Federer, despre eliminarea neasteptata suferita la Australian Open

Duminica, 20 Ianuarie 2019, ora 15:02
10504 citiri

Roger Federer a comentat infrangerea suferit, duminica, in fata grecului Stefanos Tsitsipas, in optimile de finala de la Australian Open 2019.

Tenismenul elvetian considera ca mingile de break pe care le-a irosit in setul doi au fost decisive in soarta partidei.

Campionul din 2018 a laudat, insa, prestatia adversarului sau, pe care l-a numit chiar "jucatorul mai bun in aceasta seara".

"Sunt intodeauna mai multi factori care duc la o infrangere... Cu siguranta n-a mers in directia pe care mi-am dorit-o la mingile de break. Trebuia sa castig setul doi, pentru ca m-a costat meciul. A reusit un meci bun, iar pentru mine e frustrant. Totusi, am pierdut in fata unui jucator mai bun in aceasta seara, tot respectul pentru el", a declarat Roger Federer la conferinta de dupa meci.

"Anul trecut l-a invins pe Novak (Djokovic - n.red.), pe Kevin (Anderson - n.red.), acum pe mine. Cu siguranta ca-l vad in top pentru o luna perioada de timp", a adaugat elvetianul.

12 mingi de break (8 dintre ele in setul doi, patru chiar de set) a avut Federer in meciul cu Tsitsipas, dar n-a convertit nici macar una.

6-7 (11), 7-6 (3), 7-5, 7-6 (5) a fost scorul partidei dintre Stefanos Tsitsipas si Roger Federer, disputata duminica pe arena Rod Laver.

Mai departe, in sferturile de finala, Stefanos Tsitsipas il va intalni pe spaniolul Roberto Bautista Agut.

Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
România a depășit 1.091 km de autostradă şi drum expres în circulaţie. Anunțul ministrului Transporturilor despre viitoarele proiecte
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat joi, 28 martie, că sunt implementate - proiectare şi execuţie contracte pentru construirea a încă 729 km de drum de mare viteză....
#Roger Federer Stefanos Tsitsipas, #Federer eliminat Australian Open , #stiri Roger Federer