Roger Federer castiga Australian Open si intra in cartea de istorie a tenisului

Duminica, 28 Ianuarie 2018, ora 13:39
16929 citiri

Roger Federer a castigat marea finala de la Australian Open, dupa un ultim act de o certa calitate in fata lui Marin Cilici din Croatia, favoritul 6 la Antipozi, la capatul a 5 seturi pline de spectaculozitate.

Scorul a fost 6-2, 6-7, 3-6, 6-3, 6-1, dupa trei ore si 7 minute de joc.

Primul set a fost unul fara istoric, cel mai simplu dintre toate, dupa ce la capatul primelor 13 minute tabela arata un sec 4-0. Prima mansa s-a terminat la 2 dupa doar 26 de minute, croatul parand extrem de timorat in fata favoritului din Elvetia.

Mansa secunda a fost insa diametral opusa, cu mult echilibru, cu cei doi mergand de la egal la egal, cap la cap pana la un tiebreak ce a decis totul. Cilici a ratat o minge de set la 5-4 pe serviciul lui Roger, dar s-a revansat in tiebreak, pe care l-a castigat la 5.

A urmat un nou set controlat de elvetian, care s-a distantat la timp si a inchis mansa dupa doar 30 de minute. Totul parea sa mearga la fel de bine si in setul 4, Federer a condus cu 2-0 si a avut multiple mingi de dublu break, dar a avut si 3-1 pe tabela, pentru a fi intors de croat minunat, cu 5 puncte la rand, scor final 6-3 dupa 37 de minute.

In setul decisiv am vazut un Federer mult mai decis, mai aprig si mai hotarat sa incheie ostilitatile inca de la inceput, conducand cu 4-1 dupa doar 26 de minute.

Si a fost un set fara istoric, caci Federer a incheiat cu 6-1 si a intrat definitiv in istoria tenisului, fiind primul om cu 20 de titluri de Mare Slem, dupa 30 de finale disputate.

Este a 4-a finala de Grand Slam pe care o castiga in set decisiv dupa cele de la Wimbledon 2007 cu Nadal, Wimbledon 2009 cu Roddick si AO 2017 cu iarasi Nadal.

Roger nu va reveni insa pe primul loc in ATP, avand acum 9605 puncte, Nadal ramanand lider cu un minim avans, 9760 de puncte. Cilici urca insa in premiera pe podium, fiind pe 3 cu 4960 de puncte.

Nadal este pe 2 in clasamentul all-time al titlurilor de Mare Slem, cu 16 trofee, iar Sampras are 14.

Desfasurarea intalnirii:

GAME, SET si MECI, Federer, care intra in istoria tenisului cu 20 de titluri de Mare Slem!

13.35: Ne apropiem de final, 5-1 Federer care va servi imediat pentru meci.

13.31: 4-1 Federer, Cilici serveste pentru a se mai agata de acest set.

13.25: Dublu break facut de Federer, care pare in controlul acestei partide.

13.21: Break urias facut de Federer, 2-0 in acest decisiv.

13.14: 1-0 in acest debut de set 5, cu mari emotii pentru Federer, care a salvat multiple sanse de break.

Cilici intoarce fenomenal acest set, de la 1-3 si sansa de dublu break la 0-2. 6-3 pentu croat care trimite finala in decisiv.

13.02: Cilici face break si conduce incredibil cu 5-3 in acest set. Va servi imediat pentru a egala la seturi.

12.56: Cilici conduce cu 4-3 acum, dupa ce a fost condus cu 1-3.

12.49: Rebreak facut de Cilici, 3-3, reintra in meci croatul.

12.45: 3-2 acum, cei doi si-au facut de fiecare data serviciile.

12.41: 2-1 Federer, care a avut o minge de break si de 3-0.

12.33: 1-0 deja cu break in fata pentru Federer in setul 4.

Set si 2-1 pentru Federer, 6-3 dupa doar 29 de minute de tenis de mare calitate.

12.20: 4-2, prim break facut de Roger in acest set.

12.13: 2-2, inceput de set din nou echilibrat.

