Real Madrid a castigat dramatic finala Ligii Campionilor, dupa loviturile de la 11 metri

Duminica, 29 Mai 2016, ora 00:34
20727 citiri

Real Madrid a castigat pentru a 11-a oara in istoria sa Liga Campionilor, sambata seara, dupa ce a invins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 6-4 la loviturile de departajare. Dupa 120 de minute, scorul a fost 1-1.

Meciul a inceput perfect pentru jucatorii lui Zinedine Zidane, care au inscris in minutul 15 prin capitanul Sergio Ramos, acelasi jucator care a dat semnalul revenirii in urma cu doi ani, cand a egalat in ultimul minut al finalei cu Atletico de la Lisabona. Spaniolul a devenit totodata primul fundas ce inscrie in doua finale de Champions League.

Atletico a raspuns prin Antoine Griezmann, insa francezul nu a gasit calea spre gol nici macar cand arbitrul a acordat penalti, imediat dupa pauza, la un fault al lui Pepe asupra lui Fernando Torres, trimitand puternic in transversala.

Diego Simeone s-a dovedit insa foarte inspirat cand a mutat la pauza cu Carrasco, tanarul belgian reusind sa inscrie in minutul 79 dupa doua pase perfecte: Gabi catre Juanfran, care apoi a centrat in fata portii.

In prelungiri, Juanfran si Carrasco au fost in continuare cei mai periculosi jucatori ai lui Atletico, in timp ce de la Real s-au remarcat Cristiano Ronaldo si Bale, insa fara a putea sa-l invinga pe excelentul portar Oblak. De asemenea, Saul si Koke au fost printre cei mai buni fotbalisti ai lui Diego Simeone.

Cele doua reprize de prelungiri nu au adus nicio schimbare, jucatorii fiind vizibil foarte obositi, astfel ca meciul s-a scurs catre loviturile de departajare.

Aici, Juanfran a fost singurul care a ratat, trimitand in bara, si i-a dat astfel ocazia lui Cristiano Ronaldo sa aduca al 11-lea trofeu al Ligii Campionilor pentru Real Madrid, la capatul loviturilor de departajare unde Oblak a parut depasit.

Atletico Madrid devine astfel prima echipa care aduna trei finale de Liga Campionilor sau Cupa Campionilor Europeni pierdute, fara a castiga trofeul.

Real Madrid - Atletico Madrid 1-1 (6-4 d.p.)

Desfasurarea intalnirii:

Desfasurarea loviturilor de departajare:

Real Madrid - Atletico Madrid 5-3

- Gol Cristiano Ronaldo!!! Real Madrid castiga a 11-a oara Liga Campionilor!

- Bara Juanfran! Va bate Cristiano Ronaldo.

- Oblak este pacalit si de Ramos, Realul conduce din nou!

- Saul inscrie fara probleme si egaleaza la 3!

- Bale inscrie si el, iar Oblak pare tintuit pe loc la toate loviturile.

- Marcheaza si Gabi, capitanul lui Atletico!

- Gol si pentru Marcelo, Real preia din nou conducerea!

- Griezmann inscrie de aceasta data pentru Atletico!

- Lucas Vasquez il pacaleste pe Oblak si inscrie!

Finalul prelungirilor! Vom avea lovituri de la 11 metri.

120 - Un ultim atac al lui Real Madrid la poarta lui Oblak.

119 - Mare ocazie pentru Real Madrid! Vasquez a fost blocat in careul lui Atletico, dupa o faza rapida a jucatorilor lui Zidane.

109 - Lucas Fernandez intra pe teren in locul lui Filipe Luis, care nu mai poate continua partida.

107 - Sut Casemiro, insa cu mult peste poarta lui Oblak.

A inceput a doua repriza de prelungiri.

---------------------

S-a incheiat prima repriza de prelungiri.

100 - Actiune foarte buna a golgheterului Realului, incheiata cu un sut al lui Gareth Bale, in blocajul apararii lui Simeone.

94 - Cristiano Ronaldo, care a avut o evolutie slaba in acest meci, a avut o ocazie importanta dupa un corner, din apropierea portii lui Oblak, insa slovenul retine fara probleme.

91 - A inceput prima repriza de prelungiri!

------------------

Este finalul primelor 90 de minute! Urmeaza doua reprize de prelungiri de cate 15 minute.

90 - Ramos il opreste pe Carrasco cu un fault din spate, la mijlocul terenului, insa vede doar cartonasul galben.

86 - Mare ocazie si a lui Gareth Bale, a carui lovitura de cap trece peste poarta lui Oblak.

83 - O noua centrare buna a lui Juanfran, insa Fernando Torres nu reuseste sa inscrie.

79 - GOOOL Atletico Madrid!!! Egaleaza Carrasco, dupa o centrare a lui Juanfran!

78 - Sut foarte bun al lui Cristiano Ronaldo. Urmeaza ocazii si suturi la rand - Vasquez, Bale si din nou Cristiano.

