Cate recorduri a doborat Real Madrid dupa victoria magica in fata Granadei

Duminica, 05 Aprilie 2015, ora 16:34
3793 citiri

Real Madrid a invins cu 9-1 pe cei de la Granada, intr-un meci absolut incantator facut de elevii lui Ancelotti, Ronaldo in special facand meciul anului, cu 5 goluri reusite si un hat-trick in doar 8 minute.

Campionii Europei au doborat multiple recorduri odata cu acest succes. In primul rand, din 1979 nu se mai intamplase ca o echipa sa marcheze de 9 ori intr-un meci in Spania. Barcelona era detinatoarea recordului, invingand atunci Rayo cu 9-0.

In plus, tot atunci un jucator a marcat 5 goluri, ca si acum. Pe atunci austriacul Krankl marca 5 goluri pentru Barcelona, tot atatea cate a marcat si Ronaldo.

De asemenea, din 1967 nu mai marcasera cei de la Real 9 goluri. Pe atunci, ei invingeau cu acelasi scor pe Real Sociedad. Totodata trebuie remarcat faptul ca Real nu mai marcase 7 goluri atat de rapid (primele 56 de minute din joc) din 1960.

Pentru a vorbi putin si despre cei de la Granada, pentru ei este cel mai drastic esec din istoria unei echipe fondate in 1931.

Deputatul USR Daniel Blaga, candidatul Alianţei Dreapta Unită pentru Primăria Târgovişte
Deputatul USR Daniel Blaga a fost desemnat candidatul Alianţei Dreapta Unită pentru Primăria municipiului Târgovişte. Daniel Blaga are 44 de ani, a absolvit Facultatea de Matematică în...
Presiuni de la șeful PNL Iași către Ciolacu să-l retragă pe Bogdan Cojocaru din funcția de prefect: ”Un scenariu aproape hilar”
Liderul PNL Iaşi Alexandru Muraru îi cere premierului Marcel Ciolacu să îl retragă pe Bogdan Cojocaru, lider PSD Iaşi, din funcţia de prefect al judeţului Iaşi, motivând că acesta...
#recorduri doborate real madrid, #real madrid victorie granada recorduri , #stiri Real Madrid