"Macel" in Germania: Real Madrid o umileste pe Schalke in Liga Campionilor

Miercuri, 26 Februarie 2014, ora 23:35
6498 citiri

Real Madrid si-a asigurat practic calificarea in sferturile de finala ale Champions League dupa ce s-a distrat cu nemtii de la Schalke in prima mansa a optimilor, scor 6-1 pe bijuteria de stadion din Gelsenkirchen.

Schalke a inceput curajos duelul cu "galacticii" lui Ancelotti, Howedes ratand prima ocazie importanta in minutul 2.

A urmat un sfert de ora de joc agreabil, fara sanse la cele doua porti. Trupa lui Jens Keller, cu o asezare ofensiva din care n-au lipsit starurile Huntelaar, Draxler, Boateng sau Farfan, le-a tinut piept ibericilor pana in minutul 13.

Karim Benzema a deschis scorul cu un sut plasat, din 11 metri, profitand de o pasa a lui Ronaldo.

Imediat, Draxler putea restabili egalitatea, insa Iker Casillas i-a blocat sutul cu un reflex fabulos.

Gareth Bale a marcat golul doi la capatul unei actiuni superbe, in care a driblat trei adversari. A urmat o bara a lui Ronaldo pentru ca apoi Benzema si Bale sa isi treaca in cont ratari mari.

"Macelul" a inceput in repriza secunda, o repriza pe care tot nemtii au inceput-o mai bine.

Cristiano Ronaldo a spart gheata in minutul 53 iar patru minute mai tarziu i-a pasat decisiv lui Benzema, care a marcat pentru 4-0.

Cu 20 de minute inainte de final Ramos a recuperat excelent in zona mediana si i-a pasat lui Bale, care n-a mai ratat tinta si si-a trecut si el in cont "dubla". In ultimul minut, Cristiano Ronaldo a definitivat umilinta nemtilor cu golul sase.

N-a fost insa ultima reusita a partidei pentru ca Huntelaar a inchis tabela cu un gol fantastic, sut de la marginea careului direct sub transversala.

Realul castiga chiar mai clar decat o arata scorul si si-a asigurat deja calificarea in sferturi.

- revenim cu detalii -

Intalnirea dintre Schalke 04 si Real Madrid a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+3 Final de meci!!! Ce victorie pentru madrileni!!!

Min.90 GOOOL SCHALKE!!! Huntelaar inscrie cel mai frumos gol al serii cu un sut de la 17 metri ce sterge transversala!

Min.89 GOOOL REAL MADRID!!! Cristiano reuseste si el "dubla" din pasa lui Benzema!

Min.84 Jese cade in careu in duel cu Santana, insa arbitrul nu arata punctul cu var.

Min.81 Schimbare Real: Jese intra in locul lui Bale.

Min.80 Incearca nemtii macar golul de onoare.

Min.75 Schimbare Schalke: Fuchs intra in locul accidentatului Kolasinac.

Min.74 Schimbare Real: Illarramendi intra in locul lui Xabi Alonso.

Min.72 Schimbare Schalke: Obasi intra in locul lui Farfan.

Min.72 Cartonas galben pentru Huntelaar.

Min.69 GOOOL REAL MADRID!!! Ramos recupereaza la mijlocul terenului, paseaza pe culoar pentru Bale iar galezul reuseste "dubla"!

Min.68 Schimbare Real: Isco intra in locul lui Di Maria.

INFO: In celalalt meci al serii, Galatasaray a reusit s-o egaleze pe Chelsea.

Min.62 Cartonas galben pentru Howedes.

Min.59 Schimbare Schalke: Goretzka intra in locul lui Boateng.

Min.57 GOOOL REAL MADRID!!! Benzema inscrie dupa o combinatie de efect cu Ronaldo!

Min.54 Inca o ratare uriasa a lui Benzema, francezul sutand mult peste poarta din 5 metri.

Min.52 GOOOL REAL MADRID!!! Contraatac initiat de Bale, pasa la Ronaldo, care il dribleaza pe Matip si inscrie cu un sut la coltul lung!

Min.47 Incepe in forta Schalke, cu sutul lui Boateng scos cu emotii de Casillas.

Min.46 Incepe repriza secunda!!!

___________

Min.45+2 Finalul primei reprize!!!

Min.45+1 Fahrmann intervine extraordinar in fata lui Ronaldo!

Min.44 Ce ocazie rateaza Benzema! Francezul nu poate trimite in plasa din 3 metri!

Min.42 Ce ocazie! Bale centreaza in fata portii nemtilor, dar Santana respinge inainte ca Benzema sa puna latul pentru 3-0.

Min.37 Ronaldo are o noua incursiune periculoasa, suteaza, dar Fahrmann reuseste sa scoata in corner.

Min.36 Sansa buna pentru gazde, insa Farfan rateaza sutul.

Min.31 BARA REAL!!! Ronaldo patrunde bine in banda dreapta, suteaza din marginea careului, dar balonul loveste bara si este retinut apoi de Fahrmann.

Min.24 Incearca Bale un sut de la 20 de metri, dar trimite peste poarta!

Min.21 GOOOL REAL MADRID!!! Gareth Bale inscrie un gol superb, dupa ce l-a driblat pe Santana, sutand dintre trei adversari!

Min.14 Ce ocazie! Casillas blocheaza fabulos sutul lui Draxler din 5 metri!

Min.13 GOOOL REAL MADRID!!! Benzema deschide scorul cu un sut din 11 metri, din pasa lui Ronaldo!

Min.10 Lipsesc ocaziile de gol, insa meciul este unul agreabil.

INFO: In celalalt meci din aceasta seara, Galatasaray - Chelsea, Torres a deschis scorul pentru "albastri".

Min.4 Ronaldo scapa in banda stanga, insa este semnalizat in pozitie de offside.

Min.2 Prima ocazie a partidei apartine nemtilor, Howedes trimitand cu capul putin pe langa poarta lui Casillas.

Min.1 Incepe meciul!!!

INFO: Partida poate fi urmarita la TV pe posturile DigiSport si DolceSport.

INFO: Intalnirea se joaca pe VELTINS-Arena din Gelsenkirchen.

ECHIPELE:

SCHALKE: Fahrmann - Howedes, Felipe Santana, Matip, Kolasinac, Meyer, Boateng, Draxler, Neustadter, Farfan, Huntelaar.

Rezerve: Hildebrand, Hoogland, Papadopoulos, Fuchs, Goretzka, Obasi, Szalai.

Antrenor: Jens Keller

REAL MADRID: Casillas - Pepe, Ramos, Marcelo, Carvajal, Bale, Xabi Alonso, Modric, Di Maria, Ronaldo, Benzema

Rezerve: Diego Lopez, Varane, Fabio Coentrao, Arbeloa, Isco, Illarramendi, Jese.

Antrenor: Carlo Ancelotti

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Schalke Real Madrid Liga Campionilor, #Real Madrid victorie Schalke, #rezultate Champions League , #Champions League