12.02: Inceput bun al lui Federer, game rapid la debut de set 3. Sa remarcam ca setul trecut a fost primul pierdut de el la acest Australian Open.

SET facut de croatul Marin Cilici, o ora fix a durat acest set secund, castigat pana la urma meritat de sportivul ex-iugoslav, care a reintrat foarte bine in meci dupa un prim set pierdut fara comentarii.

11.51: 6-6, avem tiebreak.

11.48: Game alb croatul Cilici, care conduce cu 6-5.

11.45: 5-5, dar Federer a avut mari emotii, salvand o minge de set a lui Cilici..

11.40: Cilici salveaza o minge de break si ia din nou avans pe tabela, este 5-4.

11.34: 4-4, ritmul este mult mai bun, mult mai sustinut, Cilici a intrat bine in joc in acest set 2.

11.28: 3-3, se merge cap la cap in acest set.

11.20: 2-2, elvetianul Roger Federer egaleaza fara probleme.

11.17: 2-1 Cilici dupa un game foarte lung, care a durat circa 10 minute, cu multiple sanse de break pentru Roger.

11.07: Primele momente grele pentru Federer, care a salvat doua mingi de break pana sa egaleze la 1.

11.03: Conduce pentru prima data Cilici pe tabela, 1-0 in debutul setului 2.

Prim set exceptional facut de Federer, care triumfa la 2 in doar 25 de minute.

10.57: 2-5, Cilici mai ramane putin in acest set.

10.51: In fine vine primul punct facut de croat astazi, 1-4.

10.47: 4-0, Cilici pare pana acum fara solutii.

10.43: 3-0, doua breakuri foarte lejere facute de Federer, se pare ca vom asista la o finala simpla si scurta.

10.40: 2-0, game la zero facut de elvetianul fost lider mondial ATP.

10.39: Break facut de Federer chiar la debut, 1-0.

Incepe finala! Croatul este la serviciu.

10.28: Cilici a castigat tragerea si a ales sa serveasca. Cei doi incep incalzirea oficiala.

10.27: Avem imagini de la arena Rod Laver din Melbourne, cei doi jucatori asista la tragerea la sorti pentru teren si serviciu.

10.26: Organizatorii au inchis arena pentru ca este o umiditate uriasa la Melbourne, pe un fond de caldura sufocanta, peste 37 de grade Celsius la umbra.

Federer ajunge duminica la o cifra impresionanta si anume la a 30-a finala de Mare Slem pe care o disputa in cariera. Este o reeditare a unei finale care a avut loc acum circa 6 luni, la Wimledon, finala in care elvetianul a zburdat in fata lui Cilici.

Croatul se afla la a 3-a finala de Grand Slam din cariera, una castigata la US Open, una pierduta cum spuneam mai spus in fata lui Federer.

19 trofee are fostul numar 1 mondial, putand face istorie astazi si sa schimbe prefixul.

Roger Federer, in varsta de 36 ani, este detinatorul titlului la Australian Open, turneu pe care l-a castigat de cinci ori pana acum (2004, 2006, 2007, 2010, 2017).

Cilici (29 de ani), cap de serie numarul 6 la AO, a trecut joi, in prima semifinala, de britanicul Kyle Edmund, in 3 seturi.

Croatul l-a eliminat aici pe fostul finalist de anul trecut, liderul mondial Rafa Nadal, dupa ce a profitat de un abandon al acestuia in setul 5.

Cei doi s-au intalnit de noua ori pana acum in circuitul profesionist, opt dintre partide incheindu-se cu victoria lui Federer, singura victorie a ex-iugoslavului venind in semifinale la US Open 2014, atunci cand a si triumfat.

Partida va fi transmisa de postul TV Eurosport.

”Nu am ce să-mi reproșez. Mandatul rămâne pe masa coaliției”. Cîrstoiu a făcut declarații în faţa Spitalului Universitar. Explicaţii privind acuzaţiile de incompatibilitate
Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
#Federer live text finala Cilic, #Federer versus Cilic finala live Australian, #cronica finala masculina Australian Open , #stiri Roger Federer