Federer l-a invins pe Nadal la Madrid

Duminica, 17 Mai 2009, ora 19:21
2513 citiri

Elvetianul Roger Federer l-a ingenuncheat pe Rafael Nadal chiar la el acasa, castigand finala turneului de la Madrid, patronat de Ion Tiriac.

Roger Federar l-a invins pe Rafael Nadal dupa o pauza de doi ani in doua seturi, scor 6-4, 6-4 si a obtinut astfel prima victorie in fata ibericului dupa cinci infrangeri consecutive.

Ultima victorie a lui Federer in fata ibericului se consemnase la Masters Cup din 2007, cand si atunci partida a durat destul de putin, 59 de minute.

In cele 20 de confruntari directe dintre cei doi colosi ai tenisului mondial, Rafael Nadal s-a impus de 13 ori, iar Federer de sapte ori.

Rafael Nadal, anunț îngrijorător: ”Dacă ar fi mâine, nu aș juca”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, spune că va juca la Roland-Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, doar dacă se va simţi suficient pregătit, scrie AFP. La...
Premieră în istoria tenisului, la meciul lui Nadal. Niciodată n-a fost atât de mare diferența
Prima rundă a Mastersului de la Madrid va avea un meci special între Rafael Nadal (37 de ani), de 22 de ori campion de Grand Slam, și tânărul Darwin Blanch, în vârstă de 16 ani, deținător...