Boloni castiga, Dorin Rotariu marcheaza, iar Razvan Marin este din nou erou pentru Standard in Belgia

Duminica, 04 Martie 2018, ora 08:02
5708 citiri

Penultima etapa din Belgia a sezonului regulat a fost una plina de reusite pentru romanii care evolueaza in campionatul din regiune.

In primul rand, sa notam golul marcat de Dorin Rotariu pentru formatia sa Mouscron, in minutul 56 al partidei cu Lokeren, un meci castigat de oaspeti insa cu 2-1, care au dat lovitura decisiva prin Filipovici in minutul 71.

O veste buna a venit de la Loti Boloni de la Anvers, echipa care a castigat partida cu Eupen, scor 2-0, gratie reusitelor lui Haroun si Limbombe. Echipa lui Loti urca pe 7 in Belgia si se lupta pentru un loc de play-off cu Standard si Genk.

In fine, Razvan Marin a fost din nou erou pentru formatia sa Standard Liege. Aceasta a invins pe Mechelen cu 3-2, iar Marin a pasat decisiv la toate cele 3 goluri! Liege a fost condusa cu 1-0 si 2-1, iar Carlinhos a marcat golul victoriei in minutul 52.

De remarcat insa ca acelasi fost jucator de la Viitorul a ratat un penalti in minutul 78.

Sa mai amintim si faptul ca Alex Chipciu a fost doar rezerva la Anderlecht in jocul castigat cu Zulte, scor 3-2.

Aceasta a fost penultima etapa din sezonul regulat al Belgiei, cea cu numarul 29, lider este Brugge cu 64 de puncte, Standard este pe 6, ultimul care duce in play-off, cu 41 de puncte, la egalitate cu Anvers si la 2 puncte peste Kortrijk.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Marin erou Standard Liege Belgia, #Dorin Rotariu noul gol Mouscron, #victorie Loti Boloni Belgia campionat , #stiri Razvan Marin