Champions League: Real Madrid elimina dramatic Juventus, iar Bayern trece de Sevilla

de Marius Doroftei, Editor Ziare.com
Miercuri, 11 Aprilie 2018, ora 23:43

Real Madrid s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor cu un gol inscris in minutul 90+6 al returului cu Juventus, dupa un penalti controversat.

In celalalt meci al zilei, Bayern a obtinut o remiza "alba" cu Sevilla, suficienta pentru accederea in penultimul act al Champions League.

Duelul de pe Bernabeu parea unul fara istoric dupa ce Realul reusise o victorie cu 3-0 la Torino. Totusi, Juve a inceput excelent si Mandzukic a deschis scorul inca din minutul 2.

Acelasi Mario Mandzukic a mai punctat o data, in minutul 37, iar lucrurile incepeau sa se complice mult pentru echipa lui Zidane, care a avut o evolutie extrem de slaba. Francezul Matuidi a dus scorul la 3-0 in repriza secunda, dupa o mare gafa a lui Navas, si, la acest scor, meciul mergea in prelungiri.

A venit insa minutul 90+3 cu o interventie hazardata a lui Benatia, iar arbitrul a aratat relativ usor punctul cu var. A urmat un meleu creat de torinezi in urma caruia Gigi Buffon a vazut direct cartonasul rosu, pentru proteste. Ulterior Ronaldo a marcat din penalti si a calificat Realul in semifinale.

In cealalta partida a zilei de miercuri, Bayern a jucat la siguranta si a scos un 0-0 suficient pentru calificare dupa victoria cu 2-1 de la Sevilla.

Astfel, spre deosebire de marti, avem o seara fara surprize, favoritele obtinand biletele spre faza superioara a Ligii.

Real Madrid - Juventus 1-3 (3-0 in tur)

Min.90+9 Finalul partidei, Realul merge in semifinale.

Min.90+7 GOOOL REAL MADRID! Ronaldo inscrie din penalti!