Liga 2: Rapid e invinsa de Braila si pierde primul loc al Seriei 1

de Dan Alexandru
Duminica, 24 Aprilie 2016, ora 12:55

Rapid Bucuresti a fost invinsa de Dacia Unirea Braila in meciul din etapa cu numarul 4 a play-off-ului sezonului 2015/2016 din Liga 2, Seria 1.

Giulestenii au jucat din minutul 30 cu un om in minus, dupa eliminarea lui Vladut Morar, pentru un cot in figura pe care arbitrul intalnirii l-a vazut, decizia fiind una destul de controversata insa.

O noua faza controversata a avut loc in minutul 53, cand Unirea a primit un penalti, pentru o faza care a semanat cu cea de la cartonasul lui Morar. Aici insa Martin a fost cel care a atins cu mana un jucator de-al Brailei in careu si foarte usor s-a dictat lovitura de la 11 metri.

Rosu a executat fara emotii, pentru ca apoi el sa paseze decisiv pentru Frunza, fostul rapidist, in minutul 78, pentru ca scorul final sa fie 2-0.

2-0 a fost si pentru Dunarea Calarasi cu SC Bacau, Dunarea urcand acum pe 1, la egalitate cu Rapid, 31 de puncte, golaverajul fiind mai bun, 11-3 fata de 5-6.

In al 3-lea meci al zilei, Academica Clinceni a trecut de Farul in deplasare cu 3-2.

Braila vine pe 3 cu 28 de puncte, Clinceni face 24 de puncte si ramane pe 4.