Real Madrid a doborat un nou record in Spania

Duminica, 11 Decembrie 2016, ora 19:12
3946 citiri

Real Madrid, liderul campionatului de fotbal al Spaniei, a invins pe teren propriu, cu scorul de 3-2, formatia Deportivo La Coruna.

Real a incheiat, cu aceasta ocazie, al 35-lea sau meci consecutiv fara infrangere in toate competitiile, un nou record pentru clubul madrilen.

Elevii lui Zinedine Zidane au obtinut, insa, victoria in extremis, gratie golului reusit de fundasul Sergio Ramos in prelungiri (min.90+2). Deportivo a condus cu 2-1 pana in minutul 84, prin golurile lui Joselu (min.63 si 65), ultimul fiind inscris dupa o pasa a romanului Florin Andone, titular in acest meci, care a ramas pe teren pana in minutul 74, cand a fost inlocuit cu Mosquera. Pentru madrileni au mai marcat Alvaro Morata (min.50) si Mariano (min.84).

In urma acestui succes, Real Madrid a refacut avansul de sase puncte fata de marea sa rivala FC Barcelona, care s-a impus la randul ei, cu 3-0, pe terenul formatiei Osasuna Pamplona, prin golul uruguayanului Luis Suarez (min.59) si "dubla" argentinianului Lionel Messi (min.72 si 90+2).

Echipa din capitala Spaniei, castigatoarea editiei trecute a Ligii Campionilor, va pleca spre Japonia pentru a participa la Campionatul Mondial al cluburilor, unde este calificata direct in semifinale, urmand sa intalneasca pe 15 decembrie, la Yokohama, invingatoarea partidei dintre echipele Club America (Mexic) si Jeonbuk Hyundai Motors (Coreea de Sud).

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...