Rapid a facut instructie cu Steaua: 5-1

Duminica, 18 Aprilie 2010, ora 21:55
11420 citiri

Rapid a maturat cu Steaua in derbiul etapei a 28-a. Giulestenii au invins cu 5-1 o formatie de "desculti" a lui Mihai Stoichita, care se poate declara multumita ca scorul nu a luat proportii.

Steaua si-a frant visul pentru titlu in Giulesti, unde echipa lui Andone, desi a fost mama ranitilor in acest retur, a avut o atitudine superioara, de parca s-ar fi aflat in locul ros-albastrilor in cursa pentru titlu.

Stoichita a aliniat o aparare din care a facut parte si Alexandru Tudose, iar prezenta sa pe teren s-a "simtit" imediat, defensiva Stelei fiind formata din mai multe gauri imense.

Rapidistii au marcat primul gol in minutul 7, dupa o lovitura de cap a lui Ionita, iar egalarea reusita de Steaua in minutul 15 din penalty, prin Pantelis Kapetanos, s-a dovedit a fi doar un foc de paie.

Giulestenii au trecut imediat in ofensiva si au preluat conducerea in minutul 18, autor fiind acelasi Ionita, care a profitat de o gafa uriasa in defensiva Stelei.

Arbitrul Marius Avram a dat si el o mana de ajutor Rapidului, "uitand" sa il elimine pe Sapunaru in minutul 20, pentru o intrare criminala asupra lui Cristi Tanase.

Dezastrul pentru Steaua a continuat, iar Cesinha a urcat scorul la 3-1 in minutul 22, dupa ce l-a lobat pe Tatarusanu. Scorul pauzei a fost stabilit de Marius Constantin in minutul 33, dintr-o lovitura de la 11 metri.

Echipa lui Ioan Andone a ramas la carma jocului si in partea a doua, cand scorul putea lua proportii astronomice. Giulestenii au avut, insa, mila si nu au mai inscris la foc automat precum in prima repriza.

Golul cu numarul cinci a picat abia in minutul 73, cand brazilianul Helder, abia intrat pe teren, a pus latul dupa ce o minge i-a ricosat cu noroc din bara.

Stelistii raman momentan pe locul 2, la 3 puncte in spatele liderului CFR Cluj, care luni va intalni in deplasare pe FC Timisoara.

77 - Schimbare Rapid: Gauracs in locul lui Ionita

73 - GOL RAPID! Dezastru pentru Steaua, Helder inscrie dupa ce o minge i-a ricosat favorabil din bara!

36 - Tanase suteaza penibil din lovitura libera

33 - GOL RAPID! Marius Constantin face 4-1 din penalty!

33 - Penalty pentru Rapid dupa interventia lui Emeghara asupra lui Grigorie!

30 - Ionita vede cartonasul galben pentru simulare

27 - Rapid aproape de 4-1! Sutul lui Ionita este deviat putin pe langa poarta!

22 - GOL RAPID! Cesinha profita de o gafa in defensiva Stelei, il lobeaza pe Tatarusanu si inscrie!

21 - Toja scapa singur in careu, insa trage lamentabil cu piciorul drept

20 - Sapunaru intra criminal asupra lui Tanase si nu primeste nici macar cartonas galben! Se impunea cartons rosu!

18 - GOL RAPID! Ionita inscrie dupa o gafa in defensiva Stelei

17 - Cesinha suteaza surprinzator, Tatarusanu respinge in corner

15 - GOL STEAUA! Kapetanos transforma penaltiul si egaleaza!

13 - Penalty pentru Steaua dupa un fault asupra lui Kapetanos

12 - Nicolita ii sufla o minge lui Constantin, Marius Constantin acorda corner

7 - GOL RAPID! Ionita inscrie cu o lovitura de cap dupa o centrare a lui Bozovici!