Real Madrid castiga, Borussia Dortmund e in finala Champions League

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Marti, 30 Aprilie 2013, ora 23:40
11856 citiri

Real Madrid a castigat mansa secunda a semifinalei de Liga Campionilor cu Borussia Dortmund, scor 2-0, insa nemtii sunt cei care vor juca in marea finala de la Londra.

In Germania, Borussia s-a impus cu 4-1.

Intalnirea de pe "Santiago Bernabeu" a inceput sub semnul "remontada", fanii Realului fiind siguri ca favoritii lor puteau intoarce umilitorul 1-4 din meciul tur.

Iar jucatorii lui Mourinho au dat semne ca pot realiza minunea inca din primele minute. Higuain a ratat deschiderea scorului in minutul 5, cand a sutat in Weidenfeller din pozitie foarte buna.

Zece minute mai tarziu a venit randul lui Cristiano Ronaldo sa scape singur cu portarul nemtilor, insa si lusitanul s-a lovit de un Weidenfeller in zi excelenta. Imediat, Borussia si-a pierdut starul, Mario Gotze parasind terenul dupa ce a acuzat probleme medicale.

Mesut Ozil a trecut si el pe langa gol, trimitand in plasa laterala de la 16 metri, fara a fi presat de vreun adversar.

Jucatorii lui Klopp au reusit sa echilibreze partida dupa forcingul de inceput al gazdelor si pana la pauza "galacticii" nu au mai avut ocazii importante, desi au dominat teritorial.

Partea secunda a inceput cu o ocazie uriasa a oaspetilor. Reus a scapat pe contraatac, a pasat bine la Lewandowski, insa polonezul a sutat violent in bara transversala.

Dupa alte zece minute acelasi Reus a scapat in banda dreapta, a pasat excelent in fata portii de unde Gundogan, singur, a sutat in portarul Diego Lopez.

Finalul intalnirii de la Madrid a fost unul incendiar. Benzema, introdus de Mourinho in partea secunda, a deschis scorul in minutul 82, cand a reluat simplu centrarea lui Ozil. Reusita francezului i-a descatusat pe iberici, care au atacat in valuri.

Al doilea gol a venit in minutul 88, cand Benzema a preluat in marginea careului de sase metri al nemtior, dupa o faza prelungita de atac, i-a pasat lui Ramos iar capitanul Realului a inscris cu un sut in forta, sub bara transversala.

Pana la final Borussia s-a aparat pe alocuri cu disperare, insa a reusit sa tina de rezultat si s-a calificat in prima finala de Liga Campionilor dupa 16 ani.

Demn de remarcat este si faptul ca nemtii au inregistrat prima infrangere in acest sezon al celei mai importante competitii intercluburi.

Intalnirea dintre Real Madrid si Borussia Dortmund a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+6 FINAL DE MECI!!! Borussia este prima finalista a Ligii Campionilor!!!

Min.90+6 Cade Ronaldo in duel cu Santana, dar Webb nu-i acorda penaltiul.

Min.90+3 Urca si portarul lui Real in careul Borussiei, dar Ramos trimite pe langa buturile nemtilor.

Min.90 Schimbare Borussia: Santana intra in locul lui Bender.

INFO: "Si se puede!" se striga din tribune.

Min.88 GOOOL REAL!!! Ataca in valuri spaniolii si reusesc sa inscrie! Benzema paseaza bine la Ramos iar acesta marcheaza cu un sut puternic, sub transversala!

Min.87 Schimbare Borussia: Kehl intra in locul lui Lewandowski iar Reus este impins in atacul nemtilor.

Min.85 Preseaza madrilenii in aceste minute iar nemtii par putin panicati.

Min.83 Cartonas galben pentru Weidenfeller.

Min.83 GOOOL REAL!!! Karim Benzema deschide scorul pe Bernabeu din centrarea lui Ozil!

Min.81 Cartonas galben pentru Khedira.

INFO: Mourinho se duce langa omologul sau de la Borussia, caruia ii transmite ceva.

Min.79 Cartonas galben pentru Ramos.

Min.78 Arbitrul Webb trece cu vederea un hent comis de Hummels.

Min.71 Rateaza Ronaldo doua ocazii ce puteau fi periculoase.

Min.67 Ultima schimbare la Real: Khedira intra in locul lui Xabi Alonso.

Min.66 Faza buna a gazdelor cu o lansare pentru Di Maria, insa argentinianul trimite aiurea.

