Real Madrid castiga derbiul cu Barcelona si e aproape campioana (Video)

Sambata, 21 Aprilie 2012, ora 22:55
12911 citiri

Real Madrid s-a impus in marele derbi al Spaniei pe terenul celor de la FC Barcelona, scor 2-1. Khedira si Ronaldo au marcat pentru madrileni, in timp ce Sanchez a inscris pentru Barcelona. Dupa acest rezultat, Real Madrid se poate considera campioana Spaniei.

Avansul de patru puncte pe care il aveau inaintea meciului in fata Barcelonei le-a permis madrilenilor sa joace asa cum ii place lui Jose Mourinho.

"Albii" au venit pe Camp Nou cu gandul sa duca la superlativ rigoarea tactica a portughezului si sa speculeze la maxim fiecare jumatate de ocazie aparuta.

Dupa un prim sfert de ora crispat, in care cele doua echipe s-au cautat, Real Madrid a reusit sa deschida scorul.

Era minutul 17, iar neamtul Khedira a profitat de o gafa in lant in defensiva Barcelonei, in urma unei lovituri de la colt. Pepe a reluat slab cu capul, Valdes a scapat mingea, iar Puyol nu a respins la timp. Khedira a bagat mingea in plasa din doi metri si a starnit numeroase suspiciuni de offisde (VIDEO: Apasa aici pentru a vedea golul).

Cu acest handicap in plus, Barcelona a mizat pe omul ei numarul unu. Mingile l-au cautat tot mai mult pe Leo Messi, care a avut insa o prima repriza modesta.

Argentinianul a avut un singur moment de geniu, in minutul 27, cand a pasat printre fundasii adversi si l-a lasat singur cu portarul pe Xavi.

Mijlocasul Barcelonei s-a pierdut insa si a sutat putin pe langa, mingea fiind deviata si de Casillas.

S-a intrat astfel la cabine, pe o ploaie torentiala, cu un avantaj minim din partea oaspetilor.

Jocul modest al catalanilor a continuat si in partea secunda, insa Pep Guardiola a avut un moment de inspiratie si readus sperantele.

In minutul 71, Alexis Sanchez a reusit egalarea din fata portii, la doar un minut dupa ce a fost introdus pe teren. (VIDEO: Apasa aici pentru a vedea golul)

Peste doar doua minute, Realul a trecut insa din nou in avantaj, Cristiano Ronaldo finalizand o actiune excelenta de campionat. (VIDEO: Apasa aici pentru a vedea golul)

Acesta a fost si ultimul gol al partidei, la capatul careia Real are un avantaj de sapte puncte in fata Barcelonei, cu patru etape inainte de final.

BARCELONA - REAL MADRID 1-2

90+4 - Final de meci!

90 - Patru minute suplimentare

89 - Callejon intra in locul lui Benzema.

87 - Mascherano vede cartonasul galben.

85 - Mascherano trimite un sut slab, mult peste poarta, din marginea careului.

81 - Fabregas intra in locul lui Tello, jocul este destul de linsitit.

78 - Cartonase galbene pentru Ozil si Granero.

74 - Pedro intra in locul lui Adriano.

74 - Granero intra in locul lui Di Maria.

73 - GOL REAL MADRID! Cristiano Ronaldo inscrie pe contraatac cu un sut pe langa Valdes!

71 - GOL BARCELONA! Sanchez egaleaza cu un sut din doi metri dupa o interventie excelenta a lui Casillas!

70 - Alexis Sanchez intra in locul lui Xavi.

69 - Xavi suteaza pe langa din 20 de metri.

67 - Benzema se desprinde in banda dreapta, dar nu poate schimba directia.

64 - Jucatorii lui Real Madrid au inceput sa simuleze, asteptand finalul meciului.

60 - Barcelona domina tot mai puternic in ultimele minute. Realul nu mai trece de centrul terenului.

57 - Messi il calca pe Pepe, portughezul se resimte.

53 - Tello suteaza mult pe langa poarta din unghi.

52 - Ozil bate slab un corner, Barcelona pleaca pe contraatac, dar Tello e deposedat.

48 - Xabi Alonso vede cartonasul galben.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

44 - Pepe vede cartonasul galben.

43 - Iniesta se resimte dupa un duel cu Khedira.

41 - Dani Alves primeste liber in banda dreapta, dar centreaza in Coentrao.

38 - Thiago Alcantara trage mult pe langa poarta de la 28 de metri.

34 - Real Madrid face un pressing avansat, dar nu reuseste sa recupereze.

30 - Ronaldo suteaza din afara careului pe langa poarta.

27 - Xavi primeste singur in fata portii, insa sutul sau se duce putin pe langa poarta. Mingea e deviata de Casillas, dar nu se dicteaza corner.

24 - Messi e destul de sters, a gresit toate pasele pana in acest moment.

21 - Ronaldo suteaza puternic, dar mingea trece paralel cu linia portii.

17 - GOL REAL MADRID! Khedira inscrie din doi metri dupa o gafa a lui Valdes, care scapa mingea in fata!

16 - Busquets vede cartonasul galben.

14 - Barcelona inscrie, dar golul e anulat corect pentru un ofsaid la Tello.

12 - Benzema suteaza de la 22 de metri, Valdes retine fara emotii.

10 - Barcelona a pus stapanire pe joc in ultimele minute.

7 - Alves recupereaza o minge, scapa spre poarta, dar Casillas il blocheaza.

5 - Ronaldo reia periculos cu capul, Valdes scoate in corner din vinclu!

4 - Inceput echilibrat de meci, in care Real Madrid incearca un pressing avansat prin care sa recupereze cat mai rapid.

1 - Incepe marele meci!

Barcelona (4-3-3): Valdes - Dani Alves, Mascherano, Puyol, Adriano - Busquets, Xavi, Thiago - Iniesta, Messi, Tello

Real Madrid (4-2-3-1): Casillas - Arbeloa, Ramos, Pepe, Coentrao - Xabi Alonso, Khedira - Cristiano Ronaldo, Ozil, Di Maria - Benzema

Se estimeaza ca peste 400 de milioane de telespectatori vor urmari partida dintre Barcelona si Real Madrid.

La televizor, in Romania meciul va fi transmis pe postul Digi Sport 1.

Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
#Barcelona Real Madrid LIVE, #Barcelona Real Madrid in direct, #el clasico live, #televizare Barcelona Real Madrid , #FC Barcelona