Federer a castigat Indian Wells

Duminica, 18 Martie 2012, ora 23:40
3210 citiri

Roger Federer a castigat duminica seara turneul de la Indian Wells.

In finala, elvetianul l-a invins in doua seturi, scor 7-6, 6-3, pe surprinzatorul american John Isner, la capatul unei partide ce a durat o ora si 21 de minute.

Intalnirea a fost echilibrata doar in primul set, cand Federer s-a impus in tie-break cu 9-7. Apoi, setul doi a fost la discretia elvetianului, care a reusit doua breakuri si a castigat turneul.

1.000 de puncte in clasamentul ATP si 1 milion de dolari va primi Federer pentru acest succes. De partea cealalta, Isner se alege cu 600 de puncte in clasamentul ATP si 500.000 de dolari.

Este pentru a patra oara in cariera cand Federer se impune la Indian Wells, unde a mai castigat in 2004, 2005 si 2006.

La feminin, turneul a fost castigat de Victoria Azarenka, care a invins-o in finala pe Maria Sharapova, in doua seturi, cu 6-2, 6-3.

Cât de mult își dorește Ciolacu victoria Gabrielei Firea la Capitală: ”La nivel vizibil, vor fi declarate susțineri”
Odată cu retragerea medicului Cătălin Cîrstoiu și renunțarea la candidatura comună PSD-PNL pentru Primăria Capitalei, liderul social-democraților, Marcel Ciolacu, se găsea în situația...
Liderul PSD îi răspunde lui Clotilde Armand: ”Să-și ia un avocat bun”
Premierul Marcel Ciolacu a reacţionat joi, 25 aprilie, la declaraţiile primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, transmiţându-i acesteia să îşi ia un avocat bun pentru că ”a încălcat...
#Federer castigat Indian Wells, #finala Federer Isner, #Federer Isner Indian Wells , #stiri Roger Federer