 GOOOOOOOL RAPID! Deac paseaza la Rui Duarte, acesta centreaza in careu pentru Herea, care deschide scorul cu o lovitura de cap!

Min.53 Razvan Lucescu face prima modificare: veteranul Pancu intra in locul lui Cassio.

Min.52 Deac este lansat pe flancul stang, dar este deposedat si balonul ajunge la portarul advers.

Min.50 Dani Coman retine o lovitura de cap la primul corner din repriza secunda al gazdelor.

Min.47 Sutul centrare a lui Roman este respins cu dificultate de portarul israelienilor.

Min.46 Incepe repriza secunda!

----------------------------------

Min.45+1 Se incheie prima repriza!

Min.44 Elevii lui Razvan Lucescu reusesc in sfarsit sa lege un atac, dupa o lunga perioada de dominare a gazdelor.

Min.42 Kende si Deac primesc primele cartonase galbene ale meciului.

Min.41 Dani Coman salveaza din nou Rapidul la un sut al lui Tamuz, scapat singur in partea dreapta a careului.

Min.38 Giulestenii sunt in continuare ingramaditi in propria jumatate. Igiebor suteaza pe langa poarta, iar Marcos Antonio respinge la faza imediat urmatoare.

INFO - Lazio a deschis scorul in meciul cu FC Vaslui. A inscris Cisse, in minutul 34, din lovitura de la 11 metri. Lazio Roma - FC Vaslui 1-0 (prima repriza) LIVE

Min.34 Gazdele beneficiaza de doua lovituri de colt, dar rapidistii scapa fara emotii.

Min.33 Coman intervine incredibil la o lovitura de cap trimisa din cativa metri de Tamuz!

Min.32 Gazdele continua ofensiva si obtin o lovitura libera de la 30 de metri.

Min.30 Ratare mare si pentru gazde! Marcos Antonio respinge la o centrare a lui Kende.

Min.28 Ocazie imensa pentru Rapid! Cassio primeste liber in careu, dar intarzie sutul si este blocat in ultima clipa!

Min.23 Dani Coman retine un sut trimis de pe dreapta.

Min.17 Balonul este trimis catre Marcos Antonio, insa lovitura de cap a fundasului rapidist trece pe langa poarta.

Min.16 Deac primeste in marginea careului, incearca un dribling si apoi suteaza, insa balonul este deviat in corner.

Min.14 Ocazie mare pentru Hapoel! Lala suteaza din prima din suprafata de pedeapsa, dar balonul trece pe langa poarta lui Dani Coman.

Min.13 Ezequias recupereaza excelent in marginea propriului careu si declanseaza atacul, dar este blocat in cele din urma la centrul terenului.

Min.10 Israelienii se apropie greu de poarta lui Coman in ciuda formulei ofensive folosite de antrenorul Dror Kashtan.

Min.8 Jucatorii lui Hapoel se apara destul de sus, iar rapidistii incearca sa construiasca la jumatatea terenului.

Min.7 Cassio cade in careul advers, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.4 Cassio suteaza puternic din afara careului, dar Edel retine.

Min.2 Rapidistii incep in forta si ameninta poarta gazdelor la doua lovituri de colt.

Min.1 A inceput partida!

Hapoel Tel Aviv: Edel - Pecalka, Fransman, Kende - Badir, Oremus, Abutbul, Igiebor - Lala, Damari, Tamuz;

Rezerve: Kleyman, Mahmmoud, Cohen, Atia, Toama, Gordana, Yadin;

Antrenor: Dror Kashtan;

Rapid Bucuresti: Coman - Rui Duarte, Burca, Antonio, Ezequias - Alexa, Grigore - Herea - Roman, Cassio, Deac;

Rezerve: Straton, Pancu, Bozovici, Grigorie, Surdu, Glauber, Teixeira;

Antrenor: Razvan Lucescu.

Partida se joaca pe Bloomfield Stadium din Tel Aviv.

In grupa C mai este programata partida PSV Eindhoven - Legia Varsovia.a

Orba acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
Liderul USR, după trimiterea în judecată a lui Clotilde Armand: ”Sunt nişte dosare fake, hărţuieli politice”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, a reacţionat după Clotilde Armand, primarul Sectorului 1, a fost trimisă în judecată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 şi a afirmat că...
#Rapid Hapoel Europa League, #Rapid victorie Europa League, #Rapid victorie Hapoel, #Rapid grupe Europa League , #stiri Rapid