Rapid a debutat cu dreptul in Europa League

Joi, 19 Iulie 2012, ora 22:22
6416 citiri

Rapid Bucuresti a debutat cu o victorie in actuala editie a Europa League, invingand, pe teren propriu, scor 3-1, formatia finlandeza Myllykosken Pallo-47, in prima mansa a turului doi preliminar.

Sezonul european a inceput cum nu se poate mai bine pentru echipele romanesti, giulestenii obtinand un rezultat linistitor pentru perspectiva meciului retur in fata unui adversar net inferior.

Teixeira i-a adus in avantaj pe elevii lui Ioan Ovidiu Sabau inca din minutul opt, portughezul reusind sa deschida scorul cu un sut plasat de la marginea careului de 16 metri.

Aflata in frunte pe tabela de marcaj, trupa din Grant a mai slabit pedala de acceleratie si s-au vazut egalati 19 minute mai tarziu, cand finlandezii au punctat, prin Williams, la prima ocazie de poarta.

Giulestenii si-au revenit insa in finalul primei reprize si au inscris de doua ori. Nicolae Grigore a marcat pentru 2-1 in minutul 40 cu o lovitura de cap, iar veteranul Daniel Pancu a stabilit scorul final cinci minute mai tarziu, cu o scarita superba peste portarul Kuismala.

Repriza a doua a fost mult mai linistita, dar gazdele au ratat doua ocazii uriase de a mari avantajul. In minutul 57, Sesay a respins de pe linia portii mingea trimisa de Grigore, in timp ce Ilijoski a ratat cu poarta goala cu doua minute inainte de final.

In partida de joi seara, Goga si Ilijoski, transferati in aceasta vara, au imbracat pentru prima data tricoul Rapidului.

Mansa secunda este programata pe 26 iulie, in Finlanda.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea meciului Rapid - Myllykosken Pallo-47 din prima mansa a turului doi din Europa League.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! Rapid se impune cu 3-1 si asteapta returul din Finlanda!

Min.90 Meciul se prelungeste cu doua minute.

Min.89 Kukka trimite in careu din lovitura libera, dar rapidistii resping fara dificultate.

Min.84 Mare ocazie pentru Rapid! Goga centreaza in fata portii pentru Ilijoski, dar giulesteanul nu reuseste sa impinga mingea in poarta.

Min.81 Kukka trage puternic din lovitura libera, dar Albut respinge.

Min.80 Ultima schimbare la oaspeti: Iese Gela, intra Selin.

Min.75 Momente linistite in Giulesti, fara ocazii de poarta, insa cu Rapidul la posesie.

Min.73 Ultima schimbare la Rapid: Iese Teixeira, intra Voicu.

Min.72 Schimbare la MyPa: Intra Ramadingaye, iese Saxman.

Min.66 Schimbare la oaspeti: Kukka intra in locul lui Sesay.

Min.64 Kuismala iese bine dintre buturi si retine in fata lui Ilijovski.

Min.59 A doua schimbare la Rapid: Goga intra in locul lui Mihai Roman.

Min.57 Ocazie uriasa pentru Rapid, Sesay reusind sa respinga de pe linia portii mingea trimisa de Grigore!

Min.52 Teixeira incearca o pasa printre pentru Grigore, dar finlandezii reusesc sa respinga.

Min.50 Suporterii rapidisti au aprins cateva torte, iar una dintre ele a ajuns pe teren, fiind la un pas sa loveasca un jucator finlandez.

Min.47 Galben pentru Abrudan dupa un fault comis asupra lui Williams.

Min.46 Sabau face prima schimbare la pauza: Iese Grigorie, intra Ilijoski.

Incepe repriza secunda!

-----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 GOOOOL RAPID! Pancu mareste diferenta cu o scarita de toata frumusetea!

Min.44 Grigore primeste primul cartonas galben al partidei.

Min.40 GOOOOL RAPID! Nicolae Grigore inscrie pentru 2-1 cu o lovitura de cap!

Min.37 Albut retine sutul lui Saxman din interiorul careului.

Min.33 Finlandezii au echilibrat jocul dupa un start mai bun al rapidistilor.

Min.28 O'Neill nu reuseste sa profite de o gafa a lui Albut si trimite peste poarta goala.

Min.27 Gol MyPa! Williams egaleaza la prima ocazie a finlandezilor! Balonul trimis de la marginea careului "musca" pamantul si trece pe sub mainile lui Albut!

Min.25 Roman este lansat bine de Roman, dar portarul finlandez iese la marginea careului si retine.

Min.23 Pancu rateaza poarta dintr-o lovitura libera de la distanta.

Min.16 Teixeira trage pe langa poarta dupa o actiune superba creata de Milisavljevici.

Min.12 Rapidistii continua sa preseze in jumatatea adversa.

Min.8 GOOOOL RAPID! Teixeira deschide scorul cu un sut plasat de la marginea careului!

Min.4 Abrudan semneaza prima ocazie pentru Rapid, lovitura sa de cap trecand peste poarta.

Incepe partida!

INFO - Meciul este transmis de postul Digisport 1.

Rapid: Albut - Rui Duarte, Abrudan, Oros, Milisavljevici - Grigore - Roman, Grigorie, Teixeira - Pancu, Surdu;

Rezerve: A.Coman, Draghia, Wallace, Voicu, Burca, Ilijoski, Goga;

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau;

MyPa: Kuismala - Vesala, Koskinen, Aho, Nongotamba, Sesay, Gela, Oksanen, O'Neill, Saxman, Williams;

Rezerve: Iiskola, Kukka, O'Shaughnessy, Vuorinen, Selin, Opoku, Ramadingaye;

Antrenor: Toni Korkeakunnas.

Arbitru: Michael Koukoulakis (Grecia);

Asistenti: Grigorios Panou si Michael Karsiotis(Grecia).

Mansa secunda este programata saptamana viitoare.

Ciolacu vrea reducerea atribuțiilor primarului general: Dependența edililor de sector nu trebuie să fie atât de mare VIDEO
Premierul Marcel Ciolacu a declarat miercuri că este nevoie de o lege specială a Capitalei şi că "este evident" că dependenţa primarilor de sector "nu trebuie să fie atât de mare de...
Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...
#Rapid MyPa Europa League, #Rapid victorie MyPa Europa League, #Rapid preliminarii Europa League , #stiri Rapid