77 - A treia schimbare la Real Madrid: Iese Benzema, intra Vasquez.

72 - Schimbare la Real Madrid: Iese Kroos si intra Isco.

70 - Mare ocazie pentru Karim Benzema, insa Oblak scoate extraordinar in fata francezului.

64 - Saul mai trage o data, dar fara a pune in pericol poarta lui Navas.

59 - Inca o mare ocazie a elevilor lui Simeone, prin Saul.

54 - Mare ocazie a lui Atletico, mai multi jucatori lovind foarte slab mingea in careul Realului.

52 - Schimbare la Real Madrid: Carvajal paraseste terenul in lacrimi, accidentat, fiind inlocuit de Danilo.

47 - BARA Griezmann! Francezul trimite puternic mingea in transversala.

46 - Lovitura de la 11 metri pentru Atletico! Pepe l-a faultat Fernando Torres, insa arbitrul a acorda cu usurinta penaltiul.

46 - Incepe repriza a doua! Schimbare la Atletico, cu intentii clar ofensive: A iesit Fernandez si a intrat Carrasco.

45 - Final de prima repriza la Milano! Atletico a parut ca poate mai mult, insa atacantii sai au fost neinspirati in preajma careului advers, astfel ca Realul intra in avantaj la cabine.

43 - Griezmann pune din nou in pericol poarta Realului, dupa o actiune frumoasa a lui Gabi.

40 - Inca un sut al atacantului francez al lui Atletico Madrid, mingea a fost insa prinsa de Navas.

35 - Griezmann suteaza din prima din careu, dupa o centrare, dar francezul a fost in pozitie de ofsaid.

32 - Faza frumoasa creata de Benzema pe partea dreapta, centreaza francezul, dar portarul lui Atletico respinge din sase metri.

31 - Sut foarte bun al lui Koke, insa mingea ocoleste poarta lui Navas.

27 - Actiune buna de atac a elevilor lui Zinedine Zidane, insa centrarea lui Cristiano Ronaldo de pe partea dreapta este in bratele lui Oblak.

23 - Jocul s-a linistit in ultimele minute, doar Cristiano Ronaldo incercand niste ruperi de ritm si patrunderi in viteza prin defensiva foarte buna a lui Atletico.

15 - GOOOL Real Madrid! Sergio Ramos deschide scorul, dupa ce deviaza in poarta, de la un metru, o centrare de pe partea stanga a lui Gareth Bale! Pe reluari se poate insa observa o pozitie suspecta de ofsaid. Spaniolul a devenit primul fundas care inscrie in doua finale ale Ligii Campionilor.

13 - Meciul se muta de la o poarta la alta, cu un ritm alert.

9 - Sut Kroos catre poarta lui Atletico, respins insa corner.

6 - Prima mare ocazie a Realului! Bale suteaza din lovitura libera, de pe partea dreapta, insa Oblak respinge cu piciorul de pe linia portii.

5 - Inca un atac al elevilor lui Diego Simeone, care sunt mai incisivi in acest inceput de meci.

3 - O prima actiune de atac a lui Atletico, fara probleme insa pentru poarta lui Navas.

1 - A inceput partida!

Info: Meciul a inceput la ora 21:50 si este televizat de Dolce Sport si Pro TV.

Real Madrid: Navas - Carvajal, Pepe, Sergio Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kross - Bale, Benzema, Cristiano Ronaldo

Rezerve: Kiko Casillas, Nacho, James, Lucas Vazquez, Jese, Isco, Danilo

Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Godin, Savic, Felipe Luis - Saul, Gabi, Augusto Fernandez, Koke - Griezmann, Fernando Torres

Rezerve: Moya, Tiago, Correa, Hernandez, Carrasco, Partey, Gimenez

Real Madrid si Atletico Madrid se intalnesc, sambata seara, la Milano, in finala Ligii Campionilor, intr-o reeditare a ultimului act al acestei competitii, din urma cu doi ani.

In 2014, in finala de la Lisabona, Atletico a condus aproape o ora, pana in al treilea minut de prelungiri, cand Sergio Ramos a egalat. In cele din urma, elevii lui Diego Simeone au cazut si au mai primit trei goluri in cele doua reprize de prelungiri.

In ce priveste intalnirile directe, Real Madrid conduce categoric, cu 136 de victorii, in timp ce Atletico are doar 67, iar 60 de meciuri s-au terminat la egalitate.

Real Madrid are 10 trofee Champions League si alte trei finale, in timp ce Atletico Madrid are doua finale pierdute, in 2014 si in 1974 cu Bayern Munchen.

Cele doua echipe au terminat sezonul intern pe locurile 2, Real Madrid, respectiv 3, si si-au asigurat astfel calificarea directa in editia urmatoare a Ligii Campionilor.

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Real Madrid castigat Liga Campionilor, #Real Madrid Atletico lovituri 11 metri, #Real Madrid Atletico Madrid direct, #Real Madrid Atletico Madrid Live, #finala Champions League live, #finala Champions League direct , #Champions League