Min.63 Lewandowski se inalta frumos in careul spaniolilor, dar trimite pe langa poarta.

Min.62 Ce ocazie! Reus scapa in banda dreapta, centreaza in fata portii de unde Gundogan reia in blocajul lui Diego Lopez!

Min.60 Incearca jucatorii Realului sa inscrie, insa actiunile lor se opresc in marginea careului nemtilor.

Min.56 Dubla schimbare la Real: Kaka intra in locul lui Coentrao iar Benzema in locul lui Higuain.

Min.50 BARA BORUSSIA!!! Gundogan il deschide bine pe Reus, acesta paseaza pe culoar pentru Lewandowski iar polonezul suteaza violent in transversala!

INFO: Nicio schimbare la pauza in cele doua echipe.

Min.46 Incepe repriza secunda!

_______________

Min.45+2 Finalul primei reprize!!!

Min.45+1 Cartonas galben pentru Bender.

Min.43 Cartonas galben pentru Gundogan.

Min.43 Cartonas galben pentru Higuain.

Min.40 Incearca jucatorii lui Real sa ameninte poarta adversa, dar nu mai sunt atat de periculosi ca in primele minute.

Min.36 Momente bune de posesie pentru oaspeti, care tin balonul departe de poarta lui Weidenfeller.

Min.30 Nemtii au reusit sa mai domoleasca entuziasmul gazdelor.

Min.26 Centrare in careul lui Real, insa Subotic reia slab cu capul si Diego Lopez retine.

Min.26 Cartonas galben pentru Coentrao.

Min.20 Cristiano Ronaldo incearca un sut, insa aluneca usor si trimite pe langa poarta.

Min.15 Ce ocazie! Ozil trimite in plasa laterala din pozitie foarte buna, singur cu Weidenfeller.

Min.14 Schimbare Borussia: Grosskreutz intra in locul accidentatului Gotze.

Min.14 Ce ocazie! Ronaldo scapa singur cu Weidenfeller, insa suteaza in portarul nemtilor!

Min.13 Lewandowski profita de greseala lui Ramos, dar nu-l poate invinge pe Diego Lopez.

INFO: Vedeta lui Dortmund, Mario Gotze, a iesit la margine si acuza o accidentare.

Min.9 Cristiano Ronaldo incearca un sut, dar trimite mult peste poarta.

Min.6 Centrare buna a lui Gotze, Lewandowski ii ia fata lui Ramos, insa trimite slab si Diego Lopez retine.

Min.5 O prima ocazie buna de gol, cu Weidenfeller care respinge excelent sutul lui Higuain.

Min.3 Actiune promitatoare a nemtilor, dar Lewandowski isi inchide unghiul si paseaza gersit.

Min.1 Incepe meciul!!!

INFO: Regele Juan Carlos al Spaniei se afla si el in tribune.

INFO: Coregrafie impresionanta a fanilor Realului, care a acoperit o intreaga peluza a stadionului "Santiago Bernabeu".

INFO: In tur, la Dortmund, Borussia s-a impus cu scorul de 4-1.

Aici puteti citi avancronica partidei

ECHIPELE de start:

REAL MADRID: Diego Lopez - Varane, Ramos, Fabio Coentrao, Ozil, Xabi Alonso, Essien, Di Maria, Ronaldo, Higuain.

Rezerve: Casillas, Pepe, Albiol, Khedira, Kaka, Benzema, Morata.

Antrenor: Jose Mourinho.

BORUSSIA DORTMUND: Weidenfeller - Subotic, Hummels, Piszczek, Schmelzer, Bender, Gundogan, Gotze, Reus, Blaszczykowski, Lewandowski.

Rezerve: Langerak, Felipe Santana, Kehl, Leitner, Nuri Sahin, Grosskreutz, Schieber.

Antrenor: Jurgen Klopp.

Stadion: Santiago Bernabeu din Madrid

Televizari: Digi Sport, Dolce Sport si TVR

Arbitru: Howard Webb (Anglia).

Vizita președintele României, Klaus Iohannis, în Coreea de Sud. Vor fi semnate colaborări pe apărare și energie nucleară
Preşedintele Klaus Iohannis va efectua, săptămâna viitoare, de luni până miercuri, o vizită oficială în Republica Coreea, la invitaţia omologului său, Yoon Suk Yeol, informează...
PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
#Real Madrid Borussia Dortmund Liga Campionilor, #Real Madrid Borussia Dortmund rezultat, #Borussia Dortmund finala Champions League , #Champions League