Liga 2: Rapid castiga spectaculos in fata Gloriei Buzau, desi a fost condusa de doua ori

de Dan Alexandru
Duminica, 22 Septembrie 2019, ora 14:33

Rapid Bucuresti a castigat dupa un meci foarte spectaculos in singura partida a zilei din Liga II, in compania celor de la Gloria Buzau, formatie antrenata de fostul stelist Ilie Stan, scor 3-2.

Buzoienii au inceput perfect partida cu gol in minutul 10 marcat de Candrea, dar gazdele au revenit rapid pe tabela, in doar 8 minute, prin golul lui Hlistei. S-a terminat 1-1 la pauza, iar inceputul de parte secunda a fost oarecum simetric, cu gol marcat rapid de Gloria Buzau, iar apoi egalare imediata a giulestenilor.

V.Munteanu a marcat pentru Gloria in minutul 52, dar Draghiceanu a egalat la fel de rapid, cinci minute mai tarziu, dupa o lovitura libera splendida de la distanta.

Sefer a adus golul decisiv in minutul 77, dupa o reluare simpla din cativa metri.

Rapid Bucuresti este pe locul 5 dupa aceasta victorie, a patra din ultimele 5 meciuri, cu 16 puncte, la egalitate cu UTA, Gloria Buzau si CS Mioveni. Lidera este Turris Turnu Magurele, cu 22 de puncte.

Pentru "alb-visinii" urmeaza meciul de Cupa Romaniei din 16-imi, acasa cu Poli Iasi, meci care se va disputa, culmea, la Buzau.

Rapid: Tataru - Voicu, Bonnin, Mallo, Oanea - Jorza, Lazar, Djuric - Sefer, Hlistei, Roskopf.

Gloria Buzau: Relu Stoian - Git, Candrea, Ionita, Nedelea - Balgiu, Tucaliuc, D. Munteanu, Tucaliuc - V. Alexandru, Huiban.

Stadion: Regie, Bucuresti.