Reactia lui Federer dupa eliminarea de a Wimbledon: Unde s-a rupt meciul pentru Roger

Joi, 12 Iulie 2018, ora 08:58
9444 citiri

Roger Federer a vorbit despre meciul fantastic pe care l-a pierdut in fata lui Kevin Anderson in sferturile de finala de la Wimbledon.

Sportivul elvetian a explicat ca a inceput bine partida, doar ca totul s-a rupt in setul al treilea, acolo unde sud-africanul si-a inceput revenirea.

"Am fost foarte fericit pentru ca am inceput meciul bine si am reusit sa fiu cumva in control. Nu imi explic cum nu am reusit sa imi creez mai multe sanse in setul al treilea. Cred ca a fost un moment in care am pierdut controlul partidei. Mingea de meci ratata? Breakul de la egalitatea la cinci de apoi? Nu sunt sigur.

Sunt multe puncte mici si intotdeauna aceste puncte pot face diferenta. Nu cred ca poti pune degetul pe punctul care a schimbat soarta partidei, cu exceptia mingii de meci pe care am avut-o. Cred ca am avut sanse bune si sunt dezamagit", a spus Federer, citat de ATP.

In acelasi timp, elvetianul si-a laudat adversarul, despre care are numai cuvinte de lauda.

"Are un serviciu excelent pe care se poate baza intotdeauna. Nu e nimic ce m-a surprins la el pentru ca l-am vazut jucand de foarte multe ori in trecut. Si chiar daca meciurile noastre au fost uneori destul de clare stii ca intotdeauna exista riscul sa isi creasca nivelul si ca n-o sa mai vezi breakuri."

Roger Federer a fost eliminat, miercuri seara, in sferturile de finala ale Grand Slam-ului de la Wimbledon dupa un duel epic cu sud-africanul Kevin Anderson, jucator aflat pe locul 8 in clasamentul ATP.

6-2, 7-6 (5), 5-7, 4-6, 11-13 a fost scorul intalnirii dintre Federer si Anderson, dupa patru ore si 17 minute de joc, sud-africanul impunandu-se dupa ce a reusit sa salveze o minge de meci.

Cătălin Cîrstoiu: „Expunerea asta mi-a făcut foarte mult rău. Nu mi se pare normal ca la grădiniţă copilul să fie fotografiat. M-am considerat hărţuit” VIDEO
Cătălin Cîrstoiu, candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei a afirmat că expunerea din ultima perioadă i-a făcut foarte mult rău în viaţa personală, subliniind că nu i se pare normal ca...
”Nu am ce să-mi reproșez. Mandatul rămâne pe masa coaliției”. Cîrstoiu a făcut declarații în faţa Spitalului Universitar. Explicaţii privind acuzaţiile de incompatibilitate
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
#Federer declaratii Wimbledon, #Federer Wimbledon eliminat, #Federer Anderson Wimbledon rezultat , #stiri Roger Federer