Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Liga Campionilor, sferturi: Egal intre rivalele Atletico si Real Madrid

Marti, 14 Aprilie 2015, ora 23:34
7479 citiri

Atletico Madrid si Real Madrid au terminat la egalitate, scor 0-0, intalnirea disputata marti seara, in prima mansa a sferturilor Ligii Campionilor.

Derbiul sferturilor celei mai importante competitii intercluburi din Europa a avut parte de doua reprize diametral opuse.

In prima, oaspetii au dominat si doar interventiile fabuloase ale lui Oblak au facut ca scorul sa ramana egal, in timp ce in partea secunda Atletico a avut sansele mai importante, pe cand Real a fost inexistenta.

Goalkeeperul sloven al lui Atletico a avut o prima repriza de vis, cu interventii senzationale in fata lui Bale, Ronaldo sau Benzema. De partea cealalta, gazdele s-au baricadat in propriul careu si n-au contat in atac.

Dupa pauza, jucatorii lui Carlo Ancelotti au parut obositi, iar Atletico putea da lovitura pe final, dupa intrarea lui Torres. A avut insa si Real un erou, pe fundasul francez Varane.

In cele din urma s-a termina 0-0, iar soarta calificarii se va decide peste o saptamana, pe terenul celor de la Real Madrid.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Atletico Madrid si Real Madrid, din prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+2 - Oblak retine un sut din careu al lui Ronaldo.

min.90 - 3 minute suplimentare pentru repriza secunda.

min.89 - Suarez reia pe spate, iar Casillas respinge cu dificultate. Mare ocazie pentru gazde.

min.89 - Varane intervine si respinge din fata portii goale.

min.89 - Marcelo intra tare la Torres si vede galbenul. Si el va fi suspendat pentru mansa secunda.

min.87 - Torres cade in careu dupa un duel cu Ramos, cere penalti, dar nu primeste nimic.

min.85 - Schimbare la Real Madrid: intra Arbeloa, iese Carvajal.

min.84 - Suarez opreste prin fault un atac al oaspetilor si vede cartonasul galben. Mijlocasul lui Atletico va fi suspendat in partida retur.

min.83 - O noua schimbare la Atletico: iese Koke, intra Torres.

min.81 - Actiune superba a lui Arda, incheiata insa cu o pasa gresita pentru Koke.

min.80 - Ramos si Garcia vad cate un cartonas galben, dupa un conflict la mijlocul terenului.

min.76 - Simeone face si el prima schimbare: iese Griezmann, intra Raul Garcia.

min.75 - Ancelotti face prima schimbare a meciului: iese Benzema, care acuza o accidentare, intra Isco.

min.68 - Ocazie mare pentru Real! Benzema primeste in centrul careului, dar, in loc sa suteze dintr-o pozitie favorabila, prefera o pasa cu calcaiul.

min.65 - O repriza mult mai echilibrata decat prima. Daca in prima repriza, Oblak a facut minuni, pana acum, in aceasta, n-a avut nici macar o interventie. Jucatorii Realului par ca au cazut fizic, in timp ce Atletico pare multumita cu acest 0-0.

min.61 - Cristiano Ronaldo dribleaza 4 jucatori de la Atletico, ii paseaza lui Benzema, dar francezul preia gresit si rateaza o buna oportunitate.

INFO: In celalalt meci al serii, Juventus - AS Monaco 1-0. A deschis scorul Vidal, dintr-o lovitura de la 11 metri.

Juventus - AS Monaco 1-0 - LIVE

min.55 - Madzukic vede un cartonas galben, pentru ca a sarit cu cotul la un duel aerian.

min.51 - Mandzukic iese plin de sange dupa un duel cu Sergio Ramos. Croatul e nervos si cere eliminarea spaniolului pentru ca l-a lovit cu cotul, dar centralul sarb lasa jocul sa continue fara sa arate vreun cartonas.

min.49 - Juanfran se descurca bine in banda dreapta, centreaza in mijlocul careului, de unde Arda Turan reia cu capul putin pe langa poarta aparata de Casillas.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.43 - Benzema reia cu capul peste poarta gazdelor.

min.43 - Oblak e intr-o zi fantastica! Slovenul scoate din nou la un sut al lui Rodriguez, dupa un contraatac superb purtat de fundasul Varane.

min.40 - Modrici trimite peste poarta de la marginea careului.

min.37 - Prima ocazie si pentru Atletico. Ramos degajeaza gresit, mingea ajunge la Griezmann, dar sutul francezului e slab si Casillas retine fara probleme.

min.36 - Goalkeeperul sloven al gazdelor scoate din nou excelent, de aceasta data la un sut al lui James Rodriguez.

min.31 - Bale trimite de la 25 de metri, Oblak e insa din nou la post si respinge.

min.20 - Inceput mult mai bun de meci pentru oaspeti, care au avut toate ocaziile in aceste prime 20 de minute. De partea cealalta, trupa lui Simeone e baricadata in propriul careu si spera sa dea lovitura pe contraatac.

min.17 - Godin plonjeaza si respinge cu capul o centrare periculoasa a lui Bale.

min.9 - Cristiano Ronaldo suteaza de la distanta, dar Oblak retine cu siguranta.

min.3 - Bale scapa singur, dar Oblak intervine fantastic. Uriasa ocazie pentru "albi".

min.2 - Oblak retine sutul lui Carvajal.

ora 21:46 - STARTUL MECIULUI

INFO: Partida are loc pe stadionul Vicente Calderon din Madrid si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

INFO: Mansa retur va avea loc saptamana viitoare, pe stadionul Santiago Bernabeu din Madrid.

INFO: Anul trecut, cele doua echipe s-au intalnit in finala Ligii Campionilor, pe care Real Madrid a castigat-o dupa prelungiri, scor 4-1.

ECHIPELE:

ATLETICO MADRID: Oblak - Juanfran, Godin, Miranda, Siqueira - Koke, Gabi, Suarez, Turan - Griezmann - Mandzukici.

Rezerve: Moya, Gamez, Gimenez, Tiago, Garcia, Saul, Torres.

Antrenor: Diego Simeone.

REAL MADRID: Casillas - Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo - Kroos, Modrici - Bale, Rodriguez, Ronaldo - Benzema.

Rezerve: Navas, Pepe, Arbeloa, Illarramendi, Khedira, Isco, Jese.

Antrenor: Carlo Ancelotti.

Arbitru: Milorad Mazic (Serbia).

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Atletico egal Real Madrid, #LIVE sferturi Atletico Real Madrid, #Atletico meci Real Madrid, #Atletico Real Liga Campionilor , #stiri Real Madrid