Champions League: Real Madrid elimina dramatic Juventus, iar Bayern trece de Sevilla

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Miercuri, 11 Aprilie 2018, ora 23:43
18968 citiri

Real Madrid s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor cu un gol inscris in minutul 90+6 al returului cu Juventus, dupa un penalti controversat.

In celalalt meci al zilei, Bayern a obtinut o remiza "alba" cu Sevilla, suficienta pentru accederea in penultimul act al Champions League.

Duelul de pe Bernabeu parea unul fara istoric dupa ce Realul reusise o victorie cu 3-0 la Torino. Totusi, Juve a inceput excelent si Mandzukic a deschis scorul inca din minutul 2.

Acelasi Mario Mandzukic a mai punctat o data, in minutul 37, iar lucrurile incepeau sa se complice mult pentru echipa lui Zidane, care a avut o evolutie extrem de slaba. Francezul Matuidi a dus scorul la 3-0 in repriza secunda, dupa o mare gafa a lui Navas, si, la acest scor, meciul mergea in prelungiri.

A venit insa minutul 90+3 cu o interventie hazardata a lui Benatia, iar arbitrul a aratat relativ usor punctul cu var. A urmat un meleu creat de torinezi in urma caruia Gigi Buffon a vazut direct cartonasul rosu, pentru proteste. Ulterior Ronaldo a marcat din penalti si a calificat Realul in semifinale.

In cealalta partida a zilei de miercuri, Bayern a jucat la siguranta si a scos un 0-0 suficient pentru calificare dupa victoria cu 2-1 de la Sevilla.

Astfel, spre deosebire de marti, avem o seara fara surprize, favoritele obtinand biletele spre faza superioara a Ligii.

Real Madrid - Juventus 1-3 (3-0 in tur)

Min.90+9 Finalul partidei, Realul merge in semifinale.

Min.90+7 GOOOL REAL MADRID! Ronaldo inscrie din penalti!

Min.90+3 Cartonas rosu pentru Buffon pentru proteste!

Min.90+3 Penalti pentru Real Madrid!

Min.61 GOOOL JUVENTUS! Matuidi inscrie pentru 3-0 dupa o greseala a lui Navas!

Min.37 GOOOL JUVENTUS! Mandzukic face 2-0 din centrarea lui Lichtsteiner!

Min.12 Gol anulat pentru Real Madrid!

Min.2 GOOOL JUVENTUS! Mandzukic inscrie cu o lovitura de cap!

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Real Madrid: Navas - Carvajal, Varane, Vallejo, Marcelo - Kroos, Casemiro, Modric, Isco - Ronaldo, Bale

Rezerve: Casilla - Asensio, Benzema, Hernandez, Kovacic, Llorente, Lucas

Juventus: Buffon - De Sciglio, Benatia, Chiellini, Alex Sandro - Khedira, Pjanic, Matuidi - Douglas Costa, Higuain, Mandzukic

Rezerve: Szczesny - Asamoah, Cuadrado, Lichtsteiner, Marchisio, Rugani, Sturaro

Bayern Munchen - FC Sevilla 0-0 (2-1 in tur)

Min.90+3 Final de meci fara goluri, suficient insa pentru gazde.

Bayern: Ulreich - Kimmich, Boateng, Hummels, Rafinha - Robben, Martinez, James, Ribery - Muller, Lewandowski

Rezerve: Starke - Alcantara, Bernat, Rudy, Sule, Tolisso, Wagner

FC Sevilla: Soria - Navas, Mercado, Lenglet, Escudero - Banega, N'Zonzi - Correa, Vasquez, Sarabia - Ben Yedder

Rezerve: Rico - Arana, Carrico, Muriel, Nolito, Pizarro, Ramirez

Răspunsul lui Piedone pentru Ciolacu: ”Mă duc, pe cuvântul meu, în prăpastie”. Primarul Sectorului 5 acuză un blat la București
Cristian Popescu Piedone a exclus o retragere din cursa pentru Primăria Capitalei, după o solicitare făcută în acest sens de președintele PSD. Marcel Ciolacu i-a sugerat lui Piedone să își...
Gabriela Firea, acuzată că joacă ”la două capete”. Candidat AUR: ”Nu se decide dacă îşi doreşte să fie primar sau europarlamentar”
Mihai Enache, candidatul AUR la Primăria Capitalei, îi cere Gabrielei Firea să oprească jocul politic "la două capete" şi să se retragă de pe lista PSD - PNL pentru alegerile...
#Real Madrid Juventus rezultat, #Bayern Sevilla Champions League, #Champions League meciuri rezultate , #Champions League