Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Real Madrid s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor

Miercuri, 22 Aprilie 2015, ora 23:36
10637 citiri

Real Madrid s-a calificat miercuri seara in semifinalele Ligii Campionilor, dupa ce-a castigat cu 1-0 mansa secunda a sfertului cu rivala Atletico Madrid.

O calificare meritata pentru trupa 'blanco', dar una extrem de muncita si obtinuta abia in finalul partidei.

Dupa 0-0 in tur, Real s-a pozitionat in ofensiva in returul de pe teren propriu, chiar daca nu i-a avut pe doi dintre jucatorii de baza din atac, Gareth Bale si Karim Benzema.

Diego Simeone si-a asezat insa din nou echipa excelent in teren, iar Real si-a creat prima si singura mare ocazie din prima repriza abia in minutul 45, cand Oblak l-a blocat in extremis pe Ronaldo.

Dupa pauza, gruparea antrenata de Carlo Ancelotti a continuat sa preseze mai mult, dar fara a pune in mare pericol poarta slovenului Oblak.

A venit insa minutul 76, in care Atletico a ramas in 10 jucatori, dupa ce Arda Turan a intrat periculos cu talpa la Sergio Ramos si a vazut cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu.

A urmat aproape imediat o mare ocazie a lui Chicharito, blocat din nou de bravul Oblak. Goalkeeperul lui Atletico n-a mai avut insa ce sa faca in minutul 88, cand Ronaldo a inventat o actiune de toata frumusetea si i-a pasat excelent lui Chicharito, pentru golul victoriei si calificarii.

E prima victorie obtinuta de Real in cele 8 confruntari avute cu Atletico in acest sezon, dar ce victorie.

Pentru detinatoarea trofeului urmeaza acum tragerea la sorti de vineri a Ligii Campionilor, cand va afla pe cine va intalni in semifinale, acolo unde s-au mai calificat Barcelona, Bayern Munchen si Juventus.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, derbiul dintre Real Madrid si Atletico Madrid, din mansa secunda a sferturilor Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+5 - FINALUL PARTIDEI

min.90+4 - Galben si pentru Koke.

min.90+3 - Utima schimbare la Real: iese Isco, intra Illarramendi.

min.90+3 - Arbeloa vede un galben, pentru ca a lovit mingea dupa fluierul arbitrului.

min.90+1 - Dubla schimbare la Real Madrid: ies Coentrao si Chicharito, intra Arbeloa si Jese.

min.90 - Vom avea 5 minute de prelungire.

min.89 - Raul Garcia trimite peste poarta lui Casillas.

min.88 - GOOOL REAL MADRID!!! Ronaldo are o actiune formidabila, ii pune mingea pe tava lui Chicharito, iar acesta marcheaza de la 10 metri!!!

min.86 - Ultima schimbare la Atletico Madrid: iese Tiago, intra Gimenez.

min.80 - Oblak scoate formidabil un sut al lui Chicharito. Mingea a trecut milimetric pe langa poarta.

min.76 - Arda Turan intra periculos cu talpa la Sergio Ramos si vede cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu.

min.74 - Pepe vede si el un galben pentru proteste.

min.74 - Galben pentru Raul Garcia, dupa ce l-a lovit fara minge pe Varane.

min.70 - Ronaldo suteaza de la distanta, dar bravul Oblak prinde sub bara.

min.69 - Koke reia cu capul din pozitie buna, dar pe directia lui Casillas, iar acesta retine fara probleme.

min.65 - O noua schimbare facuta de Diego Simeone: iese Griezmann, intra Raul Garcia.

min.62 - Oblak retine din nou la o minge trimisa cu capul, de aceasta data de Sergio Ramos.

min.60 - Varane intervine bine si respinge din fata lui Mandzukici.

min.59 - Varane reia cu capul, dar Oblak retine.

min.58 - Real Madrid e echipa care ataca, in timp ce Atletico se multumeste doar a se apara.

min.50 - Arda Turan cade in careu si cere penalti, dar arbitrul german lasa jocul sa continue.

min.49 - Chicharito primeste intr-o pozitie suspecta de offside de la Isco, suteaza din prima, insa mingea se duce pe langa poarta. Ce ocazie pentru Real!

min.46 - Schimbare la Atletico: iese Saul, intra Gabi.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------------

INFO: Daca se va mentine acest scor si la finalul celor 90 de minute, vom avea prelungiri.

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Chicharito cade in careu, cere penalti, dar nu primeste nimic.

min.44 - Ocazie uriasa pentru Real Madrid! Cristiano Ronaldo ramane singur cu Oblak, suteaza din prima, dar goalkeeperul lui Atletico scoate cu piciorul.

min.32 - Oblak scoate cu greu un sut din lovitura libera trimis de Cristiano Ronaldo.

min.31 - Arda Turan vede primul cartonas galben al partidei, dupa un fault asupra lui Kroos.

min.31 - Chicharito reia cu capul putin peste poarta oaspetilor.

min.29 - Casillas retine cu siguranta un sut bomba al lui Gamez.

min.28 - Posesia mingii: Real - 63% / Atletico - 37%.

min.27 - James Rodriguez trimite peste poarta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri.

min.15 - Koke trimite peste poarta cu o executie spectaculoasa.

min.14 - Cristiano Ronaldo suteaza de la 20 de metri putin pe langa poarta lui Atletico.

min.12 - James Rodriguez ii paseaza bine lui Chicharito, insa sutul acestuia e dezamagitor.

min.10 - Inceput echilibrat de partida, fara nicio ocazie.

ora 21:46 - STARTUL MECIULUI

INFO: E cea de-a 8-a intalnire din acest sezon intre cele doua echipe, patru partide fiind castigate de Atletico, iar trei s-au terminat la egalitate:

Atletico - Real 0-0

INFO: Intalnirea are loc pe stadionul Santiago Bernabeu din Madrid si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

INFO: In tur, Atletico Madrid si Real Madrid au terminat la egalitate, scor 0-0, pe stadionul Vicente Calderon.

ECHIPELE:

REAL MADRID: Casillas - Carvajal, Ramos, Varane, Coentrao - Kroos, Pepe - James Rodriguez, Isco, Ronaldo - Chicharito.

Rezerve: Navas, Arbeloa, Nacho, Khedira, Lucas Silva, Illarramendi, Jese.

Antrenor: Carlo Ancelotti.

ATLETICO MADRID: Oblak - Juanfran, Godin, Miranda, Gamez - Koke, Saul, Tiago, Arda Turan - Griezmann, Mandzukici.

Rezerve: Moya, Siqueira, Gimenez, Raul Garcia, Gabi, Jimenez, Torres.

Antrenor: Diego Simeone.

Arbitru: Felix Brych (Germania).

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Real Madrid semifinale Liga Campionilor, #LIVE Real Atletico Madrid, #Real Madrid sferturi Atletico, #Real Madrid Atletico Liga Campionilor , #stiri Real Madrid