Primul pas gresit facut de Rapid Bucuresti in Liga 3

de Dan Alexandru
Duminica, 02 Septembrie 2018, ora 09:33

Rapid Bucuresti, mare favorita la promovarea in Liga 2 din seria sa, a facut un prim pas gresit in acest nou sezon de Liga 3 din Romania.

Fotbal Club Rapid a facut un egal in deplasarea de la SC Popesti Leordeni, scor 1-1, in etapa cu numarul 2 din seria 2 din Liga 3, dupa goluri marcate de Luca in minutul 60 si Vlada in minutul 86, ultimul egaland din penalti pentru giulesteni.

Singura echipa cu 6 puncte din 6 in acest debut de sezon in seria 2 este CS Afumati, fosta echipa de Liga 2, echipa care sambata a invins in deplasare pe FCSB 2, scor 3-2.

In aceeasi serie, Banel Nicolita a marcat in victoria lui CS Faurei, scor 2-0 in fata lui CS Medgidia, gol marcat in minutul 75 din penalti.

In alte rezultate din Liga 3 in acest week-end, U Craiova 1948 SA, echipa lui Adrian Mititelu, a invins in deplasare intr-un mare derbi pe SR Brasov (fosta FC Brasov), scor 3-1.

Otelul Galati e lidera seriei 1 cu 6 puncte, dupa 7-0 sambata cu Sanatatea Darabani, Craiova lui Mititelu imparte locul 1 din seria 3 cu FC Voluntari 2, ambele cu 6 puncte, iar Soimii Lipova si Csikszereda Miercurea Ciuc conduc celelalte doua serii din L3.

In doua saptamani, Rapid va juca acasa pe Giulesti un meci interesant cu FCSB 2.