Barcelona a umilit Real Madrid in El Clasico

Sambata, 23 Decembrie 2017, ora 15:53
18587 citiri

FC Barcelona a castigat la scor de neprezentare derbiul cu Real Madrid din etapa cu numarul 17 a campionatului Spaniei.

Pentru ca umilinta sa fie desavarsita, victoria catalanilor a venit chiar pe "Santiago Bernabeu", fieful madrilenilor.

Partida a inceput intr-o nota de echilibru, cu un usor plus pentru gazde, care au parut a fi ceva mai insistente.

Cristiano Ronaldo a marcat la primul atac mai serios, insa golul sau a fost anulat corect pentru o pozitie de offside evidenta. Cateva minute mai tarziu, acelasi Ronaldo a luftat incredibil si a irosit o pasa pe care scria 1-0.

Barca a echilibrat treptat partida si cele doua echipe si-au impartit perioadele de dominare teritoriala pana la pauza. Paulinho a ratat cele mai mari sanse din prima repriza.

Partea secunda ne-a adus o Barcelona ca a jucat pe alocuri ca in zilele bune. Luis Suarez a deschis scorul in minutul 53, reluand simplu in plasa balonul pasat ideal de Sergi Roberto.

Zece minute mai tarziu, Carvajal a vazut direct cartonasul rosu dupa un hent grosolan aproape de linia portii, iar Messi a punctat pentru 2-0 din penaltiul acordat de "central".

In fine, in prelungiri a venit randul lui Aleix Vidal sa puncteze cu mult noroc, dupa o faza superba a lui Messi, care l-a ridiculizat pe Marcelo.

Barcelona castiga pe Bernabeu si se distanteaza la 14 puncte de Real, care are insa un meci mai putin disputat.

Desfasurarea meciului:

Min.90+4 Finalul partidei! Ce meci am avut!

Min.90+3 GOOOOOL BARCELONA! Aleix Vidal inscrie!

Min.90+1 Andre Gomes suteaza putin peste transversala!

Min.88 Cartonas galben pentru Busquets.

Min.83 Ataca Realul cu toate liniile, insa nu reuseste nici golul de onoare momentan.

Min.80 Navas scoate inca o data, de aceasta data la sutul lui Semedo!

Min.78 Sansa buna si pentru Real, insa Ter Stegen scoate superb!

Min.73 Cer si "galacticii" un penalti pentru hent, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.70 Navas intervine foarte bine la sutul lui Messi.

Min.64 GOOOL BARCELONA! Messi inscrie din penalti!

Min.64 ELIMINARE REAL! Carvajal vede cartonasul rosu pentru un hent! Arbitrul acorda si penalti.

Min.60 Cartonas galben pentru Ramos.

Min.58 Sansa buna pentru Suarez, care trimite insa in plasa laterala!

Min.53 GOOOL BARCELONA! Luis Suarez deschide scorul pe Bernabeu dupa o pasa ideala a lui Sergi Roberto!

Min.49 Catalanii par ceva mai decisi in aceasta repriza.

Min.46 Incepe partea secunda!

______________

Min.45 Finalul primei reprize!

Min.39 Inca o sansa buna pentru Paulinho, dar Navas scoate in corner din nou!

Min.36 Avem parte de un meci in care se duce o lupta dura la mijlocul terenului, dar si unul in care starurile din atac nu s-au vazut mai deloc.

Min.29 Sansa uriasa! Paulinho e lansat excelent in careul advers, suteaza din unghi, insa Navas scoate peste transversala!

Min.18 Cartonas galben pentru Vermaelen.

Min.16 Nu sunt atat de multe ocazii dupa primul sfert de ora de joc.

Min.10 Ronaldo lufteaza incredibil, nereusind sa suteze intr-un balon trimis ideal in careul Barcei.

Min.8 Realul incepe ceva mai bine partida, insa sunt abia primele minute.

Min.3 Ronaldo reuseste sa inscrie, insa golul sau este anulat corect pentru o pozitie de offside.

14:00 - Incepe partida de pe Bernabeu!

13:55 - Ne pregatim de marele meci al finalului de an! Jucatorii celor doua echipe sunt pe tunelul de acces la vestiare si asteapta sa iasa pe gazon.

ECHIPELE DE START

Real Madrid: Navas - Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo - Kroos, Modric, Casemiro, Kovacic - Benzema, Cristiano Ronaldo.

Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto, Pique, Vermaelen, Alba - Rakitic, Busquets, Paulinho, Iniesta - Messi, Luis Suarez

INFO: Partida conteaza pentru etapa a 17-a a campionatului Spaniei. Inaintea acestui meci, Barca este lider in Primera, cu 42 de puncte, in timp ce Realul ocupa pozitia a patra, cu 31 de puncte si un meci mai putin disputat.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Barcelona Real Madrid LIVE, #Real Madrid Barcelona Clasico, #Real Madrid Barcelona rezultat , #FC Barcelona